شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

گریه های کوچولو برای مادر و پدر


گریه های کوچولو برای مادر و پدر

ورود کوچولو تمام برنامه های گذشته زندگی را به هم ریخته است او نیاز دارد تا در تمام ساعات روز کسی در کنارش قرار گیرد

ورود کوچولو تمام برنامه‌های گذشته زندگی را به هم ریخته است. او نیاز دارد تا در تمام ساعات روز کسی در کنارش قرار گیرد. مادر پس از ۹ ماه بارداری، احساس خستگی می‌کند، او با گذراندن دوره‌ای مهم و دشوار احساس خستگی جسمی و روحی کرده و نیاز به مراقبت دارد. از سوی دیگر پدر و مادر جوان از تجربه کافی برای نگهداری تازه وارد برخوردار نیستند.

بهره بردن از کمک‌های مادربزرگ‌ها و پدر بزرگ‌ها در کنار والدین جوان، آرامش را دوباره به خانه باز خواهد گرداند. بخصوص که در ماه‌های اول تولد، کوچولو هر روز و هر هفته تغییرات چشمگیری از خود نشان خواهد داد.

همراه شدن فردی با تجربه و آگاه بسیاری از مشکلات را حل خواهد کرد حتی اگر به‌گونه‌ای باشد که فرد تنها برای چند ساعت در روز حضور داشته باشد.

● اولین دلواپسی

نخستین دلواپسی هر مادر و پدر جوانی پس از تولد کوچولو آن است که نمی‌دانند به توصیه‌های کدامیک از اقوام و دوستان توجه کنند و کدامیک از آنها مناسب تر است تا کوچولو دچار مشکل نشود. بهترین کار آن است که در هر موردی با پزشک متخصص کوچولو مشورت کنید و ضمن آگاهی از تمام آنچه که دیگران توصیه می‌کنند، بهترین راه را از پزشک جویا شوید زیرا نوزادان و کودکان اگر چه ظاهراً شبیه به هم هستند، ولی واقعیت این است که رفتارهای متفاوتی را در موقعیت‌های مختلف از خود نشان دهند.

● سه هفته اول

پس از سه هفته خواهید دید کوچولو چقدر با زمان تولدش تغییر کرده است. ظاهراً او اکنون با زمان تولدش تفاوت‌های اساسی یافته است. حالت چشمان او در آغاز تولدش باعث نگرانی شما بود چون احساس می‌کردید چشمان فرزند دلبندتان چپ است ولی اکنون عضلات چشمان او تحت سیطره‌اش در آمدند.

در طول این سه هفته است که تازه وارد ویژگی‌های شخصیتی‌اش را نیز کم‌کم بروز می‌دهد. اگر می‌خواهید بدانید کودکی پرجنب و جوش، آرام و بی‌سر و صدا دارید پس از سه هفته می‌توانید از روی رفتارهایی که بروز می‌دهد به این نکته پی ببرید.

● خواب در ماه اول

در یک ماه اول گروهی از نوزادان ۶ ساعت در طول شب به خواب می‌روند، اما گروهی دیگر پس از دو یا سه ساعت بیدار شده و با گریه گرسنگی‌شان را اعلام می‌کنند. در این زمان است که خستگی و درماندگی به سراغ‌تان می‌آید، چون فکر می‌کنید که نیاز به یک خواب آرام دارید ولی کوچولو مانع از به خواب رفتن شما شده است.

گروهی از متخصصان بر این عقیده هستند کوچولو اگر نیمه شب به خاطر گرسنگی از خواب بیدار شده است، باید حتماً شیر بخورد و با احساس سیری دوباره به خواب رود. هر چند که شاید گروهی از دوستان توصیه کنند با امتناع از شیر دادن به او، عادت خواهد کرد تا صبح بخوابد و شما نیز خواب آسوده ای را خواهید داشت.

● تغییر رنگ پوست

لکه های کوچک قرمز یا صورتی رنگ در پیشانی و پشت گردن نوزاد گاه باعث نگرانی پدر و مادر نوزاد می‌شود، این لکه‌ها گاه از زمان تولد دیده می‌شوند ولی گاهی اوقات در ماه اول تولد به وجود می‌آیند.

بررسی‌های تخصصی نشان می‌دهد مویرگ‌های موجود روی سطح پوست نوزاد قرار دارد که این مویرگ‌ها خیلی نازک و شفاف هستند. پس از اینکه نوزاد شروع به گریه می‌کند این لکه‌ها روشن‌تر می‌شوند.

این لکه‌ها به تدریج تا زمان ۴ تا ۵ سالگی آرام آرام محو خواهند شد و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

● اتاق کوچولو

کوچولو پس از اینکه به دنیا می‌آید در برابر صداهای خیلی بلند و یا صداهایی آرام‌تر واکنش نشان داده و آرامش او را به هم می‌زند، اما صداهای دیگری که در محیط زندگی اوست نظم و آرامش او را بر هم نمی‌زند.

متخصصان توصیه می‌کنند از همان ابتدای تولد محل خواب کودک را به‌گونه‌ای انتخاب کنید که از صداهای بسیار بلند و یا آرام‌تر دور باشد ولی در محیطی که کاملاً بی‌سرو صدا نیست او را نخوابانید زیرا این عادت را تا پایان عمر با خود همراه خواهد داشت.

● سر نوزاد

یکی از مهم‌ترین مسائلی که والدین جوان را دچار مخاطره می‌کند نرمی نقاطی از سر او است. این نقاط در بالای ابرو و فرق سر کوچولو قرار دارند و باعث می‌شوند که مغز او بتواند با سرعت رشد کند با این حال بخشی از آن پس از ۷ ماهگی و بخش دیگر در یک سال و نیمی او سفت می‌شود. اگر در حمام می‌خواهید سر او را بشویید، با نگرانی این کار را انجام ندهید و مطمئن باشید هیچ مشکلی برای او بوجود نخواهد آمد.

● ژست های کوچولو

زیباترین چیزی که هر نوزادی به پدر و مادر خود می‌بخشد ژست‌های اوست که با حرکت گردن صورت می‌گیرد، او مانند یک شمشیرباز ماهر برای شما ژست می‌گیرد. کافی است او را در ۱۱ هفتگی به پشت بخوابانید، آنگاه خواهید دید چگونه سرش را به یک طرف متمایل می‌کند و یکی از دست‌هایش را به همان طرف می‌برد و دست دیگر خود را به سوی سینه و سرش خم خواهد کرد. تعجب نکنید کوچولو شمشیرباز ماهری است که قلب شما را به آسانی تصاحب کرده و شما از این پیروزی بسیار خرسند هستید.

● سیستم گوارش کوچولو

والدین جوان پس از تولد کوچولو به او به عنوان یک موجود عجیب نگاه می‌کنند. رنگ و درجه غلظت مدفوع کوچولو به نظرشان غیرطبیعی است. در هفته اول و دوم تولد کوچولو رنگ مدفوع سبز تیره و چسبنده است. این مواد مربوط به زمان جنینی است که در روده‌های او باقی مانده است ولی پس از آن رنگ مدفوع او و حالت آن تغییر خواهد کرد.

با این حال بر اساس نوع تغذیه کوچولو، رنگ مدفوع او تغییر خواهد کرد. نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می‌کنند، رنگ مدفوعشان روشن‌تر است. این تغییرات پس از یک ماه پایان خواهد گرفت و در این زمان است که متوجه می‌شوید چه زمانی رنگ مدفوع او طبیعی و چه زمانی غیرطبیعی است.

● نحوه شیر خوردن

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌های والدین بخصوص مادران جوان پریدن شیر در گلوی کوچولو است و اینکه او به اندازه کافی رشد می‌کند یا خیر.

اگر وزن کودک به صورت مرتب بالا می‌رود او به اندازه کافی رشد می‌کند. برای اینکه او دچار مشکلات دیگر نشود باید وقتی شیر می‌خورد حالت نیمه نشسته داشته باشد.

نوزاد باید خیلی آرام شیر بخورد و بین هر شیر خوردن، آروغ بزند تا دچار دل درد نشود.

● ادامه گریه کردن

به جز هفته نخست که نوزاد دائم در حال گریه کردن است، گریه کردن‌های او ادامه پیدا می‌کند. گاهی هم بی‌دلیل نق می‌زند. در هفته‌های سوم و چهارم پس از تولد او بداخلاق تر و کم حوصله‌تر از قبل می‌شود. این بداخلاقی هر چه که به سمت غروب نزدیک می‌شود، بیشتر خواهد شد. اکثر والدین جوان در برابر این گریه‌های بی‌دلیل بی‌تاب و دستپاچه می‌شوند ولی اگرچه این گریه‌ها خسته کننده هستند، ولی باید در برابر آن کاملاً خونسرد باشید و قبل از اینکه گریه‌های او اوج بگیرد و بی‌تابی‌اش بیشتر شود، او را در آغوش بگیرید و آرام تکان دهید اگر آرام نشد از اینکه سیر شده است و یا آروغ دارد یا نه و یا بیش از اندازه احساس سرما یا گرما نمی‌کند مطمئن شوید.

● بینایی

نوزاد در این زمان هر چند که سرش را به یک طرف می‌چرخاند ولی اشیا و چیزهایی را که از او دور هستند، به‌خوبی نمی‌تواند ببیند. با این حال او از دیدن اشیا در اطرافش خشنود می‌شود. او سرش را به دوطرف می‌چرخاند به همین دلیل تصاویری را که از دیدن آن لذت می‌برد در دوطرفش قرار دهید. نوزاد از نگاه کردن به صورت پدر و مادرش لذت می‌برد به علت تضاد رنگی زیاد پیشانی با بالای سر و موها نوزاد بیشتر به این قسمت از سر توجه می‌کند.

● با او حرف بزنید

اگر چه تصورتان بر این است که او خیلی کوچک است ولی اینگونه نیست برای او آواز بخوانید. کوچولو از شنیدن صدای شما لذت می‌برد و به صورت شما خیره می‌شود.

اگر می‌بینید او در حال چرت زدن به شما لبخند می‌زند و چشمان نیمه‌بسته‌اش حرکات تندی را دارند، تصور نکنید که او به شما لبخند می‌زند بلکه این لبخند به علت واکنش‌هایی است که او از خودش نشان می‌دهد.

● ناخن‌های کوچولو

کوچولو انگشتانش را به طرف صورتش می‌برد اگر ناخن‌هایش بلند باشد او صورتش را می‌خراشد بنابراین وقت آن رسیده است که در این ماه ناخن‌های او را کوتاه کنید. وقتی نوزاد در خواب است، ناخن‌هایش را کوتاه کنید.

● کوچولو مادرش را می‌شناسد

کوچولو صدای مادرش را می‌شناسد و بوی بدن او را تشخیص می‌دهد. او برای کمک خواستن از دیگران راهی جز گریه کردن ندارد.

او دست‌هایش را در هم جمع کرده و مشت می‌کند. کوچولو به صورت پدر و مادرش نگاه می‌کند او در این زمان آرام و ساکت است. کوچولو چنگ زدن را در ماه اول زندگی‌اش یاد می‌گیرد و نسبت به صدای افراد مختلف واکنش نشان می‌دهد.

شیما صدرایی