سه شنبه, ۲۹ خرداد, ۱۴۰۳ / 18 June, 2024
مجله ویستا

۲۰اکتبر ۱۸۰۳ ـ بیستم اکتبر، روزی که خاک ایالات متحده از هر سوی گسترش یافت


۲۰اکتبر ۱۸۰۳ ـ بیستم اکتبر، روزی که خاک ایالات متحده از هر سوی گسترش یافت

« ۲۰اکتبر» را در تاریخ ایالات متحده آمریکا می توان روز گسترش خاک این اتحادیه خواند. در این روز در سال ۱۸۰۳ سنای امریکا بر معامله خرید لوییزیانا از فرانسه به مبلغ ۱۵ میلیون دلار …

« ۲۰اکتبر» را در تاریخ ایالات متحده آمریکا می توان روز گسترش خاک این اتحادیه خواند. در این روز در سال ۱۸۰۳ سنای امریکا بر معامله خرید لوییزیانا از فرانسه به مبلغ ۱۵ میلیون دلار صحه گذارد و معامله درست دو ماه بعد انجام شد و با این معامله، وسعت ایالات متحده یکشبه تقریبا دوبرابر شد. در آن زمان سراسر دره «می سی سی پی» را لوییزیانا می خواندند که متعلق به فرانسه و وسعت آن ۸۲۸ هزار مایل مربع (نزدیک به وسعت ایران) بود. این معامله در پی مذاکرات طولانی نمایندگان توماس جفرسون رئیس جمهوری وقت آمریکا با ناپلئون بناپارت انجام گرفت. جفرسون به دلیل اقامت طولانی در فرانسه می دانست که ناپلئون سیاست «تایلران» را که می خواست یک امپراتوری فرانسوی در قاره امریکا به وجود آورد رها ساخته و علاقمند به توسعه فرانسه در اروپاست. لذا مذاکرات خرید را آغاز کرد. چون در این میان ناپلئون برای تامین نیاز مالی جنگهای خود بیش از پیش به پول نیازمند شد، مخالفت اسپانیا را که نگران همسایه شدن ایالات متحده با مکزیک خود بود نادیده گرفت و معامله انجام یافت. به این حساب، اگر این معامله انجام نشده بود، امروز قدرتی به نام ایالات متحده وجود نداشت.

در همین روز در سال ۱۸۱۸ سرخپوستان «چیکاسو» اراضی خود در جنوب تنسی را به دولت ایالات متحده فروختند.

در پی تعرضات نیروهای ژنرال جکسون به اراضی فلوریدای اسپانیا مذاکراتی میان ایالات متحده و اسپانیا آغاز شده بود که پس از چهار ماه ، دولت اسپانیا ۲۰ اکتبر ۱۸۱۸ موافقت کرد که متصرفات خود در شرق رود «می سی سی پی» از جمله فلوریدا را به مبلغ ۵ میلیون دلار به ایالات متحده بفروشد و دولت واشنگتن بعدا به جای پرداخت این پول به اسپانیا، آن را به اتباع خود که در دادگاههای مختلف برضد اسپانیا اقامه دعوا کرده بودند داد تا پرونده ها بسته شود!.

همچنین ۲۰ اکتبر ۱۸۱۸ میان انگلستان که مالک کانادا بود و دولت ایالات متحده قراردادی به امضا رسید که به موجب آن مرز ایالات متحده و کانادا، مدار ۴۹ درجه عرض جغرافیایی تعیین شد که از لحاظ ارضی به سود ایالات متحده بود. دولت واشنگتن سپس انگلستان را راضی کرد که مشترکا برکشور اورگون (ایالت فعلی آمریکا واقع در شمالغربی این کشور) که تا آن زمان در دست انگلستان بود حکومت کنند که قرارداد مربوط نیز ۲۰ اکتبر ۱۸۲۰ امضاء شد و بعدا انگلستان آن ایالت را کلا به ایالات متحده واگذار کرد.

خرید الاسکا در ۳۰ مارس سال ۱۸۶۷ از روسیه به مبلغ هفت میلیون و۲۰۰ دلار انجام شد که پس از تصویب مقاوله نامه مربوط در سنای آمریکا و تامین پول، این سرزمین وسیع و حساس ۱۸ اکتبر همین سال ( ۱۹اکتبر به وقت مسکو) از جانب روسیه پس از دریافت پول به دولت آمریکا تحویل داده شد. در همین روز ( ۲۰ اکتبر ) در سال ۱۹۰۳ مرز کانادا با آلاسکا برغم اعتراض کانادایی ها به سود آمریکا تعیین شد ( کانادا میان آلاسکا و ایالات متحده قرار گفته است). دولت واشنگتن تکزاس جنوبی و ایالات جنوب غربی و غربی دیگر را از طریق جنگ با دولت مکزیک و پورتوریکو و گوام را نیز با جنگهای دیگر از اسپانیا متصرف شد و سالها بعد هاوایی هم به ایالات متحده ضمیمه گردید. ضمیمه شدن پورتوریکو هم در ماه اکتبر(هجدهم این ماه) صورت گرفت.