دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

جادوی قلم در تبلت گالکسی نوت


جادوی قلم در تبلت گالکسی نوت

سامسونگ، تلفن هوشمند دیگری از سری گالکسی نوت را با ارائه در کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۲ به محصولات خود افزوده است. شاید مهم‌ترین نکته‌ای که به عنوان ویژگی این محصول جدید یعنی گالکسی …

سامسونگ، تلفن هوشمند دیگری از سری گالکسی نوت را با ارائه در کنگره جهانی موبایل ۲۰۱۲ به محصولات خود افزوده است. شاید مهم‌ترین نکته‌ای که به عنوان ویژگی این محصول جدید یعنی گالکسی نوت ۱/۱۰ می‌توان ذکر کرد در مورد قلم آن باشد، البته گالکسی نوت اصلی سامسونگ ۳/۵ اینچی است که از ابتدای ارائه تاکنون، کارشناسان آن را ترکیبی از تلفن هوشمند و تبلت می‌دانستند، اما وقتی درباره سایز ۱/۱۰ اینچی صحبت می‌شود، تبلت بودن دستگاه آشکار می‌شود.

ورود این تبلت جدید همراه قلم خازنی مخصوصش بار دیگر مزیت‌های نوت اصلی سامسونگ را به میان می‌‌آورد؛ چراکه این محصول با دیگر تلفن‌های همراه کاملا متفاوت بود. این تفاوت به دلیل صفحه نمایش ۳/۵ اینچی است که برای یک تبلت، بسیار کوچک و برای یک تلفن همراه بسیار بزرگ به نظر می‌رسد.

از همان ابتدا، فروش این سری از گوشی‌های هوشمند کره‌ای‌ها در حالی آغاز شد که این ابزار الکترونیکی به اعتقاد کارشناسان با چالش‌های جدی در ترغیب خریداران مواجه بوده است. اگر سامسونگ گالکسی نوت را یک گوشی هوشمند به حساب آوریم، از نظر اندازه، بزرگ‌ترین گوشی موجود بازار به حساب می‌آید و با همه گوشی‌هایی که تا به حال دیده‌ایم، متفاوت است. همین ویژگی باعث می‌شود گالکسی نوت را براحتی نتوانیم در جیب خود قرار دهیم، البته وزن آن نسبت به اندازه‌اش کم است.

به اعتقاد کارشناسان، این گوشی با ۲ مشکل اساسی یعنی بزرگی اندازه و قیمت نسبتا بالا روبه‌روست، اما به هرحال گوشی سامسونگ شاید مناسب حال افرادی است که دوست دارند تلفن همراهی داشته باشند که شبیه تبلت باشد و با قرار دادن یک گوشی عظیم مقابل صورتشان هنگام صحبت کردن مشکلی نداشته باشند.

نقطه قوت این گوشی در زمینه کارهای چندرسانه‌ای است. طبیعتا تماشای یک فیلم روی صفحه ۳/۵ اینچی Super AMOLED بسیار لذتبخش‌تر از تماشای آن روی یک صفحه ۴ اینچی است. همچنین اجرای بازی روی آن بهتر است و چشم‌های شما را کمتر خسته می‌کند. در این صفحه نمایش غول‌آسا از فناوری خازنی نوع Super AMOLED استفاده شده است؛ به این معنا که می‌توان رنگ‌های زنده، کنتراست بالا و زاویه دید زیاد را در این صفحه مشاهده کرد.درواقع اینجاست که گالکسی نوت در میان رقبا خودنمایی می‌کند و وضوح ۱۲۸۰×۸۰۰ را به رخ ما می‌کشد. این وضوح به معنی ۲۸۵ پیکسل در اینچ است که با این کیفیت، تصاویر واضح و روشن نمایش داده می‌شود.

از آنجا که این گوشی بتازگی وارد بازارهای جهانی شده، هنوز نظر قطعی راجع به کیفیت عکس‌ها و فیلم‌های گرفته شده با این دوربین توسط کارشناسان ارائه نشده است، اما به طور کلی گفته می‌شود تصاویر و فیلم‌های گرفته شده توسط این گوشی، نسبت به دوربین‌های دیگر کیفیت قابل قبولی دارند، چراکه با دوربین ۸ مگاپیکسلی و فلش LED به کار گرفته شده در گالکسی نوت می‌توانید با کیفیت ۱۰۸۰ پیکسل و ۲۹ فریم در ثانیه فیلمبرداری کنید.

از طرف دیگر دکمه‌های اطراف گوشی طراحی ساده و قابل قبولی دارند و قابل استفاده و کاربردی ‌هستند. قلم خازنی این گوشی نیز در قسمت پایین آن قرار دارد. این قلم طول و ضخامت مناسبی دارد و در دست راحت است.

سامسونگ گالکسی نوت علاوه بر سیستم عامل اندروید ۳ و ۲ از فناوری نسل ۴+ HSPA پشتیبانی می‌کند و سرعت آن برای دانلود تا ۲۱ مگابایت در ثانیه می‌رسد. همچنین پشتیبان فناوری نسل چهار LTE است، البته برای استفاده از این فناوری‌ها، اپراتور همراه شما باید این سرویس‌ها را ارائه کند. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، این گوشی ما را با احساسات متناقضی مواجه می‌کند؛ چراکه سریع و قدرتمند است و ویژگی‌های خاصی مانند قلم خازنی را در اختیار کاربر قرار می‌دهد، اما اندازه نسبتا بزرگ آن، یکی از موضوعاتی است که می‌تواند افراد زیادی را از خریدنش منصرف کند، البته با ورود نسل جدید نوت‌ها یعنی گالکسی نوت ۱/۱۰ به نظر می‌رسد خود این شرکت هم به این نتیجه رسیده که این سری از محصولات خود را در ابعاد تبلت ارائه دهد، البته با یک تفاوت اصلی نسبت به دیگر تبلت‌های موجود در بازار؛ یعنی تبلتی که قلم خازنی دارد.

بهاره صفوی