شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

حذف نام کاربری و رمز عبور در مرورگرهای مختلف


حذف نام کاربری و رمز عبور در مرورگرهای مختلف

شاید برای شما نیز پیش آمده است که Username یا Password خود در سایت‏های مختلف را فراموش کرده باشید اما به لطف ذخیره بودن آنها در حافظه مرورگر توانسته‏اید به راحتی دوباره وارد سایت مورد نظر …

شاید برای شما نیز پیش آمده است که Username یا Password خود در سایت‏های مختلف را فراموش کرده باشید اما به لطف ذخیره بودن آنها در حافظه مرورگر توانسته‏اید به راحتی دوباره وارد سایت مورد نظر خود شوید. اما آیا راهی هست تا بتوان نام‏های کاربری و پسوردهای ذخیره‌شده در مرورگر را مشاهده کرد و آنها را در صورت لزوم حذف کرد؟ پاسخ به این سوال مثبت است و به همین علت در این مطلب سعی بر آن داریم تا شما را با نحوه کار در چهار مرورگر فایرفاکس، اپرا، گوگل‌کروم و اینترنت اکسپلورر آشنا کنیم.

مرورگر فایرفاکس

به این منظور نیاز است از منوی Tools به Options بروید و به بخش Security وارد شوید. اکنون روی دکمه Saved Passwords کلیک کنید. در پنجره باز شده، شما امکان مشاهده کلیه نام‏های کاربری ذخیره‌شده در سایت‏های مختلف را خواهید داشت. برای مشاهده پسوردها هم کافی است روی دکمه Show Passwords کلیک کنید. برای پاک کردن هر یک از موارد موجود نیز می‏توانید از دکمه Remove کمک بگیرید. دکمه Remove All نیز تمامی موارد موجود را حذف می‏کند. همچنین در مرورگر فایرفاکس شما می‏توانید از یک ابزار جانبی به نام PasswordFox نیز استفاده کنید. کافی است این برنامه را اجرا کنید تا نام‏های کاربری و کلمه‏های عبور سایت‏های مختلف را مشاهده کنید. برای دانلود آن می‏توانید به سایت سازنده به آدرس http://www.nirsoft.net/utils/passwordfox.html مراجعه کنید.

مرورگر اپرا

برای مشاهده نام‏های کاربری و رمزهای عبور ذخیره‌شده در این مرورگر می‏توانید از برنامه‏ای کوچک به نام OperaPassView استفاده کنید. با اجرای این برنامه کلیه این موارد ذخیره‌شده نمایش داده خواهد شد. برای دانلود OperaPassView به http://www.nirsoft.net/utils/opera_password_recovery.html مراجعه کنید.

مرورگر گوگل‌کروم

برای مشاهده نام‏های کاربری و پسوردها در مرورگر کروم کافی است از منوی Tools روی Options کلیک کنید. سپس به تب Personal Stuff رفته و روی Show saved passwords کلیک کنید تا نام‏های کاربری ذخیره‌شده در مرورگر نمایان شود. جهت مشاهده پسوردها هم کافی است روی دکمه Show Passwords کلیک کنید. برای پاک کردن هر یک از موارد موجود نیز می‏توانید از دکمه Remove استفاده کنید. دکمه Remove All نیز تمامی موارد موجود را حذف خواهد کرد.

راه دیگر برای مشاهده نام‏های کاربری و پسوردها در مرورگر کروم استفاده از یک ابزار جانبی به نام ChromePass است. این برنامه از آدرس http://www.nirsoft.net/utils/chromepass.html قابل دریافت است.

مرورگر اینترنت اکسپلورر

برای مشاهده پسوردها و نام‏های کاربری در مرورگر IE نیز نیازمند یک برنامه کوچک به نام IE PassView هستیم. این برنامه را می‏توانید از آدرس http://www.nirsoft.net/utils/internet_explorer_password.html دریافت کنید.

با طی صحیح مراحل فوق به راحتی خواهید توانست نام کاربری و پسورد خود را یافته و آنها را حذف کنید.

کسری مقبلی