یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

بارداری و درمان عفونت واژن


سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من الان هفته ۳۵ بارداری هستم و ۲۰سالمه و بارداری اولمه. اصلا تا حالا عفونت قارچی نداشتم ولی احساس سوزش ادراری داشتم و دکترم قرص آنتی بیوتیک برام تجویز کرد. از اون روز به بعد من سوزش واژن و زخم و قرمز شدن واژن خودم احساس کردم و به دکترم مراجعه کردم و گفت قارچ گرفتم پماد و قطره داد. الان ۵ روز استفاده می کنم اما اصلا خوب نشدم. چیکار کنم؟
پاسخ دکتر اعظم السادات موسوی، جراح سرطان های زنان:
به طورکلی عفونت ادراری و حتی عفونت قارچی مسئله ای است که باید در طول دوران بارداری به آن بیشتر از دوران دیگر توجه شود چرا که توجه نکردن و نادیده گرفتن آن باعث می شود که به مادر و جنین آسیب وارد شود و حتی در مواردی هم منجر به بروز صدمات جبران ناپذیری برای مادر و جنین شود. به همین دلیل عفونت ادراری شما و اینکه عفونت شدید است یا نه باید از طریق آزمایش ادرار مورد بررسی قرار گرفته شود که اگر عفونت ادراری شما علامت دار باشد باید توجه خاصی به آن کرد و شما زیر نظر پزشک دارو مناسبی دریافت کنید. بروز عفونت قارچی در دوران بارداری بیشتر به دلیل تغییر در PH بدن است که بسیار هم شایع است و می تواند برای تمام خانم های بارداری این مسئله اتفاق بی افتد و شما می توانید طبق نظر پزشک کرم مناسبی مصرف کنید و برای رفع سوزش و برطرف شدن زخم های واژن از پماد های موضعی که کورتون کمی دارند بدون نگرانی برای داخل واژن استفاده کنید چون مصرف آن هیچ شکلی برای شما پیش نخواهد آورد.  
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.
براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.