یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

۲۲ اکتبر ۱۹۱۹ ـ داستان نگاری که در ایران به دنیا آمد


امروز زادروز داستان نگار معروف انگلیسی «دوریس لسینگDoris Lessing» است که ۲۲ اکتبر ۱۹۱۹ از والدین انگلیسی در ایران به دنیا آمد . پدرش ـ تایلر ـ کارمند بانک انگلیسی در تهران به بانک «شاهنشاهی» …

امروز زادروز داستان نگار معروف انگلیسی «دوریس لسینگDoris Lessing» است که ۲۲ اکتبر ۱۹۱۹ از والدین انگلیسی در ایران به دنیا آمد . پدرش ـ تایلر ـ کارمند بانک انگلیسی در تهران به بانک «شاهنشاهی» و مادرش نرس بیمارستان میسیون مذهبی بود. هنگام تولد نام اورا «می» گذارده بودند.

این خانواده در سال ۱۹۲۵ به طمع درآمد هنگفت از کشاورزی در رودزیای جنوبی ( زیمباوه امروز ) که مستعمره انگلستان بود، به این منطقه رفتند، ولی در آنجا ورشکست شدند.

مادر «دوریس » که زنی متعصب و مذهبی بود دخترش را پس از اتمام دبستان به مدرسه ای که زنان مسیحی تارک دنیا آن را اداره می کردند سپرد که در آنجا همه اش از بهشت و دوزخ سخن می گفتند. چون حوصله دوریس از این مدرسه سر رفت ، مادرش او را در شهر سالزبوری (حراره) به یک دبیرستان دختران شبانه روزی که مرد به آنجا راه نداشت سپرد که دوریس از آنجا فرار کرد و در خانه ای خدمتکار شد.

وی بعدا به کمونیستها پیوست، به آفریقای جنوبی رفت و ازدواج کرد. اما، پس از مدتی چون دولت افریقای جنوبی او را که محرک سیاهپوستان بود زیان آور تشخیص داد اخراج کرد. دوریس به جای بازگشت به رودزیای جنوبی به لندن رفت و پس از تکمیل معلومات خود در ادبیات، به نوشتن داستان پرداخت. زمینه همه داستانهای دوریس از تجربه خودش مایه گرفته اند که در جهان انگلیسی زبان خواننده فراوان دارند و وی را برنده جوائز متعدد از جمله دکترای افتخاری هاروارد کرده اند.

داستانهای معروف او عبارتند از : علفهایی که می خوانند، بچه های خشونت، دفترچه طلایی، خاطرات بقاء، تروریست خوب، فرزند پنجم ، همسایه خوب، درباره جهنم، زیر پوست من و ....

ایوان بونین داستان نگار شهیر روسیه و برنده جایزه سال ۱۹۳۳ نوبل در ادبیات نیز ۲۲ اکتبر در سال ۱۸۷۰ به دنیا آمد . وی در داستانهایش که سبک کلاسیک دارد زندگانی سخت کشاورزان و انحطاط اشراف و فئودالهای روسیه را منعکس کرده است . خود وی از میان یک خانواده اشرافی و مالک اراضی کشاورزی برخاسته بود.