جمعه, ۲۵ خرداد, ۱۴۰۳ / 14 June, 2024
مجله ویستا

تولد یک پدیده


تولد یک پدیده

پرفروش ترین کارگردان های سال های اخیر چه کسانی هستند

نگاهی به لیست فیلم‌های پرفروش ۵ سال گذشته (با احتساب امسال) نشان می‌دهد یکی از پرفروش‌ترین کارگردان‌های این سال‌های سینما، «مسعود ده‌نمکی» است. کسی که ساخته‌هایش با انتقاد زیادی از طرف بسیاری از منتقدان و سینماگران مواجه شده است. اما علاوه بر این نکته، با نگاه دوباره به همین لیست به این نتیجه می‌رسیم که پرفروش‌ترین فیلم‌های سال‌های گذشته، فیلم‌هایی در ژانر کمدی هستند. این نشان می‌دهد مردم از فیلم‌های کمدی استقبال بیشتری می‌کنند و همین نشان‌دهنده وضعیت موجود در جامعه است. در این گزارش به معرفی فیلم‌های پرفروش این سال‌ها پرداخته شده و همینطور دلیل پرفروش بودن ژانر کمدی و سینمای مسعود ده‌نمکی!

● سال ۸۸/ اخراجی‌ها ۲/ مسعود ده‌نمکی

میزان فروش: ۸ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان

دومین فیلم از سازنده «اخراجی‌ها». کسی که بعدها تصمیم گرفت سومین سری از این فیلم را هم بسازد و سه گانه‌ای را تحویل جامعه سینمایی ایران بدهد! «مسعود ده‌نمکی» اولین قسمت از این سه‌گانه (بعدها تبدیل به سه‌گانه شد) را با عنوان اخراجی‌ها در سال ۸۶ ساخت. کسی نیست که داستان این فیلم را نداند و ادعای ده‌نمکی درباره واقعی بودن «مجید سوزوکی» را نشنیده باشد. اخراجی‌ها ۲ در سال ۸۷ ساخته شد و در نوروز سال بعدش یعنی در سال ۸۸ اکران عمومی شد. این فیلم عنوان پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینمای ایران را گرفت چون توانست در مدت زمان اکرانش نزدیک به ۹ میلیارد تومان فروش داشته باشد. مسعود فراستی، منتقد جنجالی سینما درباره این فیلم‌ها گفته بود، «ده‌نمکی در اخراجی‌ها به مردم توهین می‌کند.» گرچه این فیلم با استقبال بی‌نظیر مردم روبه‌رو شده بود اما نتوانست نظر سینمایی‌ها و منتقدان سینما را به خود جلب کند. به زعم بعضی از منتقدان و اهالی فرهنگ این سه‌گانه توهین آشکار به جنگ و رزمنده‌هاست. نکته جالب این است که تفاضل فروش اخراجی‌ها ۲ تا فیلم بعدی لیست پرفروش‌ها نزدیک به ۷ میلیارد است!

● سال ۸۹/ ملک سلیمان/ شهریار بحرانی

میزان فروش: یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان

آخرین ساخته «شهریار بحرانی»، کارگردان فیلم ماندگار «مریم مقدس»، در حالی اکران شد که با آن تبلیغاتش همه برای دیدنش لحظه شماری می‌کردند. «ملک سلیمان» پر است از جلوه‌های ویژه کامپیوتری و دیجیتالی. در این فیلم بیش از ۶۰۰ پلان جلوه‌های ویژه وجود دارد که بخشی از آن در ایران و بخشی دیگر در کشورهای چین و هنگ کنگ ساخته شده. طراح جلوه‌های ویژه این فیلم «لئو لو» است. کسی که به خاطر ساخت جلوه‌های ویژه «ببر غران، اژدهای پنهان» نامزد اسکار شد. صداگذار و آهنگساز فیلم هم هنگ کنگی هستند. این فیلم به شیوه دالبی توسط «کینسن تسانگ» در هنگ‌کنگ صداگذاری و موسیقی هم توسط «چان کونگ وینگ» در همان کشور ساخته شده است. ملک سلیمان در سال ۸۷، بیش از ۵ میلیارد تومان هزینه ساخت داشت. این فیلم درباره حضرت سلیمان است که با اجنه وارد جنگ می‌شود. اما از مشکلات اساسی‌اش بود که کل فیلم تحت تاثیر جلوه‌های ویژه، از فیلمنامه خوبی برخوردار نبود. در واقع به نظر می‌رسد بحرانی که تا پیش از آن نشان داده بود فاخر ساز خوبی است این بار، خودش نیز مسحور شیوه جدید ساخت فیلمش شده است و وسواسی روی نگارش فیلمنامه نداشته! این فیلم در گیشه چندان موفق نبود. نکته جالب این است که فیلم پرفروش بعدی این سال، «پوپک و مش‌ماشالله» ساخته فرزاد موتمن است که در ژانر کمدی ساخته شده.

● سال ۹۰/ اخراجی‌ها ۳/ مسعود ده‌نمکی

میزان فروش: ۵ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان

سومین قسمت از سه‌گانه معروف مسعود ده‌نمکی توانست به عنوان پرفروش‌ترین فیلم سال ۹۰ شناخته شود. اما نکته قابل تامل این است که این فیلم تنها ۸۰۰ میلیون تومان از فیلم بعدی لیست پرفروش‌ها، بیشتر فروش داشته است. به اندازه کافی درباره ده‌نمکی شنیده و دیده‌ایم! اما بد نیست کمی بیشتر درباره آخرین ساخته «رامبد جوان» بدانیم. جوان را به عنوان کارگردان- بازیگر حرفه‌ای می‌شناسیم. آخرین فیلم او که کمدی خوش‌ساختی است در سال ۸۹ ساخته شد. «ورود آقایان ممنوع» داستان مدیر یک دبیرستان دخترانه خصوصی را روایت می‌کند که با ورود آقایان به مدرسه خود شدیدا مخالف است. اما بالاخره مجبور می‌شود از یک دبیر شیمی آقا در مدرسه‌اش استفاده کند. امام داستان فیلم حول ورود همین آقا (با بازی رضا عطاران) به مدرسه شکل می‌گیرد. این فیلم به عنوان یکی از خوش‌ساخت‌ترین فیلم‌های کمدی چند سال اخیر معرفی شد. نویسنده این فیلم «پیمان قاسم‌خانی» است که به عنوان طنازترین نویسنده سینما و تلویزیون شناخته می‌شود. فروش «ورود آقایان ممنوع» در سراسر ایران به ۵ میلیارد و۱٠۰ میلیون تومان رسید؛ که از این فروش ۳ میلیارد و ۲۷ میلیون تومان آن از اکران فیلم در سینماهای تهران حاصل شده است.

● سال ۹۱/ کلاه قرمزی و بچه ننه/ ایرج طهماسب

میزان فروش: ۵ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان

«کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه» را به عنوان ناجی سینمای ایران در سال ۹۱ می‌شناسند! این فیلم به کارگردانی «ایرج طهماسب» سومین فیلم سینمایی بر اساس شخصیت کلاه قرمزی است که پس از «کلاه‌قرمزی و پسرخاله» و «کلاه‌قرمزی و سروناز» ساخته شده‌است. فیلمبرداری این فیلم ۳۰ دی ۱۳۹۰ آغاز شد و در اسفند همان سال پایان یافت. این فیلم از روز ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ در اکران عید فطر به روی پرده سینماها رفت و در پنج روز اول اکران ۷۵۰ میلیون تومان فروش کرد. همزمان با اکران این فیلم، پروین شمشکی تهیه کننده‌ای که برای نخستین بار کاراکتر کلاه قرمز و پسرخاله را معرفی کرد از نادیده گرفته شدن حقوق معنوی‌اش انتقاد کرد. در اکران نوروز سال ۹۱ اتفاقاتی برای دو فیلم افتاد که مردم را نسبت به سینما بی‌اعتماد کرد. به‌طوری که فروش فیلم‌ها تا پایان تابستان همان سال بسیار پایین بود. اما با اکران «کلاه قرمزی و بچه ننه» و فروش بالایش، سینما کمی به زندگی مردم بازگشت. این فیلم با انتقاد زیادی از طرف فیلمنامه همراه بود.

● سال ۹۲/ رسوایی/ مسعود ده‌نمکی

میزان فروش: ۴ میلیارد و ۴۰ میلیون تومان

امسال هنوز به پایان نرسیده است و هنوز معلوم نیست پرفروش‌ترین فیلم چه فیلمی خواهد بود. اما تا به حال با اکران‌های پیش آمده و با حضور بسیاری از فیلم‌ها در باشگاه میلیاردی‌ها، به نظر می‌رسد آخرین ساخته مسعود ده‌نمکی، پرفروش‌ترین فیلم سال تا به امروز است. نکته جالب درباره ده‌نمکی این است که در طول ۵ سال اخیر، سه فیلم از ساخته‌های او به عنوان پرفروش‌ترین فیلم‌های سال انتخاب شده‌اند! محبوبه بیات بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون درباره حضور در فیلم رسوایی گفته است «بزرگ‌ترین اشتباه من بازی در فیلم «رسوایی» بود!!» مسعود فراستی هم درباره رسوایی گفته: «تفکر این فیلم مخملبافی است؛ ضدمردم. مخملباف هم از ضدمردم بودن مخملباف شد.» این فیلم فرصت یافت تا در مدت ۱۲۰ روز روی پرده بماندو با این وجود تنها کمی بیش از ۴ میلیارد تومان فروش داشت.

محبوبه شعاعی