دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

مراقبت از پوست در فصل زمستان


مراقبت از پوست در فصل زمستان

سرمای زمستان رطوبت پوست را از بین برده و موجب مرگ سلول‌های پوست شده که در نتیجه آن آب موجود در پوست کم شده و پوست خشک‌تر می‌شود. اگرچه قرار گرفتن در برابر هوای گرم درون آپارتمان …

سرمای زمستان رطوبت پوست را از بین برده و موجب مرگ سلول‌های پوست شده که در نتیجه آن آب موجود در پوست کم شده و پوست خشک‌تر می‌شود. اگرچه قرار گرفتن در برابر هوای گرم درون آپارتمان و محیط‌های سربسته به پوست کمک می‌کند ولی در این زمان پوست بخش اعظمی از روغن طبیعی خود را از دست می‌دهد. افرادی که دچار بیماری‌های اگزما، پسوریازیس، روزاسه و شوره سر هستند در زمستان با مشکلات بیشتری روبه‌رو خواهند بود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران بنابراین استراتژی حفاظت از پوست در زمستان برای آنان ضروری‌تر خواهد بود.

افراد مبتلا به اگزما باید پوشش و لباس‌های خود را نیز مورد توجه قرار دهند. آنان نباید لباس‌های پشمی و یا لباس‌هایی که از پارچه‌های سنگین مصنوعی تولید شده است را به صورت مستقیم روی پوست خود به‌کار ببرند زیرا این لباس‌ها اصطکاک بیشتری را روی پوست موجب می‌شوند.

پوشاندن پوست با یک لایه پنبه باعث حفاظت پوست در برابر باد، سرما و اصطکاک لباس‌های زمستانی می‌شود.

در عارضه پسوریازیس سلول‌های پوستی به علت تولید بیشتر به صورت تکه‌های فلس‌دار و یا پلاک دچار مشکل شده‌اند. در این زمان کوچک‌ترین ترک در پوست فرد را با مشکلات بیشتری مواجه می‌کند و پوست برای حفظ رطوبت دچار اشکال است. به افراد مبتلا به این بیماری برای حفظ رطوبت پوست استفاده از یک مرطوب‌کننده توصیه می‌شود.

متخصصان به افراد مسن توصیه می‌کنند در زمستان بیشتر از یک بار در هفته حمام نکنند و از صابون برای شست‌وشوی مناطقی که در معرض عرق است، استفاده کنند.

افراد مبتلا به پسوریازیس باید کمتر در معرض عفونت استرپی گلو قرار گیرند، زیرا این عفونت بیماری پسوریازیس را تشدید می‌کند.

یکی دیگر از بیماری‌هایی که در فصل سرما تشدید می‌شود شوره شدید یا درماتیت شوره‌دار است.

متخصصان استفاده از مرطوب‌کننده ناخن را در این فصل توصیه می‌کنند. آنها همچنین تأکید می‌کنند که در طول فصل زمستان افراد تعطیلات خود را در مناطقی که آب و هوای گرم‌تری دارند، بگذرانند.