دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

تثبیت کردن اهداف


تثبیت کردن اهداف

بیش تر افراد, اهدافی را در زندگی شان در نظر دارند این هدف می تواند بالا رفتن از اورست باشد یا خریدن یک جفت کفش مهم این است که هدف را روشن در نظر بگیریم

بیش‌تر افراد، اهدافی را در زندگی‌شان در نظر دارند. این هدف می‌تواند بالا رفتن از اورست باشد یا خریدن یک جفت کفش. مهم این است که هدف را روشن در نظر بگیریم. بعد از آن، این نکته را باید در نظر گرفت که تنها تعیین هدف کافی نیست و ما را به نتیجه نخواهد رساند. بعضی اوقات به تدریج اهداف به حیطه‌ی فراموشی سپرده می‌شوند یا به پس ذهن ما می‌روند.

وقتی برای اولین‌بار هدفی را در نظر می‌گیریم، مثلا" این که دو برابر این چیزی که الان درآمد داریم، به دست آوریم یا این که بر دنیا چیره شویم؛ در واقع علت پنهان در اهداف را تعیین می‌نماییم. گاهی اوقات چیزی در تخیلات‌مان، جرقه می‌زند. ما معمولا" آن چه که می‌تواند زندگی ما را تغییر دهد را می‌بینیم یا می‌خوانیم که جرقه‌ی اولیه را در ذهن‌مان ایجاد می‌کند و جریانی از انگیزه در وجودمان شکل می‌گیرد و دیگر نمی‌توانیم برای شروع این هدف صبر کنیم.

بعد از چند هفته یا چند روز، اشتیاق ما از بین می‌رود و آن جرقه‌ی ابتدایی، فراموش می‌شود. در این حالت هدف هست، اما آن اشتیاق به کناری گذاشته می‌شود و سرعت حرکت‌مان کند می‌شود.

برای رسیدن به اهدافی که زمان‌بر هستند، باید انگیزه‌مان را حفظ کنیم و جریان اشتیاق را زنده نگه داریم. اهداف باید دائما" در ذهن‌مان باشند. هر کجا که هستیم، اهداف‌مان باید اجتناب‌ناپذیر و حاضر، باشند. اگر ما دائما" اهداف‌مان را به خودمان یادآوری کنیم، هیچ‌گاه از بین نمی‌روند. این یادآوری دائمی به این معنا است که اهداف همیشه در ذهن‌مان هستند و راحت‌تر تحقق می‌یابند.

مثل خیلی چیزهای دیگر، بهتر است که این روند بسیار ساده باشد. ۵ پیشنهاد در این مقاله ارائه می‌شود. این پیشنهادات بسیار راحت هستند و وقت زیادی هم نمی‌گیرند اما اثرات فوق‌العاده‌ای دارند. امتحان کنید.

با این روش که بسیار روش کارایی است، شروع می‌کنیم.

تنها تعیین هدف کافی نیست و ما را به نتیجه نخواهد رساند. بعضی اوقات به تدریج اهداف به حیطه فراموشی سپرده می‌شوند یا به پس ذهن ما می‌روند. بعد از چند هفته یا چند روز، اشتیاق ما از بین می‌رود و آن جرقه‌ی ابتدایی، فراموش می‌شود. در این حالت هدف هست، اما آن اشتیاق به کناری گذاشته می‌شود و سرعت حرکت‌مان کند می‌شود.

۱) چشم‌انداز یا رویاهای‌تان را در نظر بگیرید. (بر روی صفحه‌ی کاغذ یا تخته بنویسید.) این روش را در سایت selfgrowth.com پیدا خواهید کرد و همواره شما را مشتاق نگه می‌دارد. بهتر است که دفترچه‌ای را برای یادداشت‌های‌تان داشته باشید و اجازه دهید هنر درونی‌تان، آشکار شود. آن چه که می‌خواهید به دست آورید را روشن معین کنید. فقط به نوشتن یک لیست اکتفا نکنید. چیزهایی که به شما یادآوری می‌کنند به چه چیزی می‌خواهید دست یابید را جمع‌آوری کنید. عکس‌ها، هدایا، خاطرات، نامه‌ها، نوشته‌ها، صفحاتی از کتاب‌ها. هر چیزی که به عنوان یادآوری کننده‌ای برای‌تان انگیزه ایجاد می‌کند. مثلا" اگر هدف‌تان پول‌دار شدن است، به تمام چیزهایی که دائما" به شما این موضوع را یادآوری خواهد کرد، فکر کنید. خانه‌ها، ماشین‌ها، مردم. لیست‌تان بی‌انتها خواهد بود. خلاق باشید؛ عکس خانه‌ی سناتوری را پرینت بگیرید و آن را به دیوار اتاق‌تان بچسبانید، تا زمانی که با عکس خانه‌ی خودتان آن را تعویض کنید. چیزهای دیگری که شما را در اهداف‌تان غوطه‌ور می‌سازند و دلایل‌تان را برای رسیدن به آن هدف خاص مشخص می‌نمایند، را جلوی چشم داشته باشید.

جایی این عکس‌ها را بگذارید که دائما" آن‌ها را ببینید. مثلا" من خودم بیش‌تر روی میزم را می‌بینم. بنابراین اهداف‌ام را دور و اطراف میز چسبانده‌ام. وقتی که خیلی احساس خوبی ندارم و فکر می‌کنم که خیلی خسته شده‌ام، چند دقیقه به اهدافم نگاه می‌کنم. تمام چیزهایی که می‌خواهم به دست آورم به من نیرویی برای ادامه کار می‌دهند.

۲) عکس؛ انگیزه‌های بصری قوی‌تر از لغات هستند. مثلا" دیدن اسم کسی تا دیدن تصویر او خیلی متفاوت است. تخیلات منبع انگیزه‌ی بزرگ‌تری هستند. یک نگاه کوتاه به تبلیغات نشان خواهد داد که انگیزه‌های بصری بهتر از لغات کار می‌کنند. دیدن طلوع خورشید هم سنگ خواندن درباره‌ی آن نیست، حتی هر چه قدر هم که نویسنده خوب توانسته باشد درباره‌ی آن بنویسد. عکس‌هایی از هر آن‌چه که می‌خواهید به دست آورید جمع‌آوری کنید و هر کجا که می‌توانید این عکس‌ها را بچسبانید. مثلا" عکس افرادی که در زندگی‌شان موفق بوده‌اند و انگیزه‌ی لازم را در شما ایجاد می‌کنند. عکس‌شان را در اتاق‌تان بچسبانید یا شماره‌ی تماس‌شان را در تلفن همراه‌تان داشته باشید. عکس به اندازه‌ی وابستگی احساسی که به هدف‌تان دارید، مهم است.

برای رسیدن به اهدافی که زمان‌بر هستند، باید انگیزه‌مان را حفظ کنیم و جریان اشتیاق را زنده نگه داریم. اهداف باید دائما" در ذهن‌مان باشند. هر کجا که هستیم، اهداف‌مان باید اجتناب‌ناپذیر و حاضر، باشند.

Steve Pavlina استفاده از عکس‌های دیجیتالی را پیشنهاد می‌دهد. این نوع عکس‌ها به شما این فرصت را می‌دهد تا از تخیلات‌تان، مجموعه‌ای داشته باشید. دیدن این تخیلات، میل‌تان را برای رسیدن به هدف، تقویت خواهد کرد و به شما یادآوری می‌کند که برای به دست آوردن چه چیزی دارید تلاش می‌کنید.

۳) نوشتن یادداشت. همان‌طور که عکس می‌چسبانید، یادداشت‌هایی را هم در مکان‌هایی قرار دهید. این یادداشت‌ها می‌تواند توضیحی در خصوص عکس‌ها باشد. مثلا" عکس کاخی با استخر می‌تواند چنین یادداشتی داشته باشد: "من قصد دارم این خانه را بخرم." و موجب تقویت هدف‌تان خواهد شد. اجتناب ناپذیرترین و آشکارترین اهداف‌تان، آن‌هایی هستند که راحت تر به یادتان بیایند که چرا دارید برای شان کار می کنید. یادداشت ها را هر کجا می‌توانید بگذارید. مثلا" من یادداشت ها را کنار میز تحریرم قرار می‌دهم، نزدیک تخت خوابم یا روی درب یخچال یا در حمام (اگر چه در حمام خیس خواهند شد.)

۴) استفاده از وسیله‌ای که بیش‌تر با آن کار می کنید. چه وسیله‌ای را بیش‌تر استفاده می‌کنید؟ اکثرا" وسایلی که هر روز بیش‌تر با آن‌ها سر و کار دارید، بهترین مکان برای قرار دادن یادداشت‌ها می‌باشند. اگر چه برای دست‌یابی به آن هدف هم خیلی به کار نیایند. مثلا" من خودم از Microsoft Outlook زیاد استفاده می‌کنم، پس اهدافم را آن جا می‌نویسم. پس هر وسیله‌ای که بیش‌تر استفاده می‌کنید، یادآوری کننده اهداف‌تان خواهد بود.

۵) به مردم تلفن کنید (البته افراد را انتخاب کنید.) درباره‌ی اهداف‌تان با دیگران حرف بزنید. با کسانی که شما را در راه رسیدن به هدف‌تان تشویق می کنند، حرف بزنید و ارتباط داشته باشید. تشویق اطرافیان، سرعت حرکت‌مان به سوی هدف‌مان را افزایش خواهد داد. برخی اوقات درباره‌ی اهداف‌تان، فقط با افراد خاصی گفتگو کنید. (به کسی ساعت ۴ صبح زنگ نزنید و درباره‌ی هدف‌تان صحبت نکنید!) اگر اهداف‌تان به خوبی برای شخص خودتان، جا افتاده‌اند، هرگز آن‌ها را گم نخواهید کرد.

انگیزه‌ی اصلی را بیدار نگه دارید و بسیار قانون‌مند برای رسیدن به هدف‌تان، گام بردارید تا بتوانید برنامه‌ریزی خوبی برای اهداف بلند مدت‌تان، داشته باشید.

لحظه‌ای که هدف‌تان را تعیین کردید، همواره به یاد داشته باشید. دلایل‌تان را همواره به خودتان گوشزد کنید و نتایج بالقوه کارتان را در رسیدن به هدف‌تان، ارزیابی کنید.

فکرتان را محدود به لیست‌تان نکنید. خلاق باشید. اثرات هر کاری را در رسیدن به هدف‌تان، بررسی کنید. هر روز را به عنوان خاطره‌ای ثبت کنید و ببینید که در آن روز خاص برای رسیدن به هدف‌تان، چه کرده‌اید.

من تمام روش‌های فوق را انجام دادم و تعیین چشم‌انداز را کاراتر یافتم. چندین ساعت را برای تعیین کارهایی که کمکی در رسیدن به اهدافم خواهند بود، صرف می‌کنم. خوشبختانه با روش فوق، شما اهداف‌تان را به عنوان بخشی از زندگی‌تان خواهید یافت و سفری را برای تحقق اهداف‌تان، آغاز خواهید کرد.

منبع: وب‌گاه www.lifehack.org