یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

استانكو پابلو كویچ


استانكو پابلو كویچ

استانكو پابلو كویچ ، اولین سرمربی خارجی فوتبال ایران بعد از ۱۸ سال بود كه به دنبال یك سال خالی ماندن نیمكت سرمربیگری تیم ملی ، در تابستان سال ۱۳۷۳ این عنوان را به دست آورد. استانكو …

استانكو پابلو كویچ ، اولین سرمربی خارجی فوتبال ایران بعد از ۱۸ سال بود كه به دنبال یك سال خالی ماندن نیمكت سرمربیگری تیم ملی ، در تابستان سال ۱۳۷۳ این عنوان را به دست آورد. استانكو از دوران سرمربیگری اوفارل به بعد اولین كسی بود كه از خارج ایران ، سرمربیگری فوتبال ایران را بر عهده داشته است. او به حكم رئیس وقت فدراسیون فوتبال- امیر عابدینی - سرمربی تیم ملی فوتبال در آستانه بازی های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیما شد. استانكو در سال ۱۹۳۸ میلادی به دنیا آمد. او در زادگاهش كرواسی به مربیگری پرداخت و سالها در تیم دیناموزاگرب به پرورش بزرگان فوتبال یوگسلاوی سابق پرداخت . استانكو در فوتبال ملی ایران نتوانست به عنوان سرمربی تیم ملی ، منشا اثر و بركات زیادی باشد و تیم ملی با وجود او در بازی های آسیایی ۱۹۹۴ هیروشیما حذف شد اما بعد از این مسابقات ، او به طور غیر مستقیم در فوتبال ملی ایران تاثیر گذارشد. استانكو در آبان ماه سال ۱۳۷۳ بعد از عزل امیر عابدینی رئیس وقت فدراسیون فوتبال ، از مربیگری تیم ملی بركنار شد اما یك سال بعد پرسپولیس به مدیریت امیر عابدینی زمینه های بازگشت استانكو را به ایران فراهم آورد .

این بار او سرمربی پرسپولیس شد. وی در امر مربیگری پرسپولیس بسیار موفق بود و این تیم را دو سال پیاپی در سالهای ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ قهرمان مسابقات فوتبال لیگ آزادگان كرد. استخوان بندی تیم ملی در این سال ها ، در واقع تیم پرسپولیس سالهای ۷۴ و ۷۵ بود و استانكو از این جهت خدمت شایان توجهی به تیم ملی كرد. مردانی چون عابد زاده ، نكیسا ، سعداوی ، پیروانی ، شاهرودی ، میناوند، گل محمدی ، كریم باقری ، مهدی مهدوی كیا و علی دایی كه در پرسپولیس سالهای ۷۴ و ۷۵ افتخار آفریدند. همین مردان در سالهای آینده در مسابقات فوتبال جام جهانی فوتبال قرار گرفتند . اما استانكو بعد از آن كه در سال ۱۳۷۶ ایران را ترك كرد دوبار در ۲ مقطع مختلف به ایران برگشت و هدایت تیم فوتبال سپاهان اصفهان را بر عهده گرفت . استانكو ابتدا در سال ۱۳۸۰ در لیگ اول حرفه ای سرمربی تیم فوتبال سپاهان شد و همانطور كه گفتیم برای بار دوم در سال ۱۳۸۳ مربیگری سپاهان را در سن ۶۶ سالگی بر عهده گرفت.