پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

فرق محصولات آرایشی شب و روز


فرق محصولات آرایشی شب و روز

کِرِم هم روز و شب دارد

زیبایی، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که ذهن هرکس را به خود مشغول می‌کند. یکی از مهم‌ترین عواملی که در زیبا به نظر رسیدن فرد نقش دارد سلامت پوست اوست.‌ متخصصان داروسازی و شیمیدان‌ها تا به حال محصولات مراقبت پوست زیادی تولید کرده‌اند و کرم‌ها دسته‌ای مهم از این محصولات‌اند....

همان‌طور که دقت کرده‌اید برخی از این کرم‌ها برای استعمال در طول روز تجویز می‌شوند و برخی برای مصرف قبل از خواب. در ادامه می‌خوانید که کرم‌های روز و شب چرا در دو دسته جدا قرار گرفته‌اند.

● انواع کرم‌های شب

▪ کرم‌های احیا‌کننده: کمک به تولید سلول‌های زنده می‌کنند.

▪ کرم‌های ترمیم‌کننده: رفع آثار سوء عوامل تخریب‌کننده پوست با این کرم‌ها امکان‌پذیر است.

▪ کرم‌های ضدچروک: بعضی‌ها تصور می‌کنند که می‌توانند برای بیشتر نتیجه‌گرفتن از کرم‌های شب آنها را در روز هم استفاده کنند اما ما توصیه می‌کنیم که به هیچ‌وجه با این باور عمومی گمراه نشوید زیرا کرم‌های شب اصلا پوست را در برابر آفتاب محافظت نمی‌کنند.

بدون نسخه مجاز است؟

در داروخانه‌ها انواع مختلفی از کرم‌های مراقبت پوست به فروش‌ می‌رسند که می‌توان آنها را بدون نسخه پزشک هم تهیه کرد. تولیدکنندگان این محصولات ادعا می‌کنند که محصولات‌شان دقیقا همان عملی را که روی بسته درج شده انجام می‌دهند. آیا ادعای آنها درست است؟

در پاسخ باید بگوییم که اگر انتظار دارید با استفاده از کرم‌های روز و شب پوست چروک خورده‌تان کاملا صاف شود یا اثراتی مانند کشیدن پوست یا تزریق بوتاکس را مشاهده کنید، سخت در اشتباهید. نتیجه هیچ تحقیقاتی هنوز چنین تاثیری را درباره کرم‌های مراقبت از پوست تایید نکرده اما محصولات مراقبت از پوست می‌توانند ظاهر پوست شما را بهبود بخشند. کمیت و کیفیت این تاثیر به مدت مصرف شما از این محصولات و همچنین میزان و نوع مواد شیمیایی موجود در این محصولات بستگی دارد.

ترکیبات کرم‌های شب و روز

▪ رتینول: رتینول، ترکیبی آنتی‌اکسیدانی از مشتقات ویتامین A است که به‌طور گسترده در محصولات مراقبت پوست بدون نیاز به نسخه پزشک مصرف می‌شود. آنتی‌اکسیدان‌ها موادی هستند که رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کنند.‌ اگر تا به‌حال تنها اسم رادیکا‌ی‌های آزاد را شنیده‌اید و دقیقا نمی‌دانید آنها چه هستند باید بگوییم رادیکال‌های آزاد حالت فعال مولکول‌ها هستند. این مولکول‌ها به راحتی در واکنش‌ها شرکت می‌کنند که مهم‌ترین آنها رادیکال اکسیژن است که با تاثیر بر سلول‌های پوست آنها را تخریب می‌کند و در نهایت منجر به تشکیل چروک بر پوست خواهد شد. رتینول از مشتق دیگر ویتامین A یعنی ترتینویین ضعیف‌تر است به طوری که محصولات مراقبت پوست ترتینویین‌دار تنها باید با نسخه پزشک متخصص پوست تجویز شوند.

▪ هشدار: یادتان باشد اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، نباید از داروهای پوستی دارای مشتقات ویتامین A استفاده کنید زیرا سبب نقایص شدید مادرزادی بر جنین می‌شوند.

▪ هیدروکسی اسید: آلفاهیدروکسی اسید، هیدروکسی‌اسید و پلی‌هیدروکسی اسید‌ها انواع مصنوعی اسید‌های میوه‌های قنددار هستند. این اسید‌ها خاصیت لایه‌برداری دارند و استعمال آنها بر پوست سبب کنده‌شدن لایه خارجی پوست و تحریک تولد سلول‌های جدید خواهد شد. این مواد پوست را در برابر نور خورشید بسیار حساس می‌کنند بنابراین حتما قبل از استفاده از آنها ضدآفتاب مناسب بزنید. این ماده در کرم‌های شب بیشتر استفاده می‌شود.

▪ کوآنزیم Q۱۰: این ماده مغذی تولید انرژی در سلول‌ها را تنظیم می‌کند. بعضی تحقیقات تاثیر کاهنده این ماده را بر چروک‌های پوستی اطراف چشم‌ها نشان داده‌اند.‌ تحقیقات دیگری هم نشان داده که وجود این ماده در کرم‌های روز در کنار مصرف ضدآفتاب نقش محافظتی خوبی برای پوست در برابر آفتاب دارد.

▪ پپتید‌های مس: مس از عناصر کم‌ مقدار بدن است که در محصولات مراقبت از پوست به صورت ترکیب با مواد مشابه پروتئینی به نام پپتید وجود دارد. پپتید‌های مس به بهبود زخم کمک می‌کنند. تحقیقاتی هم نشان داده‌اند که پپتید‌های مس نقش بسزایی در تحریک تولید کلاژن و افزایش عملکرد آنتی‌اکسیدان‌ها دارند.

▪ کینتین: این ماده عامل رشد است و برای رفع چروک و از بین بردن لکه‌های پوستی در محصولات مراقبت پوست استفاده می‌شود. هنوز نحوه عمل این ماده مشخص نشده اما متخصصان می‌گویند که کینتین به حفظ رطوبت پوست کمک و تولید کلاژن را تحریک می‌کند. احتمال می‌رود که کینتین یک آنتی‌اکسیدان قوی هم باشد.

▪ عصاره چای: عصاره چای (سیاه، سبز یا اولانگ) اثر آنتی‌اکسیدانی و ضدالتهابی دارد. بیشتر کرم‌ها عصاره چای سبز را دارند.

یاسمین ثریا