یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

تفاوت سیاست های بوش و اوباما در برابر ایران چماق ها قوی تر و هویچ ها خوشمزه تر می شوند


تفاوت سیاست های بوش و اوباما در برابر ایران چماق ها قوی تر و هویچ ها خوشمزه تر می شوند

عده ای در حاکمیت ایران خواستار دست یابی به سلاح هسته ای و ایجاد یک موازنه در خاورمیانه هستند اما عده ای دیگر از ایرانی ها معتقدند که ایران نباید سلاح هسته ای تولید کند چرا که این امر به قیمت انزوای بیشتر بین المللی ایران و گریزان شدن همسایگان ایران خواهد بود اما هر دو گروه فوق در یک امر با هم توافق دارند که باید به نقطه ای از پیشرفت اتمی و تکنولوژی هسته ای رسید که قادر بود تا سلاح هسته ای تولید کرد

عده ای در حاکمیت ایران خواستار دست یابی به سلاح هسته ای و ایجاد یک موازنه در خاورمیانه هستند اما عده ای دیگر از ایرانی ها معتقدند که ایران نباید سلاح هسته ای تولید کند چرا که این امر به قیمت انزوای بیشتر بین المللی ایران و گریزان شدن همسایگان ایران خواهد بود.اما هر دو گروه فوق در یک امر با هم توافق دارند که باید به نقطه ای از پیشرفت اتمی و تکنولوژی هسته ای رسید که قادر بود تا سلاح هسته ای تولید کرد.

یک کارشناس مسائل هسته ای و عضو شورای غیر دولتی روابط خارجی آمریکا ابراز امیدواری کرد: دولت آینده آمریکا با تغییر سیاست های قبلی و پیگیری یک سیاست جدید و مبتکرانه، ایران را از روند کنونی آنچه تلاش برای رسیدن به نقطه اتمی-نظامی خواند، بازدارد.

این کارشناس آمریکایی که با بی بی سی سخن می گفت، با شکست خواندن سیاست های دولت بوش در قبال برنامه اتمی ایران، پیگیری یک سیاست فعال " چماق و هویج " را برای بازداشتن ایران از غنی سازی اورانیوم موثر دانست و در عین حال باراک اوباما رییس جمهور منتخب ایالات متحده را دارای پتانسیل های لازم برای اعمال سیاست جدید در برابر ایران دانست.

سیمور با خطرناک خواندن فعالیت های هسته ای ایران گفت:" ایرانی ها ۲۰ سال پیش تکنولوژی غنی سازی اورانیوم را از پاکستان به دست آوردند و در ۲۰ سال گذشته آنها پیشرفت های قابل توجهی دراین زمینه کسب کرده اند. نکته قابل بحث امروز افزایش روز افزون قابلیت غنی سازی اورانیوم و نصب روز افزون تعداد بیشتری از سانتریفیوژها برای غنی سازی اورانیوم است، به طوری که از نظر من آنها یک یا دو سال دیگر به نقطه ای خواهند رسید که از نظر فنی و تکنولوژیکی هیچ مانعی برای ساخت سلاح هسته ای نخواهند داشت و فقط از نظر سیاسی و استراتژیک به این ارزیابی خواهند نشست که آیا می خواهند سلاح هسته ای داشته باشند یا نه؟"

گری سیمور در ادامه با اشاره به اینکه زمان به سرعت به نفع ایران در حال سپری شدن است درباره ابزارهای در دست دولت اوباما برای مواجهه با ایران می گوید:" دولت اوباما همان ابزارهای تشویقی و تنبیهی را در اختیار دارد که در دوره بوش هم کمابیش از آنها استفاده می شد، اما تفاوت اوباما و بوش در این است که اوباما احتمالا در شکل دهی به یک ائتلاف بین المللی علیه برنامه های هسته ای رژیم ایران موفق تر عمل خواهد کرد ،بنابراین تفاوت عمده ای که به نظر من می تواند ما را به کارایی سیاست های اوباما امیدوارتر کند ،موثرتر کردن چماق ها و هویج های پیشنهادی به ایران خواهد بود "

سیمور در عین حال با اشاره به سختی های دیپلماسی اعمالی اوباما در قبال ایران معتقد است که اگر سیاست های تنبیهی اوباما در قبال ایران کارایی چندانی نداشته باشد نمی توان چندان به موفقیت گفت و گوها و رویکرد دیپلماتیک در قبال ایران امیدوار بود . وی در این زمینه می گوید که کارایی سیاست گفت وگو و دیپلماسی اوباما به پشتوانه شدت و قدرت گزینه های تنبیهی و تحریمی وی علیه ایران خواهد بود.

این کارشناس آمریکایی در ادامه با ادعای اینکه در ایران و در بین نخبگان و تصمیم سازان و تصمیم گیران حکومتی دو رویکرد درباره فعالیت های هسته ای وجود دارد می گوید که به طور مشخص عده ای در حاکمیت ایران خواستار دست یابی به سلاح هسته ای و ایجاد یک موازنه در خاورمیانه با آمریکا و اسراییل هستند اما عده ای دیگر از ایرانی ها معتقدند که ایران نباید سلاح هسته ای تولید کند چرا که این امر به قیمت انزوای بیشتر بین المللی ایران و گریزان شدن همسایگان ایران خواهد بود .

اما سیمور می افزاید که هر دو گروه فوق در یک امر با هم توافق دارند که باید به نقطه ای از پیشرفت اتمی و تکنولوژی هسته ای رسید که قادر بود تا سلاح هسته ای تولید کرد.

این کارشناس آمریکایی سلاح های هسته ای در ادامه در پاسخ به پرسش بی بی سی در این باره که آیا واقعا ایرانی ها بمب اتم خواهند ساخت یا نه؟ می گوید: شاید این کار را انجام دهند و شاید هم نه؟ اگر ایرانی ها احساس کنند که برای ایجاد یک موازنه منطقه ای باید سلاح هسته ای در اختیار داشته باشند اگر در نقطه ای باشند که قابلیت فنی و تکنولوژیکی تولید بمب اتم را داشته باشند،در ساخت سلاح هسته ای لحظه ای درنگ نخواهند کرد.

این اظهارات در حالی است که جمهوری اسلامی در سال های گذشته به کرات اعلام کرده است که هدف از فعالیت های اتمی اش صرفا کاربردهای غیر نظامی و صلح آمیز است،اما کشورهای غربی و اسراییل به صراحت و برخی کشورهای منطقه در لفافه اعلام کرده اند که ایران در صدد دست یابی به سلاح هسته ای است .

بر اساس گزارش بی بی سی،شورای امنیت ملل متحد تا کنون ۴ قطعنامه تحریمی علیه فعالیت های هسته ای ایران به تصویب رسانده است و در این قطعنامه ها از دولت جمهوری اسلامی ایران خواسته است تا فعالیت های غنی سازی اورانیوم خود را به حالت تعلیق در آورد ،اما ایران تا کنون در برابر اجرای خواست تعلیق غنی سازی اورانیوم مقاومت کرده است.