شنبه, ۳۰ تیر, ۱۴۰۳ / 20 July, 2024
مجله ویستا

باغبانی می کنیم


باغبانی می کنیم

شاید زندگی شهری و البته اخبار مربوط به آلودگی هوا و ترافیک های سنگین, ذهن بسیاری از ساکنان این مناطق را به خود مشغول کرده باشد, اما همان طور که به نوروز و فرارسیدن فصلی نو در زندگی نزدیک می شویم, علاوه بر بازار داغ خانه تکانی و خرید شب عید, بازار گل و گیاه نیز تحرکی دوچندان پس از رکود زمستانی به خود می بیند تحرکی که به چیده شدن جعبه های گل بنفشه بیرون فروشگاه و انبوهی از گلدان های سینره با گل های رنگارنگشان کاملا مشهود و قابل درک است

شاید زندگی شهری و البته اخبار مربوط به آلودگی هوا و ترافیک‌های سنگین، ذهن بسیاری از ساکنان این مناطق را به خود مشغول کرده باشد، اما همان‌طور که به نوروز و فرارسیدن فصلی نو در زندگی نزدیک می‌شویم، علاوه بر بازار داغ خانه‌تکانی و خرید شب عید، بازار گل و گیاه نیز تحرکی دوچندان پس از رکود زمستانی به خود می‌بیند؛ تحرکی که به چیده‌شدن جعبه‌های گل بنفشه بیرون فروشگاه و انبوهی از گلدان‌های سینره با گل‌های رنگارنگشان کاملا مشهود و قابل درک است.

هرچند وجود آپارتمان ها و هیاهوی شهری، دیگر مجالی برای باغبانی یا تزئین فضای سبز برخی خانه ها نگذاشته است، اما هستند افرادی که هنوز زنگوله شترهایی که تا همین چند سال پیش برای تقویت خاک باغچه منازل مسکونی کود می فروختند در گوش هایشان صدا می کند یا این که به یاد دارند صدای «باغچه بیلی» را که نوید فرارسیدن نوروز و بهاری دوباره را می داد.

گرچه دیگر خبری از باغچه های پرگل با حوضی پر آب در خانه هایمان نیست، اما هنوز داشتن باغچه یا گلدانی هرچند کوچک با گل هایی رنگارنگ در منزل برایمان دلچسب است. پس می توانیم امسال خانه تکانی شب عید را از باغچه و گلدان هایمان آغاز کنیم. ولی این علاقه و تغییر و تحول چقدر برای ما هزینه خواهد داشت و چطور می توان با توجه به اقتصاد خانواده به آن توجه کرد؟

کار را به دیگران بسپاریم؟

گرفتاری ها و معضلات شهرنشینی بدون تردید بسیاری از ما را از تجربه باغبانی محروم کرده و به همین دلیل موسسات و شرکت های بسیاری در دنیای واقعی و مجازی مشغول ارائه خدمات گلکاری و باغبانی و طراحی و زینت فضای سبز خانه ها شد ه اند، ولی ممکن است حجم و فضای باغچه یا گلخانه منزل آن قدر نباشد که به عقد قرارداد با یکی از این شرکت ها نیاز باشد و می توانیم خودمان علاوه بر تجدید روحیه با باغبانی کاملا اقتصادی نیز عمل کنیم. پس بد نیست خودمان آستین بالا بزنیم و دست به بیل شویم.

اما در صورت استفاده از خدمات شرکت های یاد شده هرگز نمی توان قیمت مشخصی برای ارائه خدمات آنها در نظر گرفت، هر چند مبنای محاسبه آنها متراژ فضایی است که در آن گلکاری می کنند. اما از آنجا که مواد و لوازم مورد مصرف آنها کاملا به سلیقه شما و البته قیمت روز بازار بستگی دارد، بنابراین نباید انتظار قیمت های مشابهی از آنها باشیم؛ ولی یک قانون بین تمام این شرکت ها برقرار است که هر چه متراژ کار بالاتر باشد قیمت خدمات کمتر خواهد بود. یعنی که اگر برای یک فضای ۴۰ متری قیمت انجام خدمات با تمام لوازم و گل های معمولی حدود ۴۰ هزار تومان باشد برای فضایی هزار متری تقریبا ۲۵ درصد از آن کاسته خواهد شد.

این در حالی است که با توجه به نوسان های مکرر قیمت گل و نهاده های لازم کار، بسیاری از شرکت ها اکنون فقط هزینه طراحی و اجرا را از شما دریافت خواهند کرد و برای تهیه لوازم و گل های مورد نیاز به شما فاکتور جداگانه ارائه خواهند کرد که باید آنها را بپردازید یا این که در قرارداد قید می کنند قیمت گل های مورد سفارش شما و لوازم مورد نیاز به روز در فاکتور کلی محاسبه خواهد شد.

از کجا گل بخریم

حالا اگر خودتان آستین بالا زدید و خواستید علاوه بر تازه کردن روحیه خود با باغبانی کمی هم اقتصادی عمل کنید بدون تردید به دنبال مراکز فروش گل و گیاه در شهر و دیار خود هستید. اگر پایتخت نشین هستید و خودتان قصد آراستن باغچه و گلدان های منزل را کرده اید باید بدانید تهران سه بازار عمده گل دارد که می توانید برای تهیه لوازم مورد نیاز به آنها سری بزنید. این بازارها عبارتند از بازار گل شهید محلاتی، بازار گل غرب تهران و در نهایت اصلی ترین آنها بازار خاوران.

عماد عزتی