چهارشنبه, ۲۳ خرداد, ۱۴۰۳ / 12 June, 2024
مجله ویستا

روزنامه نگاری كه نظر داد آمریكا در ویتنام پیروز نمی شود (در این روز ۲ اوت)


مورلی سیفر Morley Safer روزنامه نگار قدیمی و گزارشگر سالخورده مجله تلویزیونی «سیكستی مینیتز» شبكه سی بی اس آمریكا كه در سال ۱۹۶۵ به عنوان روزنامه نگار به ویتنام جنوبی رفته بود تا با مشاهده …

مورلی سیفر Morley Safer روزنامه نگار قدیمی و گزارشگر سالخورده مجله تلویزیونی «سیكستی مینیتز» شبكه سی بی اس آمریكا كه در سال ۱۹۶۵ به عنوان روزنامه نگار به ویتنام جنوبی رفته بود تا با مشاهده اوضاع از نزدیك ، نظر خود را به مردم آمریكا بدهد دوم اوت همان سال در نخستین گزارشی كه از ویتنام فرستاده بود نظر داد كه آمریكا در جنگ ویتنام به پیروزی نخواهد رسید و ورود به این جنگ كاری بجا نبوده است.

در آن زمان آن طور كه شاید ، به نظر « سیفر » توجه نشد ، ولی چند سال بعد كه درستی نظر او به اثبات رسید و آمریكا مجبور شد با تحمل ۵۸ هزار كشته و صدها میلیارد دلار زیان مالی و تشدید نارضایی جوانان این كشور ، بدون اخذ نتیجه مورد نظر از ویتنام خارج گردد ؛ نظر« سیفر» وارد تاریخ رسانه ها شد.

این اولین و آخرین نظر درست سیفر نبود ، وی هر هفته در مجله تلویزیونی سیكستی مینیتز نظر خود را در باره یك مسئله روز در قالب گزارش منعكس می كند. كار وی در این مجله تلویزیونی تهیه گزارشهای به اصطلاح « این ـ دپت » است كه نیاز به تحقیق و بررسی و تلاش فراوان دارند.

دکتر نوشیروان کیهانی زاده