پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

چند نکته مفید برای حفظ سلامت دستگاه گوارش


چند نکته مفید برای حفظ سلامت دستگاه گوارش

آیا تا به حال با مشکلاتی از دستگاه گوارش مثل اسهال، یبوست و نفخ، تورم و گاز در روده ها مواجه شده اید؟ بی تردید همه ما در مواقعی از زندگی خود دچار این ناراحتی ها شده یا می شویم، اما …

آیا تا به حال با مشکلاتی از دستگاه گوارش مثل اسهال، یبوست و نفخ، تورم و گاز در روده ها مواجه شده اید؟ بی تردید همه ما در مواقعی از زندگی خود دچار این ناراحتی ها شده یا می شویم، اما آیا برای این مشکلات که گاهی نیز واقعا آزاردهنده می شوند راه حلی وجود دارد؟

برای بسیاری از مردم این قبیل از مشکلات گوارشی هرازگاهی اتفاق می افتند و بعد از مدتی هم بر طرف می شوند اما با دنبال کردن چند نکته و توصیه ساده می توانید تا حد زیادی از بروز این ناراحتی ها پیشگیری کرده و به سلامت دستگاه گوارش خود کمک کنید.

پایگاه اینترنتی وب ام دی در مقاله جدیدی به بررسی این نکات مهم پرداخته است که عبارتند از:

۱) غذاهای حاوی فیبر خوراکی مصرف کنید. فیبر خوراکی سلامت جهاز هاضمه را با بیرون کردن مواد زائد بدن تقویت می کند و احتمال ابتلا به سرطان روده را نیز کاهش می دهد. فیبرها همچنین به کاهش کلسترول، کنترل قند خون و وزن بدن کمک می کنند.

مواد غذایی غنی از فیبرهای خوراکی شامل سبزی ها و میوه ها، پاستا، غلات و نان های سبوس دار و حبوبات مانند لوبیا، نخود فرنگی و عدس هستند.

به یاد داشته باشید فیبر را به تدریج به رژیم خود اضافه کرده و مقادیر زیادی آب بنوشید زیرا افزودن ناگهانی فیبر زیاد به رژیم غذایی و بدون مصرف مایعات موجب درد و تورم می شود.

۲) تحرک بدنی داشته باشید. فعالیت بدنی منظم به حرکت و جابجایی غذا در دستگاه گوارش کمک می کند.

۳) زمان وعده های غذایی خود را منظم کنید. این کار در طول روز امکان می دهد که غذا در مسیر لوله های گوارشی حرکت کند. حتی اگر روز پرکار و پرمشغله ای دارید باز هم زمانی را به خوردن در ساعات مشخص اختصاص دهید. همچنین هر موقع به احساس دفع نیاز پیدا می کنید حتما به دستشویی بروید چون در صورت به تاخیر انداختن زمان رفتن به دستشویی با مشکل یبوست مواجه خواهید شد. هر چه بدنتان زودتر از مواد زائد تخلیه شود، روده های شما نرم تر و سالم تر خواهند بود.

۴) از خوردن غذاهایی که معده شما را آشفته می کنند، پرهیز نمایید. شاید تاکنون متوجه شده باشید که برخی از مواد غذایی بیشتر موجب ناراحتی و آشفتگی معده شما می شوند. اگر با مشکلاتی چون سوزش سردل، گاز روده، یبوست، سندرم روده تحریک پذیر، بیماری روده ملتهب و سایر مشکلات از این قبیل مواجه هستید ممکن است با خوردن بعضی غذاهای خاص علائم شما تشدید شود. توجه داشته باشید که این غذاهای محرک در افراد مختلف، متفاوت هستند.

برخی از معمول ترین مواد غذایی که موجب بروز دردهای گوارشی می شوند شامل کافئین، غذاهای ادویه دار، غذاهای چرب و سرخ کرده، غذاهای تولید کننده گاز مثل لوبیا، پیاز، بروکلی و کلم، محصولات لبنی در صورت ابتلا به عدم تحمل لاکتوز، گندم و الکل هستند.

علاوه بر این ها، بلعیدن هوا ۹۰ درصد موجب ایجاد گاز در دستگاه گوارش می شود. برای اینکه هوای کمتری ببلعید و در نتیجه گاز کمتری در لوله های گوارشی شما جمع شود، توصیه می شود که به آرامی غذا بخورید و هنگام خوردن آرام باشید، به جای بطری و قوطی برای نوشیدن مایعات از لیوان استفاده کنید، از جویدن آدامس و مکیدن آبنبات های سفت خودداری کنید، به جای مایعات داغ، آنها را ولرم بنوشید و سیگار را ترک کنید.

۵) پزشک را فراموش نکنید اگر به طور دائمی با مشکلات گوارشی شامل اسهال، یبوست، نفخ و دیگر ناراحتی های این دستگاه مهم در بدن مواجه می شوید حتما به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات این علائم می توانند نشانه مشکل جدی تری باشند.