یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

ماشین روسی علیه قطار اكسپرس سوئیسی


مارات سافین می داند چگونه آقای شكست ناپذیر یعنی راجر فدرر را امروز پنجشنبه در نیمه نهایی رقابت های تنیس اوپن استرالیا ۲۰۰۵ در زمین های هاردكورت «ملبورن پارك» شهر ملبورن مغلوب كند اما مسئله این است كه نمی داند آن را چطور به اجرا درآورد

وقتی این تنیسور مسلط و ۲۴ ساله سوئیسی روز سه شنبه در یك بازی مرحله یك چهارم نهایی در سه ست متوالی و با ارائه نمایشی استادانه بر آندره آغاسی آمریكایی و ۳۵ ساله پیروز شد و این تنیسور صاحب چهار جام قهرمانی اوپن استرالیا را قاطعانه و بی رحمانه حذف كرد، مشخص شد كه حقیقتاً آماده ترین مرد حاضر در ملبورن و واقعاً امیددار نخست قهرمانی است. فدرر طی ۹۹ دقیقه و در مصاف با مردی كه سابقه هشت بار قهرمانی در گرند اسلم ها را دارد، در سطح و كلاسی كاملاً برتر ظاهر شد و امروز نوبت سافین است تا بكوشد قطار اكسپرس فدرر را متوقف كند.سافین كه تا به حال دو بار نایب قهرمان اوپن استرالیا شده، مردی است كه ماشین وار امتیاز جمع می كند و ظاهراً صاحب سرویس های سنگین و گرانداستروك هایی است كه برای شكست دادن فدرر به آن نیاز است اما نباید فراموش كنیم كه تنیسور زاده شهر باسل سوئیس از اكتبر ۲۰۰۳ به بعد در ۲۴ دیدار متوالی خود در برابر سایر مردان حاضر در ۱۰ رتبه اول جدول جهانی تنیس مردان حتی یك بار هم شكست نخورده است.

سافین كه در یك چهارم نهایی دومینیك هرباتی از اسلواكی را برده است، می گوید: «همه می دانند كه چطور باید با راجر بازی كرد اما قضیه از دانستن فراتر نمی رود و به آن حد نمی رسد كه بتوان مسابقه را به پنج ست كشاند. مثل این می ماند كه او دارد شما را بازی می دهد و همه را عروسك خود فرض كرده است.»

«روسی ماجراجو» سال پیش در فینال همین پیكار ها در سه ست متوالی به فدرر باخت و این در حالی روی داد كه در ست اول كار را به تای بریك كشانده بود. در نوامبر (آبان) كه سافین دوباره و این مرتبه در نیمه نهایی جام مسترز (اساتید) در هوستون آمریكا با فدرر روبه رو شد او را بسیار بیشتر آزار داد و خسته كرد و ورزشكار سوئیسی مجبور شد شش ست پوینت سافین را بی اثر كند و خودش به هشت مچ پوینت نیاز پیدا كرد تا سرانجام حریف قدرتی خود از روسیه را ناكام كند.

• هر لحظه به سویی

فدرر در آستانه بازی امروز ملبورن می گوید: «آن تای بریك بسیار خاصی بود و قبل از آن چنین تای بریكی را بازی نكرده بودم. همه چیز دائماً دست به دست می شد و سرنوشت هر لحظه به سویی چرخ می خورد.

ست پوینت ها و مچ پوینت ها در هر دقیقه نصیب هر دویمان می شد. سطح بازی واقعاً بالا بود.» و سافین این حرف ها را به گفته های فدرر می افزاید: «هر دو در سر حد و مرز تحمل و استقامت خود حركت می كردیم. من در آن تای بریك به اندازه كافی شانس برای پیروز شدن داشتم و حقیقتاً خوب بازی كردم. الان هم افسوس آن را نمی خورم كه بازنده آن دیدار شدم. حداقل قضیه این بود كه به خودم ثابت كردم كه به فدرر بسیار نزدیكم. هر بار كه با فدرر بازی می كنید، اطلاعات بیشتری درباره او به دست می آورید. یعنی به آرامی درمی یابید كه او از چه ضرباتی خوشش می آید و كدام ضربات برای او دردسر ساز است.

به این ترتیب می فهمید كه در برابر او چه باید انجام بدهید. واقعاً خوشحال شدم كه او را به مخمصه انداختم، زیرا سال پیش كمتر كسی توانست این كار را بكند. وقتی او سرحال است، هیچ كاری نمی توانید در برابرش انجام بدهید، اما من در هوستون او را عاصی كردم.»

با این توضیحات جای تعجبی ندارد كه فدرر هم از خطرات سافین برای خود در دیدار امروز مطلع است. «به چشم دیده ام كه سافین اینجا بسیار خوب كار می كند بنابراین با اشتیاق در انتظار ملاقات او هستم. او سرویس های سنگینی دارد و به تبع آن بریك كردن سرویس های او نیز دشوارتر خواهد بود. دستاورد ها و ركورد های او در اوپن استرالیا نیز چشمگیر است و این نشان می دهد كه او چقدر از بازی كردن در ملبورن لذت می برد.»

آنچه «نمك» بازی امروز را بیشتر و آن را حساس تر كرده، این است كه سافین پیتر اوندگرن سوئدی را كه مربی سابق فدرر است استخدام كرده است. فدرر نیز پس از بدون مربی ماندن در سال پیش (و به رغم آن فتح سه گرنداسلم از چهار گرنداسلم تنیس) به تازگی تونی روچ استرالیایی و مربی سابق ایوان لندل و پاتریك رافتر را استخدام كرده است.

فدرر نكته ای را كه گفتیم؛ منكر نیست. «بله وجود یك مربی خاص در كنار سافین بر اهمیت دیدار امروز ما می افزاید، اما خوشحالم كه آن دیدار را در هوستون بردم، زیرا می توانم با اطمینان فقط به مسابقه پنجشنبه بیندیشم و نه به این كه چه كسی در آن گوشه و كنار او می نشیند.»

• در آن طرف جدول

اما دیگر دیدار مرحله نیمه نهایی بین اندی رادیك از آمریكا و لیتون هیوویت از استرالیا خواهد بود. رادیك كه «سید» دو (شانس دار دوم قهرمانی) پیكار ها است دیروز در یك چهارم نهایی به راحتی بر نیكولای داویدنكو از روسیه پیروز شد. تنیسور آمریكایی ست های اول و دوم را ۳-۶ و ۵-۷ برده و در ست سوم نیز ۱-۴ از حریف پیش بود كه داویدنكو به دلیل مشكلات تنفسی نتوانست مسابقه را ادامه بدهد و بازی را واگذار كرد. هیوویت كه سید چهار است، اوقات بسیار سخت تری را سپری كرد و برای كسب یك پیروزی پنج سته در برابر دیوید نعل بندیان آرژانتینی (با نتایج ۳-۶ ، ۲-۶ ، ۶-۱ ، ۶-۳ و ۸-۱۰) چهار ساعت و پنج دقیقه وقت را صرف كرد.

از زمان ویمبلدون ۱۹۹۵ به بعد برای اولین بار است كه هر چهار سید اول و اصلی به نیمه نهایی رسیده و در این مرحله رودررو می ایستند. آیا این قضیه برای فدرر تفاوتی را ایجاد می كند؟