پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

ایلیوشین


ایلیوشین

فردی روسی به نام آقای ( سرگیی ولادیمیرو ویچ ایلیوشین ) به منظورتحقیق ، طراحی و ساخت هواپیما یک دفتر طراحی بنام ایلیوشین را راه اندازی نمود. او پس از سالها تلاش و ساخت هواپیماهای …

فردی روسی به نام آقای ( سرگیی ولادیمیرو ویچ ایلیوشین ) به منظورتحقیق ، طراحی و ساخت هواپیما یک دفتر طراحی بنام ایلیوشین را راه اندازی نمود. او پس از سالها تلاش و ساخت هواپیماهای مختلف ، به منظور تولی هواپیمایی با قابلیت حمل ۴۰ تن بار و طی مسافت ۵۰۰۰ کیلومتر در کمتر از ۶ ساعت ، بلند شدن از باندهای کوتاه و پرواز در شرایط آب و هوای نا مساعد مثل منطقه سیبری و شمال شوروی سابق و همچنین جایگزینی هواپیمای آنتونف ۱۲ طراحی هواپیمای فوق سمگین ایلیوشین را آغاز نمود.این هواپیما در نهایت در مجتمع صنایع هوایی ایلیوشین در روسیه ( مسکو ) و تاشکند ازبکستان ساخته و ارایه گردید .

این هواپیما که از جمله هواپیماهی سنگین جهان نیز می باشد ، در نیروی نظامی و غیر نظامی بکار گرفته شده است و کشورهای مختلفی مثل: کوبا، هند ،چین ، الجزایر ، عراق ، مصر ، ایران و .... از آن استفاده می نمایند.

تاکنون بالغ بر ۶۰۰۰ فروند از انواع هواپیمای ایلیوشین طراحی و ساخته شده است .

نوع باربری این هواپیما در شرایط اضطراری می تواند تا ۳۵۰ مسافر را جا به جا نماید و در این شرایط نیز از باند کوتاه و آسفالت نشده پرواز کند. در این هواپیما از جرثقیل های حمل بار بسیار قدرتمندی استفاده گردیده و دارای سیستمهای ناوبری بسیار دقیق و متنوعی ( به دلیل پرواز در شرایط مختلف آب و هوایی ) می باشد و با توجه به تجیزات مناسب ناوبری می تواند به عنوان یک آمبولا نس هوایی با قابلیت حمل ۷۲ برانکارد و یا در صورت ایجاد اتاق عمل سر پایی ، با حمل ۲۸ مجروح انجام وظیفه نماید.

مشخصات هواپیما:

کشور سازنده :

روسیه

نوع هواپیما :

هواپیمای سنگین

ت▪ عداد خدمه پروازی: ۲ نفر خلبان، ۱ نفر مهندس پرواز ، ۱ نفر ناوبر ، ۱ نفر متصدی بارگیری ، ۱ نفر افسر ارتباطات و مخابرات.

نوع موتور :

۴ عدد موتور توربو فن

حداکثر وزن بلند شدن :

۱۹۱۰۰۰ کیلو گرم.