دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

شیردهی واقعا ریزش مو می‌آورد؟


شیردهی واقعا ریزش مو می‌آورد؟

جالب است بدانید بعد از سقط جنین (خودبه‌خود یا عمدی) نیز چنین ریزش مویی ایجاد می‌شود.

در دوران شیردهی معمولا بعضی از اطرافیان به شما می‌گویند که نباید شیر خودت را به فرزندت بدهی چون ضعیف می‌شوی و موهایت می‌ریزد اما این حرف، غیرمنطقی است.

معمولا چون ریزش طبیعی موها (ریزش ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو روزانه طبیعی است) در دوران بارداری کاهش می‌یابد و پس از زایمان، موهایی که وارد مرحله استراحت نشده بودند ناگهان به این مرحله وارد می‌شوند و در نهایت همگی می‌ریزند، درنتیجه ۲ تا ۳ ماه بعد از زایمان با افزایش ریزش مو مواجه‌ می‌شویم پس این ریزش موی بعد زایمان نیازی به مراجعه به پزشک ندارد. معمولا ۱ تا ۶ ماه طول خواهد کشید و معمولا با رشد طبیعی موها جایگزین می‌شود.

جالب است بدانید بعد از سقط جنین (خودبه‌خود یا عمدی) نیز چنین ریزش مویی ایجاد می‌شود. پس نباید به خاطر حرف‌های غیرعلمی بچه‌ها را از شیر مادر محروم کنید. البته این ریزش مو در مورد همه خانم‌ها پس از زایمان اتفاق نمی‌افتد. توصیه‌ می کنم از دستکاری موها تا حد ممکن خودداری کنید. موها را با ملایمت شامپو کنید و برای خشک کردن آنها را با یک حوله خشک ببندید. از یک مدل موی راحت که نیاز به بستن و دستکاری زیادی نداشته باشد، استفاده کنید. صبور باشید چون این ریزش موی شما حداقل ۴ ماه طول می‌کشد.

به رژیم غذایی‌تان اهمیت فراوانی بدهید چون علاوه بر اینکه در دوران شیردهی هستید، باید بدانید رژیم‌های فاقد پروتئین در ریزش موها نقش دارند (موها از پروتئین تشکیل شده‌اند). اگر گیاهخوار هستید و رژیم فاقد پروتئین دارید، شاهد کاهش قطر موها و ریزش آنها خواهید بود اما این باور که فقر ویتامینی یا کمبود ویتامین به تنهایی باعث ریزش موها می‌شود، غلط و ثابت‌نشده است.

دکتر پروین منصوری، متخصص پوست و مو، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران