پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

تب کشف طلا در کالیفرنیا


تب کشف طلا در کالیفرنیا

۱۶۰ سال پیش در روز ۲۴ ژانویه سال ۱۸۴۸ میلادی یک نجار به نام جیمز مارشال هنگامی که در زمین های یوهان اوگستوس سوتر , اهل کشور سوئیس در سرزمین کالیفرنیا مشغول مرمت یک آسیاب آبی بود , قطعات طلا که با سنگ ها آمیخته شده بودند را کشف کرد

۱۶۰ سال پیش در روز ۲۴ ژانویه سال ۱۸۴۸ میلادی یک نجار به نام جیمز مارشال هنگامی که در زمین های یوهان اوگستوس سوتر ، اهل کشور سوئیس در سرزمین کالیفرنیا مشغول مرمت یک آسیاب آبی بود ، قطعات طلا که با سنگ ها آمیخته شده بودند را کشف کرد.

یوهان سوتر ، کاپیتان سابق گارد سوئیس شارل دهم پادشاه فرانسه پس از مهاجرت به قاره جدید سرزمینی به وسعت ۹۰۰ کیلومترمربع را در دره ساکرامنتو در فاصله ای نه چندان دور از سان فرانسیسکو کنونی تصاحب کرد و آن را «سوئیس جدید» نام نهاد و در میان آن قلعه ای به نام سوترز فورت را برای محافظت خود از حملات سرخپوستان بنا کرد.

در آن دوره ، کالیفرنیا هنوز بخشی از مکزیک محسوب می شد. یک ماه پس از روزی که طلا در زمین های سوتر کشف شد ، مکزیک در خاتمه یک جنگ سریع پیمان صلح گوادالوپه هیدالگو را با ایالات متحده امضا کرد.

براساس این پیمان مکزیک ناگزیر شد کالیفرنیا و نیز تمام سرزمین هایی که در شمال ( رودخانه ) ریوگرانده واقع شده بودند را در ازای دریافت مبلغ ۱۵ میلیون دلار به همسایه قدرتمند خود واگذار کند.

در ماه دسامبر سال ۱۸۴۸ میلادی جیمز پولک ، رئیس جمهور آمریکا رسما وجود طلا در کالیفرنیا را تایید کرد. درپی تایید کشف طلا در کالیفرنیا خیل انبوه جویندگان طلا و ماجراجویان به سوی کالیفرنیا به راه افتاد.

تب کشف طلا موجب شد حتی از قاره های دیگر افراد زیادی به آمریکا آمده و سراسر این سرزمین وسیع را با گاری های چادری پیموده تا خود را به این سرزمین طلاخیز برسانند.

برخی دیگر قاره آمریکا را با کشتی دور زده و از طریق تنگه ماژلان راه کالیفرنیا را در پیش گرفتند.

کالیفرنیا در آن زمان هنوز فاقد تشکیلات اداری بود. زمین و طلا به اولین شخصی که به آن دست می یافت ، تعلق پیدا می کرد.

شهرهای چادری که فقط چند بنای چوبی داشتند در سراسر دره ساکرامنتو گسترش یافتند.

یک سال بعد از تایید کشف طلا جمعیت کالیفرنیا به ۹۰۰۰۰ نفر رسید.

مکزیکی ها و سرخپوستان که تعدادشان به ترتیب ۲۰۰۰۰ و ۱۰۰۰۰ نفر بود در اقلیت قرار گرفتند.

در سال ۱۸۴۹ میلادی کالیفرنیا رسما به عنوان یک ایالت با حقوق کامل به ایالات متحده منضم شد.

این آغاز رونق ایالت کالیفرنیا بود که امروز ثروتمندترین ایالت آمریکا محسوب می شود.

به این ترتیب ، در روز ۲۴ ژانویه سال ۱۸۴۸ میلادی یک کارگر نجار در زمین های یوهان سوتر سوئیسی قطعات طلا کشف کرد.

تب کشف طلا سیل جویندگان ثروت و ماجراجویان را به این سرزمین سرازیر کرد ، هزاران نفر در راه کشف طلا جان خود را از دست دادند ، مکزیکی ها و به ویژه سرخپوستان قتل عام شده و بازماندگانشان از این سرزمین رانده شدند.

طلایی که از سرزمین کالیفرنیا به دست آمد به خون آغشته بود.

بهرام افتخاری