چهارشنبه, ۶ تیر, ۱۴۰۳ / 26 June, 2024
مجله ویستا

چهار پایه تعمیرات خانگی


چهار پایه تعمیرات خانگی

بعضی‌ها وقتی خانه‌اند، به فکر تعمیرات خانگی می‌افتند؛ تعمیراتی که هم خوب است، هم بد. خوبی‌اش این است که باعث صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود و کارهای تعمیراتی خانه را در زمانی کوتاه …

بعضی‌ها وقتی خانه‌اند، به فکر تعمیرات خانگی می‌افتند؛ تعمیراتی که هم خوب است، هم بد. خوبی‌اش این است که باعث صرفه‌جویی اقتصادی می‌شود و کارهای تعمیراتی خانه را در زمانی کوتاه راست و ریست می‌کند اما بدی‌اش این است که گهگاه نکات ایمنی در این جور کارها نادیده گرفته می‌شود و به جای اصلاح ابرو، چشم را هم کور می‌کند! ...

هر وسیله‌ای نیاز به نگهداری دارد. اگر یک‌دهم وقتی که صرف تعمیر وسایل می‌کنیم صرف نگهداری آنها شود بدون شک آن وسایل سال‌ها بدون نقص کار خواهند کرد. کافی‌است به دفترچه راهنمای آن وسیله مراجعه کنیم تا شرایط استفاده و نگهداری آن را بفهمیم. یا از فروشگاهی که خرید می‌کنیم درباره این موضوع سوال کنیم. برای مثال برای نگهداری از وسایل الکتریکی بهترین کار استفاده از یک محافظ الکتریکی در برابر تغییرات ولتاژ جریان برق است که خیلی سریع موجب صدمه به وسایل برقی می‌شود. همچنین تراز بودن یخچال در محل خود از اهمیت زیادی برخوردار است. در غیراین صورت موتور یخچال فشار بیشتری را تحمل خواهد کرد و عمر آن کاهش خواهد یافت. اگر برفک یخچال بیش از حد است یا صدای یخچال کمی زیادتر از حد معمول است، بهتر است از تراز بودن آن مطمئن شوید. کافی است توپ کوچکی را در مرکز سقف یخچال قرار دهید. در صورت تراز بودن توپ باید در جای خود بماند. می‌توانید درب یخچال را تا نیمه باز و رها کنید. درب یخچال باید در همان وضعیت بماند؛ یعنی نه بسته شود و نه بیشتر باز شود.

برای تعمیرات خانگی لازم است که از حداقل‌هایی برخوردار باشید. توصیه می‌شود اگر از ۴ شرط زیر بی‌بهره‌اید، دور تعمیر وسایل خانگی را خط بکشید و بروید دنبال تعمیرکار.

۱) مهارت کافی: اگر مهارتی را که برای تعمیر یک وسیله لازم است ندارید و فکر می‌کنید با آزمون و خطا می‌توانید از عهده آن برآیید، بهتر است کمی فکر کنید. اگر وسیله دارای ارزش زیادی است آزمون و خطا را کنار بگذارید و اجازه بدهید یک نفر که مهارت کافی دارد این کار را انجام دهد.

۲) ابزار لازم: بعضی کارها ابزار خاصی لازم دارند. فازمتر برای انجام کارهای برقی، آچار و پیچ گوشتی و نوار تفلون برای تعمیر لوله‌ها، چکش و اره و میخ کش برای نجاری ضروری است. پس در اولین فرصت ممکن با صرف هزینه‌ای منطقی یک جعبه ابزار خانگی تهیه کنید.در صورت استفاده صحیح از این ابزارها، سال‌های سال می‌توانید از آنها بهره ببرید.

۳) زمان مناسب: اگر قرار باشد برای تعمیر یک کولر یک هفته وقت صرف کنید، نسبت هزینه به فایده آن میزان بهره‌وری شما را به شدت کاهش خواهد داد. برای تعمیرات باید زمان را نیز در نظر بگیرید. باز کردن یک وسیله و رها کردن آن به خاطر وقت نداشتن ممکن است آسیب بیشتری به آن وسیله وارد کند. ممکن است یک وسیله معیوب قبل از تعمیرش هم کارآمد باشد و اصطلاحاً کار شما یا اهل منزل را راه بیندازد اما دست به تعمیر بردن و رها کردن آن به دلیل نداشتن وقت همان کارایی قبلی را نیز از شما و سایرین می‌گیرد.

۴) رعایت ایمنی: عنصر چهارم و مهم رعایت اصول ایمنی در هنگام تعمیرات است. اگر قرار باشد برای تعمیر یک لوستر روی صندلی میز ناهارخوری بروید یا از وسیله ناایمن دیگری استفاده و سقوط کنید، بهتر است این کار را نکنید. حوادث منجر به مرگ زیادی به خاطر تعمیرات کولر اتفاق افتاده است. برق‌گرفتگی‌ و سوختگی شدید ناشی از تعمیر رادیو و تلویزیون، اجاق گاز، آبگرمکن و اتوی برقی گزارش شده است. همه اینها می‌تواند اتفاق نیفتد، اگر فقط نکات ایمنی رعایت شود. نه تنها ایمنی شما مهم است که ایمنی کودکان شما نیز اهمیت زیادی دارد. کارهای تعمیراتی در منزل همیشه مورد علاقه کودکان نیز هست. آنها به محض اینکه شما مشغول کاری می‌شوید، دایم میان دست و پای شما هستند و ابزارها را بر می‌دارند و می‌خواهند از شما تقلید کنند. اغلب نیز کار دست شما و خودشان می‌‌دهند.

محمدرضا میرغلامی