جمعه, ۲۵ خرداد, ۱۴۰۳ / 14 June, 2024
مجله ویستا

بهترین تجربه صدای شخصی


بهترین تجربه صدای شخصی

هدفون ها یکی از پرطرفدارترین محصولات تکنولوژیک در سال​های اخیر هستند

هدفون‌ها یکی از پرطرفدارترین محصولات تکنولوژیک در سال​های اخیر هستند. می‌توان بخشی از این اشتیاق به سمت این محصولات را، یک محصول خاص، یعنی Beats by Dre نامید. هر چند در اینجا ابدا قرار نیست هدفون‌های برندشده را معرفی کنیم، بلکه کیفیت صدا، راحتی و طراحی آن از عوامل انتخاب این فهرست است. اما مساله اینجاست که تعداد گزینه‌های خرید واقعا از چند صد تجاوز می‌کند و چطور باید یک هدفون خوب انتخاب کنیم؟

هنگام خرید هدفون، باید انتظار قیمت‌هایی از چند ده هزار تومان تا چند صد هزار تومان را داشت. اما قبل از این‌که یک هدفون را انتخاب و برای تست امتحان کنیم، بهتر است نگاهی به انواع هدفون‌ها داشته باشیم تا تعداد گزینه‌های قابل بررسی را کمتر کنیم.

● هدفون‌های توگوشی

اکثر هدفون‌های کوچک که به اصطلاح earbud یا earphone نیز خوانده می‌شوند، معمولا در جعبه دستگاه‌های قابل حمل و تلفن‌های همراه وجود دارند و تقریبا همه‌شان در بلوک‌کردن صدای بیرونی بی‌فایده هستند.

شاید معروف‌ترین این دسته از هدفون‌ها، متعلق به ایرفون جدید اپل باشد که با نام EarPods معرفی شده است. اما آیا این نوع از هدفون‌ها کلا به درد نخور هستند؟

از آنجا که این ایرفون‌های کوچک، قابلیت حمل مناسبی دارند و بسیار کم جا می‌گیرند، شرکت‌هایی برای تولید ایرفون‌های با کیفیت اقدام کرده‌اند که می‌توان با قیمتی حدود صد دلار، اجناس خوبی را پیدا کرد که بلوک صدای خوبی هم داشته باشند.

نوعی از این هدفون‌ها، که به‌آنها IEM هم گفته می‌شود، معمولا یک تکه اضافی از جنس سیلیکون یا ابر دارد که فضای داخلی گوش را پر می‌کند و در نتیجه، صدای بیرون تا حد زیادی کم می‌شود. تفاوت این ایرفون‌ها با توگوشی‌های معمولی این است که اگر به درستی در گوش قرار نگیرند، کیفیت صدا با شیب زیادی افت می‌کند و پاسخ بیس اندکی خواهد داشت.

ایرفون‌های گران‌تر در طراحی خود از آرماتورهای بهینه‌تری استفاده کرده‌اند. شرکت Shure که به‌دلیل میکروفن‌های افسانه‌ای SM۵۷ و SM۵۸ خود معروف است، اقدام به تولید یک ایرفون سه آرماتوره به‌نام E۵۳۵ کرده است که کیفیت فوق‌العاده‌ای دارد.

● هدفون‌های روگوشی

این دسته از هدفون‌ها ظاهر آشناتری دارند، دو پد که روی گوش قرار می‌گیرد. بلندگوهای برخی از این هدفون‌ها درون کاسه‌ای بسته قرار دارد (Closed Caps) و اندازه‌های متفاوت آنها اجازه می‌دهد انواع کوچک‌ترشان قابلیت حمل خوبی داشته باشند.

این دسته از هدفون‌ها برای کسانی که کلا علاقه‌ای ندارند چیزی درون گوششان فرو کنند، فوق‌العاده است، البته مشکل آنها این است که قرار دادن صحیح آنها روی گوش، چند ثانیه زمان می‌برد، اما وقتی بدرستی روی سر قرار می‌گیرند، کیفیت بسیار خوبی دارند.

در این هدفون‌ها، راحتی نقش مهمی را بازی می‌کند. باید حتما پدهای هدفون را چک کنید تا گوش را اذیت نکند، برخی از هدفون‌ها پدهای نرم‌تری دارند و راحت‌تر روی گوش می‌نشینند.

● هدفون‌های بسته

این هدفون‌ها بسیار گزینه خوبی برای استفاده در تمام محیط هستند. هر چند اندازه بزرگ آنها ممکن است مانع از استفاده‌شان در محیط‌های عمومی شود. این دسته از هدفون‌ها بخش عمده‌ای از مشکلات دسته‌های قبلی را حل کرده‌اند و میزان ایزوله‌کردن نویزشان نیز بسیار بالاست.

این دسته از هدفون‌ها برای استفاده در محیط‌های حرفه‌ای صوتی و مانیتورینگ صدا استفاده می‌شوند.

● هدفون‌های باز

این دسته از هدفون‌ها برای مصارف خانگی توصیه می‌شوند، باز بودن کاسه آنها باعث می‌شود کیفیت صدای خوبی داشته باشند و دریافت اندک صدای بیرون در محیط خانه، می‌تواند به وسیع‌تر‌شدن صدا و طبیعی‌شدنشان کمک کند.

هر چند باید مواظب باشید، این دسته از هدفون‌ها ابدا صدای بیرون را قطع نمی‌کنند و هر صدایی باشد، خواهید شنید. بنابراین نمی‌توان از این هدفون‌ها در محیط‌های شلوغ استفاده کرد.

● هدفون‌های نیمه‌باز

این دسته از هدفون‌ها برای نزدیک‌تر‌شدن فاصله دودسته قبلی تولید شده‌اند. در طراحی آنها، استفاده از کیفیت صدای هدفون‌های باز مطرح شده است، در حالی که نشت و درز صدای آن کاهش یافته است و تا حدی به ایزوله‌کردن صدا می‌پردازند. این هدفون‌ها غیرمعمول هستند و یافتن مدل مناسب، کمی زمانبر خواهد شد.

● هدفون‌های بی‌سیم

برخلاف دسته‌های بالاتر، هدفون‌های بی‌سیم طراحی خاصی ندارند، بلکه از فناوری بی‌سیم بلوتوث استفاده می‌کنند. ایرفون‌هایی چون Plantronics BackBeat Go یا هدفون‌های بزرگی چون Senheiser RS۲۲۰ بی‌سیم هستند.

این هدفون‌ها تقریبا همیشه کیفیت صدای بدتری از معادل با سیم خود ارائه می‌دهند. از آنجا که مساله باتری هم مطرح می‌شود، می‌توان این هدفون‌ها را کلا پرزحمت‌تر از همتای با‌سیم‌شان دانست. برخی از این هدفون‌ها قابلیت با‌سیم‌‌شدن را هم دارند، ولی تعدادشان محدود است و اکثرشان بدون شارژ بی فایده خواهند بود.

بسیاری از هدفون‌های ارزان بی‌سیم از فناوری‌ Lossy استفاده می‌کنند که در نتیجه، ممکن است اطلاعات از پخش‌کننده به هدفون گم شود. اگر خواستید هدفون‌ بلوتوث بخرید، مطمئن شوید که از کدک aptX پشتیبانی می‌کند. این کدک البته صددرصد بدون افت سیگنال نیست، اما کیفیت بسیار بهتری از بلوتوث استاندارد دارد.

● هدفون‌های قطع‌کننده نویز

یکی دیگر از مولفه‌هایی که هنگام خرید هدفون باید به آن توجه کرد، قطع‌کردن نویز آن است. این فناوری خیره‌کننده، به‌صورت فعال نویز محیط را قطع می‌کند و هدفون‌ را، از هر مدلی که باشد، مشابه هدفون‌های بسته خواهد کرد.

این فناوری با کمک یک میکروفن انجام می‌گیرد. این میکروفن برای نظارت بر نویز محیط استفاده می‌شود، سپس امواجی درست معکوس با امواج محیط به درون گوش می‌فرستد که باعث لغو صدای بیرون می‌شود.

لغو نویزها به‌صورت فعال، بیشتر روی فرکانس‌های پایین و وسط انجام می‌شود. صداهایی چون موتورها، تهویه هوا و دیگر صداهای مدام این‌طوری. این روش معمولا در نویزهایی که فرکانس بالایی دارند، جوابگو نیست.

آرمان صالحی