پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

به من نگو مامان


به من نگو مامان

۱۱ جمله ای که نباید به خانم باردار گفت

پدر شدن کار آسانی نیست! یکی از وظایف پدرهای آینده حمایت از همسرشان در ۹ ماه بارداری است. خانم‌ها طی این ۹ ماه بسیار حساس هستند و حرف‌های همسرشان می‌تواند دوران بارداری را برایشان به دورانی خوش یا ناخوش تبدیل کند...

۱۱ جمله وجود دارد که خانم‌ها در دوران بارداری از شنیدن آن متنفرند و متاسفانه آقایان بدون آنکه قصد خاصی داشته باشند، با بیان آنها باعث ناراحتی همسرشان می‌شوند. اگر خانم شما باردار است، این مطلب را بخوانید و از بیان این جمله‌ها خودداری کنید.

● ماه اول بارداری

۱. همسرم به محض آنکه فهمیده باردارم، من را «مامان» صدا می‌کند.

چرا گفتن این کلمه صحیح نیست؟

همسر شما به اندازه کافی فرصت خواهدداشت فرزندش او را «مامان» صدا کند. او از شما انتظار بیان کلماتی احساساتی‌تر و زیباتر نظیر «عزیزم» دارد. برای گرم‌تر شدن روابط و آرامش بیشتر، او را با واژه‌های مناسب‌تری صدا کنید.

● ماه دوم بارداری

۲. مرتب دچار حالت تهوع می‌شوم. همسرم در توالت را باز می‌کند و به من که در حال استفراغ هستم می‌گوید «می‌خواهی موهایت را جمع کنم؟»

چرا گفتن چنین جمله‌هایی درست نیست؟

زنان در دوران بارداری نیاز دارند کمی تنها و دور از جمع باشند. درست است که نیت شما خیر است و دوست دارید در کنار او باشید، اما شاید همسرتان از اینکه شما این حالت را در او می‌بینید معذب شود.

● ماه سوم بارداری

۳. مرد: روی پیشانی‌ات جوش زده؟

خانم باردار: آره!

مرد: مگه ممکنه؟ خیلی بزرگه!

خانم باردار: آکنه بارداری زدم.

مرد: فکر می‌کردم پوست خانم‌ها در دوران بارداری بهتر می‌شه!

چرا گفتن جمله‌هایی نظیر این درست نیست؟

خانم‌های باردار به زیبایی‌شان حساس می‌شوند. به دلیل تغییرات هورمونی ممکن است پوست آنها دچار مشکلاتی شود و به آکنه یا ماسک بارداری مبتلا شوند بنابراین به جای جلب کردن ‌توجه بیشتر آنها به این مشکلات، سعی کنید از زیبایی‌های بارداری بگویید.

● ماه چهارم بارداری

۴. اصلا شبیه خانم‌های باردار نیستی. فکر می‌کردم شکمت گرد و برآمده ‌شود!

چرا گفتن این جمله درست نیست؟

بدن خانم‌ها در دوران بارداری به تدریج تغییر می‌کند. خانم‌ها روی این تغییرات بسیار حساس هستند. پس هرگز در مورد چاقی آنها یا شکل بدنشان صحبت نکنید.

● ماه پنجم بارداری

۵. ورم کرده‌ام و همسرم من را «باب‌اسفنجی» صدا می‌کند!

چرا گفتن چنین کلمه‌هایی درست نیست؟

احتباس آب در دوران بارداری کاملا طبیعی است و بیشتر خانم‌ها دچار ورم، به‌خصوص در پاها می‌شوند. صدا کردن آنها با الفاظی نظیر باب‌اسفنجی، نه‌تنها خوشایند نیست بلکه می‌تواند باعث گوشه‌گیری آنها از جمع و ناراحتی‌شان شود.

● ماه ششم بارداری

۶. تو زیبا هستی اما سینه‌هات بیش از حد بزرگ شده!

چرا گفتن این جمله درست نیست؟

تعریف کردن خوب است اما به نحوی که باعث ناراحتی همسرتان نشود. تغییرات بدنی در دوران بارداری و شیردهی طبیعی است، بعد از این دوران دوباره بدن به شکل سابق بازمی‌گردد. بپذیرید که همسر شما برای مادر شدن، فداکار بوده و زیبایی خود را گرو گذاشته است.

● ماه هفتم بارداری

۷. مادرشوهرم به من شیرینی تعارف کرد و با اشتیاق برداشتم. همسرم فورا بشقاب شیرینی را از جلویم برداشت و گفت: «نخور! هم چاق می‌شی هم قندت بالا می‌ره»

چرا گفتن جمله‌هایی نظیر این درست نیست؟

خوردن یک عدد شیرینی آن هم در مهمانی باعث اضافه‌وزن یا دیابت بارداری نمی‌شود. اگر همسر شما میل فراوانی به خوردن شیرینی دارد، او را منع نکنید و اجازه بدهید به عنوان دسر بعد از وعده غذایی یک شیرینی میل کند.

● ماه هشتم بارداری

۸ .همسرم از زبان پزشکم شنیده بود که با افزایش گردش خون در دوران بارداری، گاهی جریان خون در مغز کاهش می‌یابد و به همین دلیل عکس‌العمل سریع برای خانم‌ باردار سخت‌تر می‌شود. از آن به بعد هر بار که اتفاقی می‌افتد، همسرم به من می‌گوید: «بگذریم، جریان خون در مغزت پایین آمده و نمی‌فهمی چه می‌گویم!»

چرا بیان این جمله درست نیست؟

همسر شما دوران سختی را می‌گذراند. در بدن او جنینی در حال شکل‌گیری است که به اکسیژن‌رسانی بیشتری نیاز دارد. حتی اگر از نظر علمی دلیل عکس‌العمل‌های کندتر همسرتان را متوجه شده‌اید، دلیل ندارد که با او برخوردی مشابه انسان‌های کودن داشته باشید. مسایل را واضح‌ توجیه کنید و از او همفکری بخواهید. گاهی باید شرایط را در نظر گرفت!

● ماه نهم بارداری

۹. «این هفته سرم خیلی شلوغه و سرکار دست تنها هستم. اگه بخوای این هفته زایمان کنی از کار و زندگی می‌افتم و ضرر می‌کنم!»

چرا گفتن جمله‌هایی نظیر این درست نیست؟

زمان زایمان طبیعی را نمی‌توان پیش‌‌بینی کرد. علاوه بر این، درست است که مردها در زایمان نقشی ندارند اما حضور آنها در بیمارستان می‌تواند برای همسرشان دلگرم‌کننده باشد. روز تولد فرزند شما روز مهمی است پس آن را به دلیل مشغله‌های کاری تلخ نکنید.

● روز زایمان

۱۰. صدای خانمی را شنیدم که از درد فریاد می‌زد. به همسرم گفتم: «چقدر تحمل دردش پایین است. من هم درد دارم اما به خود اجازه نمی‌دهم این گونه فریاد بزنم.» همسرم در جواب گفت: «فکر نمی‌کنم به اندازه او درد داشته باشی وگرنه تو هم فریاد می‌زدی، شاید هنوز موقع زایمانت نرسیده است!»

چرا گفتن چنین جمله‌هایی درست نیست؟

زایمان به‌خصوص اگر زایمان نخست باشد، استرس و اضطراب بالایی برای مادر دارد و مرد باید در کنار همسرش باشد تا به او دلگرمی بدهد. اگر همسرتان سعی می‌کند درد خود را با مثبت‌اندیشی و مدیتیشن کاهش دهد و روند زایمان را برای خود آسان کند، سعی نکنید کار او را بی‌ارزش جلوه دهید یا رنج او را پایین‌تر از سایر مادران فرض کنید.

● هنگام زایمان

۱۱. دردهایم شروع شده بود و روی تخت منتظر بستری شدن بودم که همسرم شروع کرد به صحبت در مورد شغلم و اینکه باید قید آن را بزنم و به فکر فرزندم و تربیت او باشم...

چرا گفتن این حرف‌ها صحیح نیست؟

با آغاز درد زایمان، زنان فقط به فارغ‌شدن فکر می‌کنند و توانایی تمرکز و صحبت در مورد سایر مسایل را ندارند. بهتر است در مورد این مسایل قبل از بارداری یا چند ماه بعد از زایمان صحبت کنید.

منبع: magic maman.com

ترجمه: سمیه مقصودعلی