یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

یک الگوی خوب برای کودک‌تان باشید


یک الگوی خوب برای کودک‌تان باشید

خوشبختانه بچه‌ها با محافظت و پشتیبانی والدین شان بهتر می‌توانند دوست پیدا کنند. پس زندگی اجتماعی کودکتان را با این موارد آغاز کنید:
▪ درباره دوستی بخوانید
تعدادی داستان درباره …

خوشبختانه بچه‌ها با محافظت و پشتیبانی والدین شان بهتر می‌توانند دوست پیدا کنند. پس زندگی اجتماعی کودکتان را با این موارد آغاز کنید:

درباره دوستی بخوانید

تعدادی داستان درباره دوست پیدا کردن انتخاب کنید و آنها را برای کودک خود بخوانید, درباره اینکه چگونه شخصیت‌ها, افراد جدید را ملاقات می‌کنند, بحث کنید و درباره راه‌هایی که کودک شما می‌تواند از بعضی از این ایده‌ها در زندگی خودش استفاده نماید گفتگو کنید. آنها را ترغیب به برداشتن گوشی تلفن کنید. یک مادر به پسر ۵ ساله اش یاد داد که مکالمات را با گفتن الو و گفتن نامش آغاز کند.این راه بزرگی برای آشنا شدن با افراداست. او در زمین بازی به سرعت به سمت بچه‌ها می‌دود و می‌گوید, سلام اسم من "جاشوا" است و از اینجا به بعد شخصیت خود را نشان می‌دهد. فکر نکنید که شما مجبورید کارگردان امور اجتماعی کودک تان باشید و به آنها یک عبارت پیچیده یا بامزه یاد دهید تا خودشان را معرفی نمایند, به آنهانشان دهید که باید صادق و راست گو باشند. به آنها نشان دهید که باید صادق و راستگو باشند. حتی گفتن عبارت " من عاشق تاب بازی هستم, تو چطور؟" به کودک دیگری که منتظر نوبتش است , می‌تواند سرآغاز یک دوستی زیبا باشد. اگر کودک شما خجالتی است, بگذارید گفتگوها و احوال پرسیهای خود را با خواهر وبرادر بزرگتر خود انجام دهد.

درجایی که کودکان هستند حضور داشته باشید

استاد مرکز رشد و مراقبت کودک می‌گوید:" همه آموزش‌های دنیا موثر واقع نمی شود, مگر اینکه کودک شما آنچه را فرا گرفته است واقع تمرین کند." اگر کودک شما هنوز در مهد کودک یا پیش دبستانی نیست, به یک گروه بازی ملحق شوید. به طور مرتب به پارک بروید به کتابخانه‌های محلی یا موزه بروید. قرار ملاقات‌های زیادی بگذارید. با دوستان صمیمی یا احتمالی کودکتان قرار بازی در خانه بگذارید و آنها را به خانه دعوت کنید. به آنها وقت بدهید که همدیگر را بهتر بشناسند و تفریح و سرگرمی داشته باشند.

روی مهار‌های اجتماعی کودکان کار کنید

مطمئن شوید که کودکان تان درک می‌کنند که دوستان خوب با هم شریک می‌شوند و نوبت را رعایت می‌کنند. به یکدیگر گوش می‌دهند و همدیگر را نمی زنند و مسخره نمی کنند. به او توضیح دهید که او هم باید در جستجوی دوستانی باشد که آنها هم این قوانین را می‌دانند و دنبال می‌کنند. کودک تان را تشویق کنید که علایق خود را کشف کند. به طور معمول دوستی‌ها در زمینه فعالیت‌های مشترک رشد می‌کنند. بنابراین به او کمک کنید که مشغول انجام کاری شود که از آن لذت می‌برد مثل رفتن به کلاس نقاشی یا ملحق شدن به تنها تیم‌های ورزشی.

با روش دوست یابی کودک تان هماهنگ باشید

بعضی از کودکان هیچ مشکلی در نزدیک شدن به بچه‌های دیگر ندارند. در حالی که برای دیگران ممکن است مقداری طول بکشد تا آشنا شوند. تعدادی از آنها دوست دارند دوستان زیادی داشته باشند در حالی که کودک شما ممکن است فقط یک دوست داشته باشد تا وقتی که او یک دوست صمیمی دارد و شاد است همه چیز برای او خوب و راحت خواهد بود.