چهارشنبه, ۳ مرداد, ۱۴۰۳ / 24 July, 2024
مجله ویستا

میوه عیادت


میوه عیادت

کمپوت آناناس پای ثابت ملاقاتی‌ها در بیمارستان‌هاست. احتمالا برای همه ما پیش آمده که وقتی به ملاقات بیماری می‌رویم، برای او کمپوت آناناس ببریم. این کار بی‌حکمت نیست زیرا خواص …

کمپوت آناناس پای ثابت ملاقاتی‌ها در بیمارستان‌هاست. احتمالا برای همه ما پیش آمده که وقتی به ملاقات بیماری می‌رویم، برای او کمپوت آناناس ببریم. این کار بی‌حکمت نیست زیرا خواص آناناس موجب می‌شود تا زخم‌ها زودتر بهبود بیابند، عفونت‌ها زودتر خوب شوند، فرد احساس بهبودی پیدا ‌کند و در یک کلام در تسریع روند بهبودی ‌فرد بیمار کمک‌‌کننده است. البته هیچوقت نباید فراموش کرد مصرف آناناس تازه بسیار از مصرف کمپوت آن بهتر است.آناناس در اصل متعلق به جنوب برزیل و پاراگوئه است. بخش خوراکی آناناس در واقع اجتماعی از میوه‌ها و اندام‌های همراه آن است و نوعی میوه مرکب به شمار می‌آید.

درون آناناس

۱۰۰ گرم میوه رسیده آناناس ۴۵ کالری انرژی و ۵/۸۶ گرم آب دارد. همچنین حاوی ۸۶/۱ گرم فیبر، ۱۳/۰ میلی‌گرم ویتامین ب۶، ۱۴/۰ میلی‌گرم ویتامین ب۱، ۸۷/۲۳ میلی‌گرم ویتامین ث، ۵‌ میلی‌گرم اسید فولیک، ۵۶ /۲ میلی‌گرم منگنز، ۱۷/۰ میلی‌گرم مس و ۱۸ میلی‌گرم کلسیم است.

۱۰ خاصیت آناناس

۱) آناناس به علت داشتن کلسیم و منیزیم به رشد و ساخت استخوان‌های سالم و استحکام استخوان‌ها کمک می‌کند.

۲) به علت داشتن فیبر و آب زیاد آناناس برای بهبود یبوست و جلوگیری از سرطان روده بزرگ بسیار مفید است.

۳) آناناس حاوی ویتامین ث فراوان است. خوردن ۱۰۰ گرم از این میوه می‌‌تواند ۲۵ درصد از نیاز بزرگسالان را به ویتامین C تامین کند.

۴) آناناس دارای دو ترکیب به نام‌‌های کلروژنیک اسید و پکوماریک اسید است که از ترکیبات آمین‌ها و نیتروکسیدها بوده و در معده از تشکیل نیتروزامین‌ که یک عامل سرطان‌‌زاست، جلوگیری می‌کند. البته فراموش نکنید آناناس اگر نارس باشد برای کسانی که زخم معده دارند مناسب نیست، زیرا اسید فراوانی داشته و این اسید می‌تواند موجب تشدید زخم شود.

۵) ویتامینC موجود در آناناس نوعی آنتی‌اکسیدان قابل حل در آب است که می‌تواند از بدن در مقابل رادیکال‌های آزاد که سلول‌های طبیعی را از بین می‌برند، محافظت کند.

۶) آناناس یک منبع عالی برای ماده معدنی منگنز است، که ماده‌ای بسیار عالی برای تولید انرژی و مقابله در برابر آنتی‌اکسیدان‌ها می‌باشد.

۷) آناناس به علت داشتن ویتامین ث و ویتامین آ، ‌باعث بهبود عملکرد چشم می‌شود همچنین موجب پیشگیری ازکاهش بینایی در افراد بزرگسال می‌شود.

۸) آناناس به علت داشتن ویتامین ث مقاومت بدن در مقابل عفونت را بالا می‌برد. به همین دلیل میوه مناسبی برای پیشگیری از سرماخوردگی محسوب می‌شود. پس هنگام سرماخوردگی خواص آناناس را فراموش نکنید

۹) بروملین موجود در آناناس باعث کاهش شدید سرفه یا توقف سرفه‌های شدید می‌شود این هم دلیل دیگری است تا هنگام سرماخوردگی آناناس بخورید.

۱۰) بروملین موجود در آناناس علاوه بر کاهش سرفه بعنوان ضد‌آماس پس ازاعمال جراحی دندان، جراحی زنان، جراحی عمومی، برای درمان کوفتگی‌ها، خونمردگی‌ها و زخم‌های بعد از تصادفات و آبسه‌ها نیز بکارمی رود.