سه شنبه, ۲۶ تیر, ۱۴۰۳ / 16 July, 2024
مجله ویستا

۱۲ نکته برای نظافت منزل


۱۲ نکته برای نظافت منزل

● برای شستن پرده کرکره از این روش کمک بگیرید.
▪ شستن پرده کرکره افقی
ابتدا پرده‌ها را پایین بکشید، حالا همین‌طور که پرده‌ها پایین است، آن را از جایگاه درآورید و روی زمین پهن …

برای شستن پرده کرکره از این روش کمک بگیرید.

شستن پرده کرکره افقی

ابتدا پرده‌ها را پایین بکشید، حالا همین‌طور که پرده‌ها پایین است، آن را از جایگاه درآورید و روی زمین پهن کنید و با آب و پودر شوینده و برس نرم ابتدا یک طرف پرده را کاملا برس بکشید. سپس با کمک یک نفر دیگر، پرده را برگردانید، طرف دیگر را هم برس بکشید. پس از شستن دو طرف پرده، از یک سمت شروع به آبکشی کنید و آن را لوله کنید. حالا پرده‌ها را ایستاده کنار دیوار قرار دهید تا آب آنها برود و خشک شوند.

تمیز کردن شیشه

برای بهتر پاک‌کردن شیشه و صرفه‌جویی در هزینه، به‌جای شیشه پاک‌کن، می‌توانید از محلول آب و سرکه (۲ قاشق غذاخوری سرکه) استفاده کنید و با روزنامه یا دستمال، شیشه‌ها را پاک کنید.

تمیز‌کردن وسایل چوبی

برای تمیز‌کردن وسایل چوبی مانند میز تلویزیون، کمد، ویترین و... می‌توانید از روغن چرخ استفاده کنید، به این صورت که چند قطره روغن چرخ روی پارچه نرمی بریزید و بعد روی میز و یا اشیای دیگر بکشید. خواهید دید که چقدر تمیز و براق می‌شوند و حتی این کار باعث می‌شود که اشیای چوبی خاک به خود نگیرد.

تمیز‌کردن کاشی اطراف شومینه

اگر آجرهای اطراف شومینه کثیف شده، از سرکه استفاده کنید. قلم‌مو را داخل سرکه سفید زده و روی آجرها بکشید و با دستمال خشک، آجرها را کاملاً تمیز کنید.

تمیز‌کردن پشت تلویزیون و وسایل برقی دیگر

همانطور که می‌دانید، وسایل برقی مانند یخچال و تلویزیون هرچه بیشتر خاک بگیرند، زودتر خراب می‌شوند. برای دوام این وسایل، از هوای جاروبرقی استفاده کنید. هر دو هفته یک بار هوای جاروبرقی را روی سوراخ‌های تلویزیون بگیرید تا خاک‌های داخل آن خارج شود. اگر جاروبرقی شما هوا ندارد، از همان قسمت مکش هم می‌توانید استفاده کنید. با این روش، جاروبرقی خاک‌ها را به داخل خود می‌کشد.

تمیز کردن دیوارهای نقاشی شده

اگر دیوارهای شما دارای رنگ روغن می‌باشد، به‌هیچ عنوان از مواد پاک‌کننده برای تمیز کردن آن استفاده نکنید زیرا باعث می‌شود که رنگ دیوار بر اثر مواد پاک‌کننده از بین برود و حالت زیبایی خودش را از دست بدهد بلکه فقط از یک دستمال و آب سرکه استفاده کنید.

تمیز کردن اجاق‌گاز

اگر غذا یا شیر، سر رفته و اجاق گازتان را کثیف کرده و تمیز کردن آن برایتان مشکل است، کافی است تا مقداری رب‌ گوجه‌فرنگی را روی لکه‌ها مالیده و شب تا صبح بگذارید بماند. صبح با استفاده از یک اسفنج یا ابر نرم و مقداری آب گرم و صابون لکه‌ها را پاک کنید.

تمیز کردن آباژورهای کاغذی

برای تمیز کردن این نوع آباژور هرگز از اسفنج مرطوب یا پارچه نمدار استفاده نکنید. بلکه کافی است هر روز سطح داخلی و بیرونی آباژور را با یک پارچه نرم پاک کنید و در مواردی که خیلی کثیف شده آن را از روی لامپ بردارید و با یک مداد پاک‌کن سفید و تمیز به آرامی آن را پاک کنید.

تمیز کردن آباژورهای پلاستیکی

برای تمیز کردن این نوع آباژور می‌توان از آب نیم‌گرم و صابون استفاده کرد، کافی است پارچه سفیدی را در این محلول خیس کنید و روی آباژور بکشید، سپس با یک پارچه خیس دیگر آن را تمیز کرده و بلافاصله خشک کنید.

تمیز کردن آباژورهای کاغذ مخملی

این نوع آباژورها را با یک برس معمولی یا جاروبرقی پاک کنید.

نکته‌ای در مورد تمیز کردن چرم

اگر با گردگیری اولیه، چرم تمیز نشد، مقداری کف صابون درست کنید و با فرچه، کف صابون را روی وسیله چرمی بمالید و با پارچه خشک کنید، حالا صبر کنید تا چرم، خوب خشک شود، بعد آن را چرب کنید و واکس بزنید.

تمیز کردن اتو

اتو را به شدت گرم کنید و سپس روی پارچه خشن و بی‌مصرفی بکشید تا تمیز شود.

در صورتی که کف اتوی شما از جنس تفلون نباشد، می‌توانید با کشیدن یک تکه سنباده به کف اتو، آن را تمیز کنید.