شنبه, ۱۵ آذر, ۱۳۹۹ / 5 December, 2020
ICT
۲ روز قبل
«همه‌گیری» کلمه سال ۲ دیکشنری شد
برای نخستین‌بار در تاریخ، دو دیکشنری آمریکایی همزمان یک کلمه واحد را به عنوان کلمه سال معرفی کردند: «همه‌گیری». به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، دیکشنری «مِریام وِبستر» و وب‌سایت «دیکشنری دات دام» (Dictionary.com) کلمه «همه‌گیری» (pandemic) را به عنوان کلمه سال معرفی کردند.کلمه برگزیده درحالی از سوی این دو دیکشنری معرفی شده که چندی پیش دیکشنری انگلیسی آکسفورد اعلام کرده بود در سال ۲۰۲۰ هیچ کلمه‌ای را به عنوان «کلمه سال» انتخاب نمی‌کند.در وب‌سایت «مریام وبستر»، جست‌جو برای کلمه «همه‌گیری» افزایش قابل‌توجهی داشته است؛ برای مثال میزان جست‌وجو برای این کلمه در ۱۱ مارس ۱۱۵,۸۰۶درصد بیشتر از جست وجوها در همین روز در سال گذشته بوده است. «قرنطینه» و «کروناویروس» دیگر کلماتی هستند که آمار بیشترین جست‌وجو …
پژوهشگران حوزه ICT ترور شهید فخری زاده را محکوم کردند
۴ روز قبل / محسن فخری زاده / پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات / بیانیه مشترک / پژوهشگاه فضایی ایران
پژوهشگران حوزه ICT ترور شهید فخری زاده را محکوم کردند
پژوهشگران حوزه ICT در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، پژوهشگاه فضایی ایران و دانشکده پست و مخابرات در بیانیه ای ترور دانشمند شهید محسن فخری زاده را محکوم کردند.
۵ روز قبل / خصوصی سازی / ژاپن / فضای مجازی / موبایل / وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
دریچه
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: رگولاتور بخش ICT باید با در نظر گرفتن تحول دیجیتال در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های جدید خود،
لزوم حرکت به‌سمت رگولاتوری پویا برای تحقق تحول دیجیتال
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / رگولاتوری
لزوم حرکت به‌سمت رگولاتوری پویا برای تحقق تحول دیجیتال
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام کرد: رگولاتور بخش ICT باید با در نظر گرفتن تحول دیجیتال در برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌های جدید خود، به سمت رگولاتوری پویا حرکت کند.
۱۳۹۹/۰۹/۰۹
Iran as a victim of terrorism
Zeynab Malakouti
صدری: قرارداد بیت استریم با ایجاد رقابت سالم، درآمد مخابرات را افزایش میدهد
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ / شرکت مخابرات ایران / مهندس صدری
صدری: قرارداد بیت استریم با ایجاد رقابت سالم، درآمد مخابرات را افزایش میدهد
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران گفت: قرارداد بیت استریم با ایجاد یک رقابت سالم در حوزه بازار ICT موجب افزایش درآمد شرکت خواهد شد.
زمین از منظر فضا +فیلم
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / ناسا / ایستگاه فضایی بین المللی / زمین / فضا
زمین از منظر فضا +فیلم
"ویکتور گلاور"(Victor Glover)، فضانورد ناسا که اکنون در ایستگاه فضایی بین المللی است، اولین فیلم خود از فضا را هنگامی که درون ایستگاه به زمین نگاه می‌کرد، به اشتراک گذاشت.
۱۳۹۹/۰۹/۰۵
«زبان شیطان» گیاه کمیاب و عجیبی که شبیه خفاش است!
تصاویری از گیاه زبان شیطان که در منطقه گرمسیری باغ گیاه شناسی مسکو رشد می‌کند در فضای مجازی منتشر شده است.به گزارش باشگاه خبرنگاران، گیاه «زبان شیطان» در مناطق گرمسیری باغ گیاه شناسی Aptikarsky Ujorod از دانشگاه دولتی مسکو رشد می‌کند، نام‌های دیگر این گیاه که از برگ‌های آن برای تهیه‌ کاری استفاده می‌شود، ‏Takka Shantrye، Voodoo Flower، Devil's Languageیا Baاست. این ماده را می‌توان به طور طبیعی در جنگل‌های گرمسیری مالزی، تایلند و جنوب چین نیز یافت. این گیاه عجیب از فوریه تا آگوست شکوفا می‌شود و قطر آن به ۳۰سانتی متر می‌رسد و اگر بریده شود به سرعت پژمرده می‌شود. کارشناسان می‌گویند، این گیاه به دلیل گل‌های تقریبا سیاه و شبیه خفاش و مو‌های بلند معروف است. بازدیدکنندگان از باغ ‏Aptikarsky Ujorod می‌توانند …
دریافت خدمات غیر حضوری پیشخوان دولت با «اپلیکیشن سکه»
۱۳۹۹/۰۹/۰۳ / اپلیکیشن / بانک ملت / خدمات غیر حضوری بانک ها
دریافت خدمات غیر حضوری پیشخوان دولت با «اپلیکیشن سکه»
امکان دسترسی به سامانه «پیشخوان هوشمند» از سوم آذرماه برای دریافت آنلاین خدمات دفاتر پیشخوان دولت و دفاتر ict روستایی از طریق «اپلیکیشن سکه به‌پرداخت ملت» فراهم خواهد شد.
نقش مستقیم پایداری ارتباطات در کاهش شیوع کرونا
۱۳۹۹/۰۹/۰۲ / اخبار شرکت مخابرات / مخابرات
نقش مستقیم پایداری ارتباطات در کاهش شیوع کرونا
مدیرعامل شرکت مخابرات ایران در جلسه ویدیوکنفرانسی مربوط به شیوع ویروس کرونا و توسعه شبکه‌های مخابراتی با تاکید بر نقش مستقیم پایداری ارتباطات در کاهش شیوع کرونا اظهار داشت: باتوجه به اهمیت روزافزون حوزه ICT در دوران کرونا، لزوم توجه حداکثری به پایداری ارتباطات درحوزه‌های ثابت و سیار بیش از گذشته اهمیت پیدا کرده است.
۱۳۹۹/۰۹/۰۱
همراه اول توانسته ۴۴٩١٨ روستا را تحت پوشش خدمات شبکه خود درآورد
طبق آخرین گزارش رگولاتوری، همراه اول توانسته ۴۴٩١٨ روستا را تحت پوشش خدمات شبکه خود درآورد.   به گزارش خبرگزاری موج، میزان پوشش اپراتورهای تلفن همراه در شهرها، روستاها و جاده‌ها با انتشار جدیدترین گزارش دوره‌ای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اعلام شده است. جدیدترین گزارش دوره‌ای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره آمار بخش ICT نشان می‌دهد که در بخش ارتباطات سیار تعداد «روستاهای تحت پوشش خدمات تلفن همراه» رشد مناسبی داشته و «همراه اول» توانسته ۴۴٩١٨ روستا را تحت پوشش خدمات شبکه خود درآورد که حدود ٢.۵ برابر روستاهای تحت پوشش «ایرانسل» است. در ادامه این گزارش به پوشش ١٨١٢٧ روستا توسط «ایرانسل» و ۶٠۴ …
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
رشد حوزه ICT با کاهش تصدی‌گری دولتی
نیما نامداری با بیان دغدغه فعالان بازار حوزه آی‌سی‌تی و مشکلات تامین مالی شرکت‌ها، کاهش تصدی‌گری دولت را مهم‌ترین اقدام برای کمک به بهبود وضعیت کسب‌وکارهای این حوزه دانست.
۱۳۹۹/۰۸/۲۶
رسیدگی فوری به شکایات اتباع غیرایرانی در حوزه ICT
مدیرکل حفاظت از حقوق مصرف‌کننده رگولاتوری از رسیدگی فوری به شکایات اتباع غیرایرانی در سامانه ثبت و پاسخگویی به شکایات (سامانه ۱۹۵) خبر داد. وی افزود: اتباع دارای مدارک هویتی معتبر مجاز به دریافت حداکثر 3 سیم‌کارت هستند. به گزارش روابط‌عمومی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، پیمان قره‌داغی گفت: اگر اتباع غیرایرانی در مراجعه به دفاتر پیشخوان خدمات دولت و دفاتر ارتباطی و فناوری اطلاعات (ICT) روستایی دچار مشکل شده و این دفاتر از ارائه خدمت به آنان خودداری کنند، می‌توانند با مراجعه به سامانه ۱۹۵ به آدرس https:/ / 195.cra.ir یا تماس با شماره ۱۹۵ شکایت خود را از این دفاتر ثبت کنند. قره‌داغی درباره تعداد سیم‌کارت‌هایی که اتباع غیرایرانی می‌توانند تهیه کنند گفت: اتباع غیرایرانی با داشتن مدارک هویتی …
۱۳۹۹/۰۸/۲۵ / استفاده از ظرفیت / پوشش / شرکت ارتباطات سیار / علمی و فناوری / ویروس
اخبار ویژه
جدیدترین گزارش دوره‌ای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره آمار بخش ICT منتشر شد. به گزارش خبرگزاری تسنیم،
۱۳۹۹/۰۸/۲۵
ارزیابی دوره‌ای کیفیت اینترنت
مدیرکل نظارت بر خدمات ICT رگولاتوری از برنامه‌ریزی برای ارزیابی دوره‌ای بهبود شاخص‌های اینترنت خبر داد و گفت: اگر اپراتوری از آستانه کیفیت در نظر گرفته شده عبور کرد، به آن تذکر می‌دهیم.
ارزیابی دوره ای وضعیت کیفیت اینترنت در کشور/ تذکر به اپراتورهایی که از آستانه کیفی عبور کردند
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / اینترنت / داشبورد اندازه گیری کیفیت اینترنت / رگولاتوری / محمد امامی / ارزیابی عملکرد
ارزیابی دوره ای وضعیت کیفیت اینترنت در کشور/ تذکر به اپراتورهایی که از آستانه کیفی عبور کردند
مدیرکل نظارت بر خدمات ICT رگولاتوری از برنامه‌ریزی برای ارزیابی دوره‌ای بهبود شاخص‌های اینترنت خبر داد و گفت: اگر اپراتوری از آستانه کیفیت در نظر گرفته شده عبور کرد، به آن تذکر می دهیم.
اعلام میزان پوشش اپراتورهای تلفن همراه در شهرها، روستاها و جاده‌ها
۱۳۹۹/۰۸/۲۴
اعلام میزان پوشش اپراتورهای تلفن همراه در شهرها، روستاها و جاده‌ها
جدیدترین گزارش دوره‌ای سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره آمار بخش ICT منتشر شد.
تا پایان سال از حوزه دیتای زیرساخت رفع انحصار می شود/ادامه برنامه توسعه و پیشرفت در وزارت ارتباطات
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ / محمد جواد آذری جهرمی / وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات / دیتا / زیرساخت / رفع انحصار
تا پایان سال از حوزه دیتای زیرساخت رفع انحصار می شود/ادامه برنامه توسعه و پیشرفت در وزارت ارتباطات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به 10 ماه باقی مانده از دولت کنونی، برنامه وزارت ارتباطات را حرکت در مسیر توسعه و پیشرفت در حوزه ICT با تمام فشار ها و تخریب ها اعلام کرد.
زمان رسیدگی به شکایات ICT در آذربایجان غربی و شرقی کاهش یافت
۱۳۹۹/۰۸/۲۲ / رگولاتوری / ارتقای زیرساخت‌ها / توسعه / شکایت / اپراتورهای ارتباطی
زمان رسیدگی به شکایات ICT در آذربایجان غربی و شرقی کاهش یافت
مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه آذر ( استان های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل) از کاهش میانگین زمان رسیدگی به شکایات مردمی در حوزه ICT در این منطقه خبر داد.
برنامه توسعه و پیشرفت در وزارت ارتباطات با جدیت ادامه دارد
۱۳۹۹/۰۸/۲۱
برنامه توسعه و پیشرفت در وزارت ارتباطات با جدیت ادامه دارد
آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به ۱۰ ماه باقی مانده از دولت کنونی، برنامه وزارت ارتباطات را حرکت در مسیر توسعه و پیشرفت در حوزه ICT با تمام فشارها و تخریب ها اعلام کرد.
نقش موثر پژوهشگاه ارتباطات در تولید علم
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ / ارتباطات و فناوری اطلاعات / ارتباطات / فناوری اطلاعات / محمد جواد آذری جهرمی / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
نقش موثر پژوهشگاه ارتباطات در تولید علم
تهران - ایرنا - وزیر ارتباطات گفت: پژوهشگاه ICT می‌تواند در حوزه محصولات نوآورانه و جدید و در مسیر حرکت تولید علم، نقش موثری داشته باشد.
۱۳۹۹/۰۸/۱۹
قایق رادارگریزی که به زیردریایی تبدیل می‌شود
برای انجام عملیات‌ سری غواصی نیاز است که دشمن شما را در رادار خود نداشته باشد؛ بنابر این داشتن وسیله‌ای که پنهان از دید دشمن باشد، ارزش بسیاری دارد.  VICTA قایقی است که با تبدیل شدن به زیردریایی، کارایی بالایی را از خود به نمایش می‌گذارد. به گزارش وب‌سایت نیو اطلس، این وسیله در حال حاضر توسط شرکت SubSea Craft انگلستان درحال توسعه است. ابعاد ویکتا 95/11متر در 3/2متر است و می‌تواند 6غواص را با خود برای ماموریت حمل کند. این قایق به‌وسیله یک ناخدا و یک ناوبر هدایت می‌شود. بدنه کامپوزیت مشکی مات آن از …
۱۳۹۹/۰۸/۱۵
تعرفه خدمات ابلاغ‌شده دستگاه‌ها به دفاتر پیشخوان منتشر شد
مدیرکل دفتر نظارت بر خدمات پستی و دفاتر پیشخوان خدمات از تعیین تعرفه ۲۵۰ خدمت دستگاه‌های اجرایی و ابلاغ آن به دفاتر پیشخوان خدمات دولت و ICT روستایی خبر داد.
مسابقه برنامه نویسی آنلاین شریف برگزار می شود
۱۳۹۹/۰۸/۰۸ / مسابقه برنامه نویسی / دانشگاه شریف / استارت آپ
مسابقه برنامه نویسی آنلاین شریف برگزار می شود
مسابقات برنامه نویسی آنلاین «CodeJam Sharif » توسط دانشگاه صنعتی شریف و گروه Sharif ICT آذرماه ۱۳۹۹ برگزار می شود.
برگزاری بزرگترین رویدادهای آنلاین کشور در دانشگاه شریف/اعلام مهلت ثبت‌نام
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / دانشگاه شریف / آنلاین
برگزاری بزرگترین رویدادهای آنلاین کشور در دانشگاه شریف/اعلام مهلت ثبت‌نام
مسابقات برنامه‌نویسی آنلاین CodeJam Sharif به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای آنلاین کشور توسط دانشگاه صنعتی شریف و گروه Sharif ICT در آذرماه سال ۱۳۹۹ برگزار می‌شود.
فارس من| : دریافت اینترنت رایگان دانشگاه آزاد منوط به ثبت درخواست در سایت وزارت ارتباطات است
۱۳۹۹/۰۸/۰۵ / ستار هاشمی / معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات / دانشگاه آزاد / اینترنت / رایگان
فارس من| : دریافت اینترنت رایگان دانشگاه آزاد منوط به ثبت درخواست در سایت وزارت ارتباطات است
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات گفت: درخواست ارائه اینترنت رایگان به دانشجویان دانشگاه آزاد از سوی این وزارتخانه منوط به ثبت درخواست این دانشگاه در سایت https://www.ict.gov.ir/fa/unitraffic است.
نتایج ارزیابی و رتبه‌بندی دفاتر پیشخوان دولت اعلام شد
۱۳۹۹/۰۸/۰۲ / فناوری اطلاعات / رتبه‌بندی / دفاتر پیشخوان دولت / ICT
نتایج ارزیابی و رتبه‌بندی دفاتر پیشخوان دولت اعلام شد
نتایج ارزیابی و رتبه‌بندی دفاتر پیشخوان خدمات دولت و دفاتر ارتباطی و فناوری اطلاعات ICT مشخص شد.
افزایش ۶۰ درصدی صدور پروانه دفاتر پیشخوان
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / رگولاتوری / دفاتر پیشخوان دولت
افزایش ۶۰ درصدی صدور پروانه دفاتر پیشخوان
مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال غرب رگولاتوری از صدور ۱۰۸ پروانه جدید دفاتر پیشخوان خدمات دولت و دفاتر ICT روستایی در شش ماهه اول سال ۹۹ خبر داد و اعلام کرد: این آمار نسبت به سال گذشته رشد ۶۰ درصدی داشته است.
آزمایشگاه سنجش تجهیزات رادیویی برد کوتاه راه‌اندازی شد
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / تجهیزات مخابراتی / پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات / آزمایشگاه
آزمایشگاه سنجش تجهیزات رادیویی برد کوتاه راه‌اندازی شد
عضو هیات علمی گروه ارتباطات رادیویی پژوهشگاهICT از آغاز به کار آزمایشگاه تائید نمونه سنجش تجهیزات رادیویی برد کوتاه با جدیدترین متد و مطابق با استاندارد جهانی خبر داد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۹
جایزه 25 هزار دلاری یونسکو با موضوع استفاده از ICT در آموزش
سازمان یونسکو در نظر دارد با همکاری دولت بحرین، «جایزه بین‌المللی سلطان حمد بن‌عیسی الخلیفه در زمینه استفاده از فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات در آموزش» را برگزار کند. بنا بر اعلام کمیسیون ملی یونسکو-ایران، سازمان یونسکو در نظر دارد با همکاری دولت بحرین، «جایزه بین‌المللی سلطان حمد بن‌عیسی الخلیفه در زمینه استفاده از فناوری‌های ارتباطات و اطلاعات در آموزش» را برگزار کند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۷
اجرای طرح ملی زنان و ICT در ۲۷۰ نقطه کشور
مشاور وزیر ارتباطات در کارگاه آنلاین توانمندسازی زنان با ICT از اجرای طرح ملی زنان و ICT در ۲۷۰ نقطه کشور خبر داد. کارگاه توانمندسازی زنان و حمایت از کودکان در دو بخش توانمندسازی زنان از طریق ICT و حمایت از کودکان در فضای مجازی با حضور معاون برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری، مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در امور بانوان، معاون حمایت از کودکان وزارت زنان و کودکان اندونزی، مسوول امور بانوان سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نمایندگان سازمان فضایی و پژوهشگاه فضایی، نماینده سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و مدیران برخی از استارت‌آپ‌های ایرانی بین دو کشور ایران و اندونزی، به‌صورت آنلاین برگزار شد.
نتیجه معکوس شعار 5G/ ریزش بازار ایرانسل
۱۳۹۹/۰۷/۲۶ / اپراتورهای تلفن همراه / ایرانسل / اینترنت ۵G / رایتل / همراه اول
نتیجه معکوس شعار 5G/ ریزش بازار ایرانسل
برخلاف انتظار بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران حوزه ICT، با وجود اینکه انتظار می‌رفت استفاده تبلیغاتی از ۵G بتواند تحولی در شبکه ایرانسل ایجاد کند اما آمار وزارت ارتباطات نشان می‌دهد سهم بازار ایرانسل ریزشی شده اما در مقابل رایتل توانسته از سال گذشته مانند همراه اول رشد کند. نوشته نتیجه معکوس شعار 5G/ ریزش بازار ایرانسل اولین بار در تجارت‌نیوز پدیدار شد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۴ / تلفن / رشد / سرمایه / فناوری اطلاعات و ارتباطات / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
ویژه
برخلاف انتظار بسیاری از کارشناسان و تحلیل‌گران حوزه ICT، با وجود اینکه انتظار می‌رفت استفاده تبلیغاتی از 5G بتواند تحولی در شبکه ایرانسل ایجاد کند اما آمار وزارت ارتباطات نشان می‌دهد سهم بازار ایرانسل ریزشی شده اما در مقابل رایتل توانسته از سال گذشته مانند همراه اول رشد کند.
۱۳۹۹/۰۷/۲۴
شعار 5G برای ایرانسل نتیجه معکوس داد
برخلاف انتظار بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران حوزه ICT، با وجود اینکه انتظار می‌رفت استفاده تبلیغاتی از 5G بتواند تحولی در شبکه ایرانسل ایجاد کند اما آمار وزارت ارتباطات نشان می‌دهد سهم بازار ایرانسل ریزشی شده اما در مقابل رایتل توانسته از سال گذشته مانند همراه اول رشد کند. این آمار به صورت «اُپن دیتا» دراختیار تمامی کاربران فضای مجازی است و با مرور شاخص‌های گنجانده شده در جداول ارزیابی بنگاه‎های ICT، می‌توان به وضعیت رقابتی آنها در بازار رو به رشد ارتباطات پی برد. منابع استخراجی در قالب چهار زیر شاخه تلفن ثابت، موبایل، پست و فناوری اطلاعات به مردم مخابره می‌شود که اخیرا شاخص‌سنجی مربوط به پایان تابستان را نیز مخابره کرده است. شاخص «سهم بازار» …
۱۶۰ شرکت نوپای فناور توسط متخصصان ایرانی خارج از کشور ایجاد شد
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / شرکت های دانش بنیان
۱۶۰ شرکت نوپای فناور توسط متخصصان ایرانی خارج از کشور ایجاد شد
۱۶۰ شرکت نوپا در حوزه‌های زیست‌فناوری، نانوفناوری، سلول‌های بنیادی، ICT، انرژی و مواد پیشرفته توسط متخصصان ایرانی خارج از کشور ایجاد شد.
جذب سرمایه‌ها به حوزه ارتباطات و فناوری در رویداد نوآورانه
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
جذب سرمایه‌ها به حوزه ارتباطات و فناوری در رویداد نوآورانه
رویداد سرمایه‌گذاری آی‌وست (ivest) به همت معاونت علمی‌وفناوری ریاست جمهوری و با همکاری سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی در حوزه ICT برگزار می‌شود.
۱۳۹۹/۰۷/۲۲
رکورد سرویس‌دهی همزمان همراه اول به 60 میلیون مشترک
همراه اول از رکورد سرویس‌دهی همزمان به 60 میلیون مشترک خبر داد. همراه اول به عنوان نخستین و بزرگترین اپراتور تلفن همراه کشور توانسته با تعیین چشم‌انداز «تبدیل شدن به یکی از رهبران بازار ICT منطقه با ارائه خدمات و راهکارهای هوشمند با هدف توانمندسازی اکوسیستم دیجیتال»، سرویس دهی شبکه‌اش را بیش از پیش ارتقا دهد. طبق جدیدترین آمارها، با ظرفیت‌سازی صورت گرفته در سال‌های اخیر، تعداد سرویس‌گیرندگان همزمان از شبکه همراه اول از مرز 60 میلیون مشترک گذشته است که حدود 71 درصد از جمعیت کشور را شامل می‌شود. سرویس‌دهی همزمان همراه اول در سال 1396 برای حدود 48 میلیون مشترک انجام شده که در سال جاری نسبت به سال مذکور حدود 25 درصد افزایش داشته است. همچنین طبق این گزارش، در سه ماهه نخست سال جاری، همراه اول به دلیل …
ایجاد ۵۶ شغل پایدار با توسعه دفاتر ICT لرستان
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / استانی-اجتماعی / ارتباطات و فناوری اطلاعات / بانک
ایجاد ۵۶ شغل پایدار با توسعه دفاتر ICT لرستان
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات لرستان از ایجاد ۵۶ شغل پایدار در مناطق روستایی این استان با استفاده از توسعه دفاتر ICT خبر داد.
واردات تجهیزات ICT در گمرک افزایش یافت/ رشد ۴۸ درصدی ترخیص گوشی
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / رگولاتوری / گوشی همراه / گمرک / واردات کالا
واردات تجهیزات ICT در گمرک افزایش یافت/ رشد ۴۸ درصدی ترخیص گوشی
مدیرکل تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منطقه شمال از رشد ۷۹ درصدی ثبت سفارش و ترخیص کالاهای ICT از پایانه‌های گمرکی در ۶ ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته خبر داد.
فارس من| : سرویس رایگان اینترنت ۱۲۰ گیگا بایت به اساتید دانشگاهی اختصاص می یابد
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات / ستار هاشمی / معاون ف
فارس من| : سرویس رایگان اینترنت ۱۲۰ گیگا بایت به اساتید دانشگاهی اختصاص می یابد
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: ارائه سرویس رایگان اینترنت ۱۲۰ گیگا بایت به اساتید دانشگاهی در سراسر کشور تنها از طریق ثبت نام در سامانه ictgifts.ir با درج کد ملی و شماره تماس امکان‌پذیر است.
سامانه روستایار برای ارائه خدمات به روستاییان راه اندازی شد
۱۳۹۹/۰۷/۱۵ / اکبر آسیایی زاده / مدیرعامل شرکت تعاونی فناواران هوشمند روستا / روستایار / سامانه
سامانه روستایار برای ارائه خدمات به روستاییان راه اندازی شد
سامانه روستایار زیر نظر شرکت تعاونی فرااستانی فناواران هوشمند روستا وابسته به کانون دفاتر ICT روستایی کشور در روز ملی روستا رونمایی شد.
هیچ محدودیتی در ارائه سرویس رایگان اینترنت به دانشگاهیان نداریم/ اساتید متقاضی در سامانه ثبت نام کنند
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / اینترنت / فناوری / وزارت ارتباطات / رایگان / اساتید / دانشگاه / معاون فناوری و نوآوری وزارت اc
هیچ محدودیتی در ارائه سرویس رایگان اینترنت به دانشگاهیان نداریم/ اساتید متقاضی در سامانه ثبت نام کنند
معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات با بیان اینکه هیچ محدودیتی در ارائه اینترنت به اساتید دانشگاهی نداریم، گفت: متقاضیان دریافت سرویس رایگان 120 گیگابایت اینترنت می‌توانند تا 15 مهر به سامانه ictgifts.ir مراجعه کنند.
حمایت مالی از سربازان فعال در حوزه ICT
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / سردار کمالی / سرباز / سردار موسی کمالی / قرارگاه مهارت آموزی سربازان
حمایت مالی از سربازان فعال در حوزه ICT
مشاور عالی قرارگاه مهارت آموزی سربازان از امضای تفاهم‌نامه میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و قرارگاه مرکزی مهارت آموزی سربازان خبر داد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
پرواز پرستار پرنده
زهرا خلجی- خبرنگار  فناوری باعث شده تخیلات انسان روزبه‌روز بیشتر شکل واقعیت به‌خود بگیرد. یکی از این تکنولوژی‌ها لباسی مجهز به جت است که می‌تواند یک پرستار یا بهیار را به وسیله پرواز در عرض چند دقیقه بر بالین بیمار برساند. به گزارش بی‌بی‌سی، این فناوری پس از یک سال مذاکره بین سرویس آمبولانس هوایی Great North و شرکت صنعتی Gravity نخستین آزمایش خود را در منطقه دریاچه‌ای Lake District با موفقیت پشت سر گذاشت. در این آزمایش که در منطقه Langdale Pikes انجام شد «ریچارد براونینگ» بنیانگذار صنایع اصلی …
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
نیاز اصلی کشور تامین محتوای منطبق با رشد فناوری است
همراه اول برای ارایه سرویس‌های کاربردی 5G در کشور سه تفاهمنامه چندجانبه امضا کرد. به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، مراسم رونمایی از کاربست‌های «5G» در ایران صبح روز یکشنبه 6 مهرماه در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور بازیگران اصلی حوزه ICT و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. مهدی اخوان بهابادی مدیرعامل همراه اول در این مراسم با بیان اینکه فناوری «نسل پنجم تلفن همراه» دارای دو ویژگی کلیدی «تاخیر کمتر» و «سرعت بالاتر» است، اظهار کرد: حدود یک سال و نیم پیش تستی را در شبکه همراه اول برای سرعت بالای یک گیگابیت بر ثانیه داشتیم؛ بعد از مراسم با خودمان فکر کردیم اگر این فناوری به بهره‌برداری گسترده و …
دستاوردهای ICT کشور در نمایشگاه «اقتدار ۴۰» به نمایش گذاشته شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۵ / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات / چهل سالگی دفاع مقدس / نمایشگاه اقتدار 40
دستاوردهای ICT کشور در نمایشگاه «اقتدار ۴۰» به نمایش گذاشته شد
دستاوردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در دوران دفاع مقدس در نمایشگاه «اقتدار ۴۰» به نمایش گذاشته‌ شد.
معلمان جامانده هم بسته اینترنت رایگان می‌گیرند
۱۳۹۹/۰۶/۲۹ / استانی-اقتصادی / فناوری اطلاعات / آموزش مجازی / بسته اینترنتی
معلمان جامانده هم بسته اینترنت رایگان می‌گیرند
مدیر کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان یزد با اشاره به نیاز معلمان به اینترنت برای آموزش مجازی، گفت: سایت ictgifts.ir برای ثبت‌نام از معلمان بازمانده از دریافت بسته‌های هدیه اینترنت آموزش مجازی در دسترس قرار دارد.
آذری جهرمی: فرصت ۵ روزه ثبت‌نام برای معلمانی که بسته اینترنت رایگان دریافت نکردند
۱۳۹۹/۰۶/۲۷
آذری جهرمی: فرصت ۵ روزه ثبت‌نام برای معلمانی که بسته اینترنت رایگان دریافت نکردند
محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات اعلام کرد: سایت برای ثبت‌نام از معلمان بازمانده از ثبت نام دریافت بسته‌های هدیه اینترنتی آموزش مجازی از هم اکنون در دسترس قرار گرفته است. وی افزود: معلمان برای ثبت‌نام باید به سایت www.ictgifts.ir مراجعه کنند و برای ثبت‌نام ۵ روز فرصت دارند.
حضور سحر ترهنده در هیئت داوری dPictu
۱۳۹۹/۰۶/۲۶ / انتشارات فاطمی / تصویرگری / سحر ترهنده / کتاب کودک و نوجوان
حضور سحر ترهنده در هیئت داوری dPictu
سحر ترهنده به‌عنوان یکی از اعضای هیئت داوران در داوری امسال پلتفرم تبادل حق نشر کتاب (dPictus) حضور خواهد داشت.
استقبال کم‌فروغ از شهرک فناوری اطلاعات در زنجان
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / استانی-اقتصادی / زنجان / وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات
استقبال کم‌فروغ از شهرک فناوری اطلاعات در زنجان
استاندار زنجان گفت: فعالان حوزه ICT استقبال چندانی از شهرک فناوری اطلاعات نکردند.
فرآیندهای پژوهشی پژوهشگاه ICT اصلاح شد/ تغییر سازوکار اعطای گرنت و پژوهانه
۱۳۹۹/۰۶/۱۹ / طرح های پژوهشی / پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات / طرح گرنت
فرآیندهای پژوهشی پژوهشگاه ICT اصلاح شد/ تغییر سازوکار اعطای گرنت و پژوهانه
معاون پژوهش و توسعه ارتباطات علمی پژوهشگاه ICT از اصلاح فرآیندهای پژوهشی این پژوهشگاه و تغییر سازوکارهای مربوط به اعطای گرنت و پژوهانه خبر داد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۸
به جای «تعارض منافع» بگوییم «ناسازگاری علاقه‌ها»
وزیر نیرو گفت: «موقعیت تعارض منافع یا به اصطلاح دقیق‌تر «ناسازگاری علاقه‌ها» (Conflict Of Interests) در هر سازمان و هر سطحی قابل بروز و ظهور است، اما باید تلاش کنیم خود را در این شرایط قرار ندهیم، چراکه منشأ هرگونه فساد اداری است.» «رضا اردکانیان» روز یکشنبه در نشستی با عنوان «مدیریت تعارض منافع در صنعت آب و برق» که به ابتکار معاونت تحقیقات و منابع انسانی وزارت نیرو و با حضور مدیران عامل شرکت‌های مادر تخصصی صنعت آب و برق و ارتباط ویدیوکنفرانسی با مدیران عامل شرکت‌های زیرمجموعه وزارت نیرو در سطح کشور برگزار شد، تأکید مقام معظم رهبری در جلسه هیأت دولت درخصوص اهمیت استمرار افتتاح پروژه‌های صنعت آب و برق را باعث دلگرمی و افتخار …
"ناسازگاری علاقه‌ها" منشا هر گونه فساد اداری است
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / دولت / فساد اداری / قانون / مشکلات / آسیب شناسی
"ناسازگاری علاقه‌ها" منشا هر گونه فساد اداری است
ایلنا: وزیر نیرو گفت: موقعیت تعارض منافع یا به اصطلاح دقیق‌تر "ناسازگاری علاقه‌ها" (Conflict Of Interests‌) در هر سازمان و هر سطحی قابل بروز و ظهور است، اما باید…
تعارض منافع منشا هر گونه فساد است
۱۳۹۹/۰۶/۱۶
تعارض منافع منشا هر گونه فساد است
تهران - ایرنا - وزیر نیرو گفت: موقعیت تعارض منافع یا به اصطلاح دقیق‌تر «ناسازگاری علاقه‌ها» (Conflict Of Interests‌) در هر سازمان و هر سطحی قابل بروز و ظهور است، اما باید تلاش کنیم خود را در این شرایط قرار ندهیم، چرا که منشا هر گونه فساد اداری است.
دگردیسی هوش مصنوعی و ظهور سریع بیگ دیتا/ بالا رفتن قدرت پردازشی پردازنده ها
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / بیگ‌دیتا / هوش مصنوعی / پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات / یادگیری الکترونیک
دگردیسی هوش مصنوعی و ظهور سریع بیگ دیتا/ بالا رفتن قدرت پردازشی پردازنده ها
رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ICT با تاکید بر دگردیسی هوش مصنوعی و ظهور سریع کلان داده ها (بیگ دیتا) گفت: ارائه الگوریتم «یادگیری عمیق» انقلابی بزرگ در این عرصه به شمار می رود.
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / اقتصاد / بخش خصوصی / سرمایه گذاران / صنعت / هوش مصنوعی
رویداد
رشد ۱.۷ درصدی سهم اقتصاد دیجیتال در GDP، حاصل تلاش بخش خصوصی، سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان بوده و بخش خصوصی ICT در توسعه صنعت در کشور نقش ویژه و حائز اهمیتی داشته است.
اجرای طرح ترسیم نقشه راه فناوری اطلاعات کشور/ ۲۱ حوزه فناورانه پیشرو شناسایی شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / سازمان فناوری اطلاعات ایران / سعید سلیمانی / فناوری اطلاعات / طرح پژوهشی / طراحی نقشه / آینده پژوهی
اجرای طرح ترسیم نقشه راه فناوری اطلاعات کشور/ ۲۱ حوزه فناورانه پیشرو شناسایی شد
مدیرکل توسعه راهبردها و سیاست‌های سازمان فناوری اطلاعات از اجرای فاز نخست طرح پژوهشی ترسیم نقشه راه فناوری اطلاعات کشور و شناسایی ۲۱ حوزه فناورانه پیشرو در این طرح آینده نگاری ICT ، خبر داد.
نقش بخش خصوصی در توسعه صنعت ICT
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / بخش خصوصی
نقش بخش خصوصی در توسعه صنعت ICT
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به رشد ۱.۷ درصدی سهم اقتصاد دیجیتال در GDP، گفت: این اتفاقات حاصل تلاش بخش خصوصی، سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان بوده و بخش خصوصی ICT در توسعه صنعت در کشور نقش ویژه و حائز اهمیتی داشته است.
برنامه‌های دولت مبنی بر توسعه فناوری اطلاعات باشد
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
برنامه‌های دولت مبنی بر توسعه فناوری اطلاعات باشد
رئیس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی گفت: اگر دولت به این باور برسد که ICT موتور محرکه اقتصاد و برون رفت از رکود است، مطمئنا برنامه‌های خود را مبتنی بر توسعه فناوری اطلاعات پیش خواهد برد.
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
بهره برداری از۸ طرح جامع برق رسانی با اعتبار ۱۱۸ میلیاردتومان
اصفهان –بهمن راعی : مدیرعامل شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان گفت: از بهمن ماه گذشته تاکنون، ۸طرح جامع در قالب پروژه های متعدد با اعتبار ۱۱۸ میلیارد تومان اجرایی شده و در هفته دولت به بهره برداری رسید.حمیدرضا پیرپیران، در نشست خبری به مناسبت هفته دولت با اشاره به افتتاح ۸ طرح برق رسانی با اعتبار ۱۱۸ میلیارد تومان اظهار داشت: در هفته گذشته، وزیر نیرو از هشت طرح شرکت توزیع برق شهرستان اصفهان با هزینه ۱۱۸ میلیارد تومان به صورت ویدئو کنفرانس افتتاح کرد که در همین راستا و در جهت اجرای طرح‌های بهره برداری شده در هفته دولت، هفت محور اصلی و با اهداف خاصی را دنبال کرده ایم.وی افزود: از بهمن ماه گذشته تاکنون، ۸ طرح جامع در قالب پروژه‌های متعدد با اعتبار ۱۱۸ میلیارد تومان اجرایی شده است و شرکت توزیع برق شهرستان …
کارگروه همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه ICT برگزار شد
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / روسیه / همکاری مشترک / فناوری اطلاعات
کارگروه همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه ICT برگزار شد
دومین جلسه کارگروه همکاری‌های ایران و روسیه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
وضعیت زیرساخت‌های مخابراتی واحدهای صنعتی فارس مناسب نیست
۱۳۹۹/۰۶/۱۰ / استانی-اقتصادی / سازمان توسعه تجارت / حوزه ICT / اتاق بازرگانی استان فارس / حوزه فناوری اطلاعات
وضعیت زیرساخت‌های مخابراتی واحدهای صنعتی فارس مناسب نیست
یک عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان فارس، نسبت به وضعیت دسترسی واحدهای صنعتی این استان به اینترنت و زیرساخت‌های مخابراتی انتقاد و آن را نامناسب توصیف کرد.
رشد صنعت ICT کشور حاصل تلاش بخش خصوصی، سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان است
۱۳۹۹/۰۶/۰۶ / ارتباطات و فناوری اطلاعات / بخش خصوصی / سرمایه گذاران / سنا / صنعت
رشد صنعت ICT کشور حاصل تلاش بخش خصوصی، سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان است
ایلنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، نقش بخش خصوصی در رشد و توسعه صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات کشور را حائز اهمیت دانست.
آزمایشگاه های تخصصی ICT در شبکه آزمایشگاهی معاونت علمی عضو شدند
۱۳۹۹/۰۶/۰۵ / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / آزمایشگاه / پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات / شبکه ملی اطلاعات
آزمایشگاه های تخصصی ICT در شبکه آزمایشگاهی معاونت علمی عضو شدند
فرایند عضویت آزمایشگاه های تخصصی پژوهشگاه ICT در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز شد.
کیوتو از نمای نزدیک
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
کیوتو از نمای نزدیک
«کیوتو / Kyoto /京都市»یکی از بزرگ‌ترین شهرهای ژاپن محسوب می‌شود که در گذشته پایتخت ژاپن نیز بوده ‌است. «قلعه نیجو / Nijo Castle»، «آراشی یاما / Arashiyama»، «ویلای سلطنتی شوگاکوین /Shugakuin Imperial Villa»، «قصر سلطنتی کیوتو /Kyoto Imperial Palace»، «قصر سلطنتی سنتو / Sento Imperial Palace»، «بازار نیشی کی / Nishiki Market»، «منطقه هیگاشی یاما / Higashiyama District»، موزه قطار کیوتو و «موزه ملی کیوتو / Kyoto National Museum» از جمله جاذبه‌های کیوتو است. کیوتو را از نمای نزدیک در قاب 4K می‌بینید.
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
دعوت از استارت‌آپ‌های فناوری اطلاعات برای ورود به هوش مصنوعی
معاون علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از استارت‌آپ‌های فعال در حوزه ICT برای ورود به بخش هوش مصنوعی دعوت کرد و گفت: این معاونت از استارت‌آپ‌های ICT حمایت می‌کند. سورنا ستاری دیروز در مراسم «رونمایی از سکوهای بومی در اولین برنامه ملی هوش مصنوعی کشور» که در محل معاونت علمی و فناوری برگزار شد، گفت: ما شرکت‌های موفقی در حوزه هوش مصنوعی داریم که به تازگی فعال شده‌ و به موفقیت‌های قابل‌توجهی نیز رسیده‌اند. وی ادامه داد: در مقایسه با کشورهای پیشرفته به‌خصوص چین، می‌بینیم که موفقیت شرکت‌های ایرانی در حوزه هوش مصنوعی به شکل قابل توجهی بوده است.
برترین‌ تصاویر رقابت عکاسی در طبیعت BigPicture سال 2020
۱۳۹۹/۰۵/۳۰
برترین‌ تصاویر رقابت عکاسی در طبیعت BigPicture سال 2020
هفتمین دوره از مسابقات عکاسی BigPicture برگزار و اسامی برندگان اعلام شد. هر سال این مسابقات بین عکاسان سراسر جهان برگزار می‌شود و موضوع رقابت امسال، به تصویر کشیدن طبیعت، گونه‌های جانوری و گیاهی و اهمیت محافظت از آن‌ها بود.
آمادگی پژوهشگاه ICT برای همکاری‌ پژوهشی با مرکز ملی فضای مجازی
۱۳۹۹/۰۵/۲۸ / همکاری مشترک / طرح های پژوهشی / وحید یزدانیان / امیر خوراکیان / مرکز ملی فضای مجازی / پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
آمادگی پژوهشگاه ICT برای همکاری‌ پژوهشی با مرکز ملی فضای مجازی
پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای همکاری در خصوص برآورده کردن نیازمندی‌های پژوهشی مرکز ملی فضای مجازی، اعلام آمادگی کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
داستان شکوفایی یک اپراتور
محمدمهدی اشراقی . کارشناس ICT
بستر انجام پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با داده‌کاوی آماده شد/ تعریف پروژه های دانشگاهی در ۶ حوزه
۱۳۹۹/۰۵/۲۱ / داده کاوی / لیلا ربیعی / پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات
بستر انجام پروژه‌های تحقیقاتی مرتبط با داده‌کاوی آماده شد/ تعریف پروژه های دانشگاهی در ۶ حوزه
مجری پروژه ذائقه سنجی و تحلیل ترافیک کاربران فضای مجازی از اعلام آمادگی پژوهشگاه ICT برای همکاری و تعریف پروژهای مشترک دانشگاهی در مقاطع تحصیلات تکمیلی در حوزه داده کاوی و تحلیل وب خبر داد.
تقابل هدیه‌ای اپراتورها و وزارت ICT
۱۳۹۹/۰۵/۲۱
تقابل هدیه‌ای اپراتورها و وزارت ICT
اینترنت خبرنگاران تازه‌ترین میدان تنش پیش آمده بین دو اپراتور اصلی موبایل یعنی همراه اول و ایرانسل با وزارت ارتباطات است. دو اپراتور بعد از آنکه به‌طور مشترک اقدام به حذف برخی بسته‌های اینترنتی ارزان‌قیمت کردند با انتقاد صریح مقامات وزارت ارتباطات روبه‌رو شدند. مدیران این وزارتخانه که معتقد بودند این تغییر بسته‌ها باعث افزایش هزینه مشترکان می‌شود به اپراتورها هشدار دادند بسته‌های قبلی باید سریع‌تر دوباره به لیست فروش اپراتورها برگردد. به‌رغم تهدیدات مختلف دولت و ورود سازمان تعزیرات و حتی تصمیمات بعدی رگولاتوری و تهدید به لغو امتیاز اپراتورها حاضر به تبعیت از تصمیم رگولاتور نشده‌اند و همچنان مشترکان مجبور به استفاده از بسته‌های جدید هستند.
آخرین آمار ضریب نفوذ اینترنت در ایران
۱۳۹۹/۰۵/۱۵
آخرین آمار ضریب نفوذ اینترنت در ایران
آخرین گزارش رگولاتوری از وضعیت اینترنت کشور از نفوذ ۹۴ درصدی اینترنت حکایت دارد به نحوی که بالغ بر ۸۳درصد مردم کاربر اینترنت موبایل هستند و نفوذ اینترنت ثابت خانگی به ۱۱ درصد رسیده است. آخرین آمار و اطلاعات بخش ICT کشور که مربوط به پایان سه ماه نخست سال ۹۹ می‌شود توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی منتشر شده است. این آمار نشان می‌دهد که تا پایان خردادماه ۹۹ بالغ بر ۷۸ میلیون و ۸۶ هزار و ۶۶۳ نفر در ایران از اینترنت استفاده می‌کنند و به بیان دیگر مشترک اینترنت هستند.
سرمایه‌گذاری پرسود به کمک سرور HP؛ شرکت رایان پردازش پژواک
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
سرمایه‌گذاری پرسود به کمک سرور HP؛ شرکت رایان پردازش پژواک
شرکت پردازش رایان پژواک به همت جمعی از پیشکسوتان صنعت IT در راستای توسعه صنعت و زیرساخت فناوری اطلاعات و ارتباطات ICT کشور عزیزمان ایران فعالیت دارد.
پشت صحنه فیلم ایالت محبوس
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
پشت صحنه فیلم ایالت محبوس
فیلم سینمایی «ایالت محبوس / Captive State» به کارگردانی روپرت وایت محصول سال 2019 است. تقریباً یک دهه پس از تصرف زمین توسط یک نیروی فرازمینی در یکی از محله های شیکاگو رخ می دهد. فیلم ایالت گرفتار زندگی هر دو طرف منازعه را مکاشفه می کند، یعنی سازشگران و مخالفان و… . جان گودمن، اشتون ساندرس، جاناتان میجرز، مشین گان کلی و ورا فارمیگا در این فیلم مقابل دوربین آلکس دیسنهاف بازی کردند. راب سیمونسن موسیقی متن این فیلم را ساخت و اندرو گرووز این اثر را تدوین کرد. جلوه‌های ویژه این فیلم توسط «جلی فیش پیکچرز / Jellyfish Pictures» پیاده سازی شده که پشت صحنه آن را در تابناک می‌بینید.
تامین نیازهای پردازشی فوق سریع در شبکه ملی اطلاعات/ توسعه «سیمرغ» در مقیاس اگزافلاپس
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / ابررایانه سیمرغ / رایانه / شبکه ملی اطلاعات
تامین نیازهای پردازشی فوق سریع در شبکه ملی اطلاعات/ توسعه «سیمرغ» در مقیاس اگزافلاپس
مدیرگروه سامانه‌های پردازش وب پژوهشگاه ICT با اشاره به طرح ابررایانه سیمرغ، هدف از اجرای آن را تامین نیازهای پردازشی فوق سریع در شبکه ملی اطلاعات برای دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی عنوان کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
امضای تفاهم‫نامه بین ارتش و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری
با حضور امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، تفاهمنامه علمی تحقیقاتی بین ارتش جمهوری اسلامی ایران و معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در ستاد ارتش امضا شد.به گزارش «ابتکار» به نقل از ارتش، امیر سرلشکر موسوی در حاشیه امضای این تفاهمنامه گفت:  مجموعه نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران از قبل هم همکاری‌هایی با معاونت علمی و فناوری رئیس‌جمهوری داشتند؛ ان‌شاءالله این جلسه و تفاهمنامه‌ای که امروز امضا شد یک جهشی در ادامه این همکاری‌های فیمابین، خواهد بود. وی افزود: این تفاهمنامه در حوزه‌های  مختلف زمینی، پدافند، هوایی، دریایی و فضایی است.سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری نیز گفت: ما توسعه‌های زیادی در حوزه شرکت‌های دانش بنیان و …
تامین زیرساخت خدمات مورد اعتماد برای اقتصاد دیجیتال/ ساز و کار احراز هویت دیجیتال
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / اقتصاد دیجیتالی / امنیت اطلاعات / احراز هویت / ابوذر عرب سرخی
تامین زیرساخت خدمات مورد اعتماد برای اقتصاد دیجیتال/ ساز و کار احراز هویت دیجیتال
رئیس پژوهشکده امنیت پژوهشگاه ICT گفت: تامین زیرساخت خدمات مورد اعتماد و سازوکار احراز هویت دیجیتال در جهت تحقق اقتصاد دیجیتالی در کشور با مشارکت و همکاری چند وزارتخانه پیگیری می شود.
راه‌اندازی شبکه ۵G ایرانسل + ویدئو
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / ایرانسل / فناوری 5G / اینترنت پرسرعت
راه‌اندازی شبکه ۵G ایرانسل + ویدئو
در بازدید نخستین گروه از خبرنگاران حوزه ICT از سایت ۵G ایرانسل، تست سرعت نسل پنجم تلفن همراه، برگزار و سرعت بیش از ۱.۵۱۸ گیگابیت بر ثانیه در شبکه نسل پنجم ایرانسل ثبت شد.
خبرنگاران سرعت بیش از 1.5 گیگابیت بر ثانیه در شبکۀ 5G ایرانسل را ثبت کردند
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / اقتصاد / ایران / تلفن همراه / رسانه / وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات
خبرنگاران سرعت بیش از 1.5 گیگابیت بر ثانیه در شبکۀ 5G ایرانسل را ثبت کردند
بازدید نخستین گروه از خبرنگاران حوزۀ ICT از سایت 5G ایرانسل و تست سرعت نسل پنجم تلفن همراه، برگزار و سرعت بیش از 1.518 گیگابیت بر ثانیه در شبکه نسل پنجم ایرانسل، با استفاده از گوشی‌های موجود در بازار ایران، در حضور خبرنگاران ثبت شد.
گزارش زومیت از بازدید رسانه‌ای سایت 5G و آزمایش سرعت در ساختمان مرکزی ایرانسل
۱۳۹۹/۰۵/۰۷
گزارش زومیت از بازدید رسانه‌ای سایت 5G و آزمایش سرعت در ساختمان مرکزی ایرانسل
صبح سه‌شنبه در ساختمان مرکزی ایرانسل، گروهی از خبرنگاران حوزه‌ی ICT نخستین‌بار از سایت 5G، دومین سایت 5G ایران، بازدید و سرعت نسل پنجم تلفن‌همراه را آزمایش کردند.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •