دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

بازي‌هاي رايانه‌اي خشن و تأثیر مخرب بر سلامت رواني کودک


فارس: رفتار شناسان كودكان بار ديگر در مورد تأثيرات مخرب بازيهاي رايانه‌اي خشن مانند مورتال كومبت و دزدي بزرگ ماشين بر سلامت رواني كودكان هشدار جدي دادند.

اين هشدار در حالي است كه ديوان عالي آمريكا قانوني تصويب كرده و در ايالت كاليفرنيا فروش بازيهاي رايانه‌اي به كودكان را خلاف قانون اساسي و ممنوع اعلام كرده است.

با اين حال كارشناسان سلامت رواني با قضات كاليفرنيايي موافقند كه والدين وظيفه دارند تا بازي كردن كودكان را تحت نظر گرفته و كنترل كنند.

دكتر ديويس از رفتارشناساني بزرگسالان و كودكان كه در اين تحقيق كار كرده مي‌گويد: همه ما متخصصان كودكان كمتر از 7 سالي را به طور مرتب مي‌بينم كه در معرض تروماي اين خشونت‌ها بوده‌اند و واكنش‌هاي آنها شامل گاز گرفتن، ضربه زدن، لگد زدن، صدا كردن نامها، خيس كردن خود، بد خوابي و سوء تغذيه است. اين واكنش‌ها در كودكان بزرگتر به دعوا، مشكلات تحصيلي، اجتماعي، آزارها، تشويش و دوري از دوستان منجر مي‌شود.

حقوقدانان كاليفرنيايي در تصويب قانون خود بر اين باور بودند كه صحنه‌هاي كشتن، قطع عضو يا آزارهاي جنسي يك انسان در اين بازيها به اندازه كافي براي ضربه زدن به سلامت رواني كودكان مضر هستند تا استثنائي را براي آزادي بيان كودكان در اين زمينه قائل شد.

در حالي كه براي قرنها ذهن كودكان درگير داستانهايي سنتي و ناخواهري‌هاي بد خوي سيندرلا بوده است هم اكنون درگير كشتن دشمن با انداختن او توي فر گاز است. اين در حالي است كه تأثير خواندن يك داستان يا شنيدن آن با ديدن بصري خشونتها بسيار متفاوت است.

ديويس به «اي بي سي نيوز» گفت: زماني كه در مطالعات قضايي خود با بچه‌هايي گفت و گو مي‌كنم كه كسي را كشته‌اند آنها گمان نمي‌كنند كه مردن طرفشان به چه معناست. آنها فكر مي‌كنند مانند چيزي كه در بازي‌ها ديده‌اند كه شما آنها را مي‌كشيد و يك جان اضافه مي‌گيريد.

دينا بورژكوفسكي استاديار رفتار و جامعه دانشگاه جان هاپكينز بالتيمور مي‌گويد با اين يافته‌ها موافق است و بايد براي حمايت سلامت رواني صغار اقدامات جدي صورت پذيرد.

وي گفت: هم اكنون بيش از نيمي از اين بازي‌ها حاوي خشونت هستند و روز به روز هم پيچيده تر مي‌شوند و تكان دهنده است كه فكر كنيد اين محصولات چگونه به كودكان و حتي به بزرگسالان فروخته مي‌شود.

وي معتقد است اگر فروش اين محصولات بايد آزاد باشد بايد دست كم همانند فيلم‌ها رده بندي سني براي آنها ايجاد شود تا كودكان كمتر در معرض اين خطرات قرار بگيرند. همانند اينكه كودكان نمي‌توانند فيلم‌هاي داراي صحنه‌هاي جنسي، مواد مخدر يا ادبيات زباني بد را خريداري كنند.

در همين حال انجمن آمريكايي رفتار شناسان كودكان با حدود 60 هزار عضو متخصص هم در معرض خشونت تلويزيون، فيلم، موسيقي و بازي‌هاي رايانه‌اي را خطري مهم براي سلامت كودكان و بزرگسالان دانسته‌اند.