دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

8 واقعیت درباره شیردهی به نوزاد(1)


نی نی بان، گروه ترجمه: بعضی از تصاویر، عمیق ترین احساسات انسان را تحریک می کند، مانند تصویر نوزادی که در آغوش مادر است. مادر و نوزاد، آرام، دلبسته و سرشار از لذت و جادوی زندگی جدید هستند. برای بسیاری از افراد، این تمام داستان نیست. تغذیه با شیر مادر می تواند روند پیچیده ای باشد که نیازمند سازگاری، تمرین و یادگیری از جانب نوزاد و مادر است. این فرآیند می تواند برای تازه مادران یک چالش غیرمنتظره باشد و در عین حال سرشار از شگفتی های دلپذیر باشد.
در این مطلب به مرور 10 نکته ای می پردازیم که ممکن است هیچ کس به شما در مورد شیردادن به نوزاد نگفته باشد.

8 واقعیت درباره شیردهی به نوزاد(1)
بلافاصله شیر نخواهید داشت
آیا کسی به شما در مورد اینکه شیر مادر تا چند روز بعد از زایمان خارج نمی شود، چیزی گفته است؟ برای مادرانی که تمایل دارند خودشان به نوزاد شیر بدهند، مراقبت از نوزاد اولین اتفاقی است که بعد از ورود کودک به جهان و در اتاق زایمان اتفاق می افتد و شما برای اولین بار نوزاد را روی سینه خودتان قرار می دهید. در این مرحله، شیر واقعی هنوز وجود ندارد. ماده ای که نوزاد در چند روز اول بعد از تولد با آن تغذیه می شود، آغوز نام دارد که ماده ای قابل هضم و زرد رنگ و حاوی پادتن های ضروری، پروتئین و منابع انرژی برای نوزاد است. تنها مقدار کمی آغوز از سینه خارج می شود که به کودک فرصت می دهد پیش از به جریان افتادن شیر مادر، غذا خوردن و مکیدن را تمرین کند.
بعضی از مادران نگران این مسئله هستند که نوزادشان به اندازه کافی شیر نمی خورد اما این مسئله کاملا طبیعی است. معمولا دو تا 5 روز بعد از زایمان، سینه های شما پر از شیر خواهد شد. 

احتمال دردناکی سینه ها وجود دارد
متخصصین شیردهی معتقدند که شیردهی به نوزاد نباید برای مادر دردناک باشد و اگر اینطور است، اشکالی وجود دارد. درد سینه در دوران شیردهی ممکن است به معنی انسداد مجرای شیر و یا عفونت باشد و در بیشتر مواقع، دلیل بسیار ساده ای دارد و آن عدم تجربه کافی مادر است. بیشتر زنان در آغاز شیردهی و اولین باری که شیر از سینه خارج می شود، دچار درد می شوند که معمولا به دلیل نوع مکیدن نوزاد اتفاق می افتد. شیوه صحیح شیرخوردن از سینه مادر همیشه به طور طبیعی و بدون یادگیری اتفاق نمی افتد اما با کمی تمرین می توانید بهتر عمل کنید و یا می توانید از مشاوره های شیردهی استفاده کنید.
اگر در زمان شیردهی به کودک  احساس درد می کنید، دو واقعیت را بدانید:
برای بیشتر زنان، این درد گذرا خواهد بود و شیردهی به نوزاد به زمانی لذت بخش و آرام برای مادر و کودک تبدیل خواهد شد.
در صورت نیاز با مشاور شیردهی و یا پزشک تماس بگیرید تا از آنها کمک بگیرید. هرچه زودتر این کار را انجام بدهید، به نفع هر دو شما خواهد بود.

امکان خونریزی نوک سینه ها وجود دارد.
با شروع شیردهی منظم و مداوم به نوزاد، احتمال دارد متوجه آسیب دیدگی سینه ها شوید. این آسیب ها می توانند خشکی، ترک خوردگی و یا خونریزی باشد. این مشکلات از مکیدن های 20 تا 40 دقیقه ای نوزاد در هر دو تا سه ساعت ناشی می شود. این مشکلات رایج و طبیعی هستند و معمولا با گذشت زمان از بین خواهند رفت. با تمرین و شیردهی مناسب، سینه های شما بهبود پیدا می کنند .انواع مختلفی از کرم ها، پمادها و چسب های وجود دارند که می توانید از آنها استفاده کنید. در این مورد هم می توانید از مشاور شیردهی یا پزشک کمک بگیرید چون امکان دارد سفتی و خونریزی سینه ناشی از تکنیک ضعیف و یا مشکلات فیزیکی سینه باشد.
اگر احساس کردید قادر به تحمل این وضعیت نیستید، همیشه می توانید از شیردهی به نوزاد با شیر خودتان صرف نظر کنید و با شیشه به کودک شیر بدهید چون قرار است شیردهی فرصتی برای نزدیکی و دلبستگی بیشتر میان شما و نوزاد باشد و نباید باعث ناراحتی و ترس شما شود.

ممکن است رنگ نوک سینه شما تغییر کند
بدن شما در حال عبور از میان تغییرات بی شماری در طول بارداری و بلافاصله بعد از آن است، این تغییرات تا حدی هستند که ممکن است بعضی اوقات به سختی خودتان را بشناسید. یکی از این تغییرات، عوض شدن رنگ نوک سینه است.
تقریبا همه زنان باردار، تیره شدن رنگ نوک سینه ها را تجربه می کنند. این تغییر در دوران بارداری آغاز می شود و از تغییرات هورمونی ناشی می شود که به طور موقت موجب افزایش ملانین و تاثیر بر نواحی دیگر پوست شما می شود. این تیرگی معمولا بعد از اتمام دوران بارداری و شیردهی به نوزاد ناپدید می شود.
ممکن است با تغییر دیگری در این مدت مواجه شوید و آن سفید شدن نوک سینه ها در دوران شیردهی است که برخلاف تیره شدن نوک سینه ها، نشانه وجود مشکل است و می تواند علامت ضعف در مکیدن نوزاد و یا بیماری باشد که به آن «پدیده رینود» گفته می شود که کمتر شایع است. هر دو این مشکلات قابل درمان هستند. در صورتی که متوجه شدید رنگ سینه هایتان سفید و کمی سفت شده اند، با پزشک تماس بگیرید. 

ادامه دارد....