دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 May, 2024
مجله ویستا

مأموریت ۱۲ گل بهاری


مأموریت ۱۲ گل بهاری

از ایام نوروز تصفیه هوای خانه را جدی بگیرید

برای مبارزه با دود سیگار، گازهای آشپزخانه‌ای، گازهای سمی متصاعد از مواد شوینده، رنگ‌های شیمیایی و... به فکر خرید هواکش‌های قوی نباشید. با ۱۲ گیاهی که در زیر به شما معرفی می‌شود، می‌توانید محل زندگی خود را از این سموم کشنده و سرطان‌زا پاک کنید.

محققان فرانسوی به تازگی دریافته‌اند نگهداری از ۱۲ گل و گیاه در فضاهای مختلف خانه، انسان را در برابر خطرات و بیماری‌هایی که حاصل از گاز بنزن، آمونیاک، فرمالدئید و... است، محافظت می‌کند، زیرا این گیاهان خواصی دارند که این سموم را جذب کرده و هوا را پاک و تمیز می‌کنند.

چگونگی کاربرد این گیاهان، قرار دادن آنها در فضاهای حمام، آشپزخانه و... در فصل‌های مختلف سال، علاوه بر این که به هر کدام از فضاهای مختلف خانه زیبایی خاصی می‌دهد، طراوت‌بخش محیط و پاک کننده طبیعی هوا خواهد بود.

با توجه به میزان آلاینده‌هایی که ناشی از گازهای متصاعد از آشپزخانه، سوختن روغن، دود سیگار، رنگ‌های شیمیایی، پاک کننده‌های شیمیایی، حشره‌کش‌ها و... می‌شود و میزان استفاده از آنها در فضای خانه و محل زندگی‌تان، از ۱۲ گلی که به شما معرفی می‌شود، برای پاکیزگی هوای محل کار یا زندگی خود استفاده کنید.

به یاد داشته باشید یکی از این گیاهان برطرف کننده سردردهای ناشی از امواج الکترومغناطیس است.

● دود سیگار

جبرا دارای گل‌های دایره‌ای شکل زیباست که در رنگ‌های متفاوت موجود است. این گیاه در برابر آلودگی ناشی از دود سیگار بسیار مؤثر است و می‌توان آن را در تمام نقاط خانه نگهداری کرد البته به شرط آن که جایگاه او را در کنار پنجره در نظر بگیرید، زیرا این گل به نور کافی نیازمند است. جبرا معمولاً در مقابل گاز ناشی از رنگ‌های شیمیایی و مواد سمی موجود در حشره‌کش‌ها و خوشبوکننده‌ها و اسپری‌های صنعتی و شیمیایی، گازهای آشپزخانه‌ای ناشی از سوختن روغن و دود سیگار و گازهای متصاعد شده از پاک کننده‌های رنگ، لاک‌ها، تی.ان.تی و... بسیار مقاوم است و آن را در محیط از بین می‌برد.در زمان گلدهی گیاه، باید آن را مرتب آبیاری کرد و خاک گلدان را همواره مرطوب نگه داشت. هر چند وقت یک بار بهتر است با اسپری، گیاه آب‌پاشی شود. محیط این گیاه حتماً باید روشن و نورگیر باشد بخصوص نور آفتاب؛ در غیر این صورت گیاه پژمرده خواهد شد. نکته مورد توجه دیگر مراقبت از جبرا در مقابل شته و مگس سفید است. در صورت مشاهده این آفات گیاه باید از سموم بیولوژیک استفاده شود.

● گازهای آشپزخانه ای

پیچک سلاحی مطمئن در مقابل گازهای آشپزخانه‌ای است. مقدار زیادی فرمالدئید را که از گازهای آشپزخانه‌ای و دود سیگار به وجود می‌آید، جذب می‌کند. این گیاه با توجه به برگ‌های سبز تیره مثلثی شکل خود، فضای خانه را زیبا کرده و سبزی طبیعت را به داخل خانه منتقل می‌کند. پیچک را می‌توانید در تمام قسمت‌های خانه نگه‌داری کنید اما بهتر است در مکان‌هایی که گازهای آشپزخانه و دود سیگار بیشتر تجمع پیدا می‌کند، قرار داده شود.

این فضاها شامل آشپزخانه، حمام، اتاقی که به تازگی رنگ شده است، می‌شود زیرا پیچک قابلیت جذب گاز بنزن که از رنگ متصاعد می‌شود و اکسیلن که از چرم مصنوعی، پاک‌کن و... به وجود می‌آید و تریکیورتیلن را که در اسپری‌های شیمیایی موجود است، دارد.نگه‌داری از پیچک بسیار ساده است. مقدار کمی نور و آب برای این گیاه کافی است.

در صورتی که برگ‌های گیاه شروع به زرد شدن کرد، نگران نشوید، این نشانه آن است که باید به گیاه میزان کمتری آب بدهید.برگ‌ها را با اسپری آب تمیز و مرطوب کرده و سعی کنید در حالت کلی گرد و خاک را از روی برگ‌های پیچک بردارید تا عمل جذب توسط برگ به خوبی انجام شده و گیاه سالم بماند.از قرار دادن گیاه در محل گرم و خشک پرهیز کنید چرا که ریسک آفت زدن گیاه را بالا می‌برد. آفتی که باعث نابودی این گیاه می‌شود، کرم پنیر است.

● رطوبت گیر طبیعی

نوعی ارکیده است با گلبرگ‌هایی به فرم پروانه؛ بنابراین آن را ارکیده پروانه‌ای نیز می‌نامند.هرچند در گروه گیاهان بسیار مقاوم در برابر آلودگی‌ها شناخته نمی‌شود اما این ارکیده در مقابل فرمالدئید ناشی از گازهای آشپزخانه‌ای و دود سیگار، متانول نزد دندانپزشکان، ملامین‌ها، چسب‌ها و... مقاومت نشان می‌دهد. فالائنوپسیس یا ارکیده پروانه ای گیاهی زیباست که افراد آن را برای زیباتر شدن منازلشان خریداری می‌کنند.

این گیاه نیاز به نور و رطوبت کافی دارد. حداقل دما برای گیاه ۱۶ درجه سانتی‌گراد در نظر گرفته شده است. بهتر است این گل را در آشپزخانه و حمام نگه‌داری کرد بخصوص که ریشه‌های بیرون از خاکش باعث جذب رطوبت اضافی هوا می‌شود. ارکیده نیازمند توجه است. یک یا دو بار در هفته توسط آب‌پاش مقداری کود مایع به آن برسانید.

اگر دمای مکان نگهداری از گیاه خیلی گرم است، حتماً با اسپری ریشه‌های خارج از خاک آنها را مرطوب نگه دارید چرا که در غیر این صورت ریشه‌ها خشک شده و نه تنها قابلیت جذب رطوبت اضافه را از دست می‌دهد، خود گل نیز به مرور از بین می‌رود. در صورتی‌که گیاه گل‌های خود را از دست دهد، باید شاخه آن را از زیر اولین گره که اولین گل را از پائین به وجود آورده است، قطع کرد. هرگز گل را در مقابل کوران باد قرار ندهید. پنجره باز، کانال کولر و هرجایی که هوا را با فشار به داخل خانه هدایت می‌کند، جلوی گلدهی گیاه را گرفته و آن را خشک می کند.

● امواج الکترومغناطیسی

چند ستون کاکتوس برای آن که در سلامت کار کنید، کافی است. کاکتوس ستونی امواج الکترومغناطیسی ناشی از دستگاه‌های برقی، امواج ساطع از کامپیوتر و کلاً هر دستگاه دیگر الکتریکی را جذب می‌کند.براساس یک تحقیق، پس از قرار دادن تنها سه ستون از کاکتوس ستونی در یک دفتر کار، برخی کارکنان که قبلاً از مشکلات سردرد رنج می‌بردند، از سلامت برخوردار شده و از این دردها رها شدند.این نوع کاکتوس به صورت ستونی رشد می‌کند.

از این رو کاکتوس ستونی نامیده می‌شود که اندازه ستون‌ها به سن کاکتوس برمی‌گردد. در تابستان گل‌های ظریف سفیدرنگی روی ستون‌ها می‌رویند که زیبایی خاصی به گیاه می‌دهد. این گیاه را «شمع پرو» نیز می‌نامند.

کاکتوس قابلیت تحمل حرارت بالایی دارد. حدوداً در طبیعت ۳۰-۵ درجه سانتیگراد را متحمل می‌شود.نحوه نگهداری از کاکتوس آسان است. مقدار کمی آب و مقدار زیادی نور برای گیاه لازم است خاک کاکتوس باید مخلوطی از خاک خشک و شن باشد. تا خاک رطوبت زیادی نگه ندارد.

آبیاری در زمستان به صورت ماهیانه انجام می‌شود و در فصل گرما هفته‌ای یکبار یا بسته به درجه حرارت محیط، به هر چند وقت یکبار تغییر می‌یابد.

● ستاره گیاهان ضد آلودگی

اسپاتی فیلوم گیاهی است از جنگل‌های انبوه امریکای مرکزی که در رطوبت و زیر سایه درختان رشد می‌کند. گل‌های سفید زیبا با فرم خاص که در پیچی از برگ‌های سبز دربرگرفته شده‌اند. گیاهی است بسیار معروف در گروه گیاهان ضدآلودگی و مقدار جذب آلودگی آن در انواع مختلف آنها، بسیار بالاست.بیشترین ماده‌ای که جذب می‌کند، مشکلات نوسانات آلی است که در چسب‌ها، رنگ‌های ساختمانی و لاک الکل‌های مورد استفاده در خانه و... یافت می‌شوند.همینطور جذب آلودگی بنزن در رنگ‌ها، پلاستیک‌ها و... فرمالدئید که در سیگار، چسب‌ها، گازهای آشپزخانه‌ای، آمونیاک در مواد شوینده و اکسیلن موجود در پاک‌کن‌ها، چرم مصنوعی، چسب و... ترتیکورتیلن موجود در اسپری‌های صنعتی و پاک‌کننده‌ها است. این گیاه به نور زیادی نیاز ندارد اما باید در درجه حرارت ثابتی در حدود ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتیگراد نگه داشته شود. خاک این گیاه را باید مرطوب نگه داشت و آبیاری به صورتی باشد که آب در زیر گلدانی جمع شود. سعی کنید گلدان گل را عوض نکنید در عوض از کود برای بهبود رشد آن استفاده کنید.

● گل پارکینگ

سیکلامن مقداری فرمالدئید متصاعد از گازهای آشپزخانه‌ای، چسب‌ها، ملامین، سیگار، پاک کننده‌ها و چرم مصنوعی را جذب می‌کند. محل نگهداری این گل باید خنک باشد. به همین علت از این گیاه برای زیبایی فضای آتلیه و پارکینگ می‌توان استفاده کرد. این گیاه به جز در تابستان، در بقیه سال گل می‌دهد.گل‌های زیبایی به شکل قلب در ابعاد ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر دارد.درجه حرارت محیط نگهداری این گیاه باید از ۱۵ درجه سانتیگراد تجاوز کند. آبیاری گل باید به طور مرتب صورت گیرد اما آب زیاد که از زیر گلدان جاری شود، برای سلامت گیاه مضر است. زیرا که سیکلامن به آب زیاد و حرارت بالا بسیار حساس است.هنگامی‌که برگ گیاه رو به زردی رفت، با کندن آنها، به گیاه رسیدگی کنید. این گیاه با گل‌های زیبایی که دارد در پائیز و زمستان زینت‌بخش خانه خواهد بود.

● آلاینده های پلاستیکی

بگونیا برای زیبایی بخشی در تمام بخش‌های خانه مناسب است. این گل دود سیگار، گازهای آشپزخانه‌ای، چسب‌ها، رنگ، ملامین و... را از فضا پاک می‌کند.همچنین به دلیل گل‌های دسته‌ای و برگ‌های زیبای سبزرنگی که دارد، زینت‌بخش پنجره‌ها در تمام قسمت‌های خانه است.محل رویش اولیه این گیاه در جنگل‌های آفریقای جنوبی و هند است و به درجه حرارتی بین ۱۶ تا ۲۰ درجه سانتیگراد نیازمند است.برای آن که گل‌های آن عمر بیشتری داشته باشند، بهتر است در حداقل حرارت نگه داشته شود.آبیاری گیاه با چند روز یک‌بار به گونه‌ای انجام شود که آب مستقیم به برگ‌های گیاه پاشیده نشود. اگر آبیاری گیاه زیاد باشد امکان پدیدار شدن «کپک پودری» پیش می‌آید.

● خوشبو کننده های صنعتی

کنتیا سلاحی است در مقابل گاز هگزان که در بعضی از اسپری‌های خوشبوکننده موجود است و برای آن که به خوبی رشد کند، به فضای زیادی نیاز دارد. این گیاه معمولاً در گلدان فروخته می‌شود. یک بدنه و تعداد زیادی دمبرگ که از‌آن روییده شده‌اند و هر دمبرگ دارای تعداد زیادی برگ‌های بلند است. گیاه در نور کم تقریباً در سایه رشد می‌کند و سرحال‌تر است.

بنابراین هرگز نباید در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرد. پذیرایی و اتاق نشیمن جای مناسبی برای گیاه کنتیا است.اگر فضا خشک است، حتماً برگ‌های گیاه را مرطوب کنید. می‌توانید برای این کار از اسپری آب‌پاش یا یک دستمال مرطوب استفاده کنید. بدین ترتیب علاوه بر مرطوب کردن گیاه، گرد و غبار را نیز از روی برگ‌ها پاک می‌کنید و همین طور گیاه، را از آفت کرم پنیر محفوظ نگه می‌دارید.

● گل آشپزخانه

آزاله یا آزالیا، گیاهی است بسیار مبارز در مقابل آمونیاک که ناشی از مواد شوینده است. این گیاه را معمولاً در زمستان خریداری می‌کنند و گل‌های زیبای آن تا بهار دوام می‌آورند. آزالیا حرارت را دوست ندارد و حداکثر در دمای ۱۵ تا ۲۰درجه سانتیگراد زنده می‌ماند.

بنابراین به درجه حرارت فضای خانه توجه داشته باشید تا شاهد باز شدن گل‌های زیبای آن به رنگ‌های قرمز، صورتی، نارنجی و سفید باشید. با توجه به این مورد و این که جذب کننده خیلی خوبی برای آمونیاک، دود سیگار، گاز متانول که در مطب دندانپزشکان و گازهای آشپزخانه وجود دارد و گازهای سمی موجود در پاک کننده‌ها و رنگ‌ها این گیاه را در حمام یا آشپزخانه قرار دهید.اگر هوای بیرون از آپارتمان خیلی سرد نباشد، می‌توان آن را خارج از آپارتمان نیز نگهداری کرد. همین طور اگر تابستان خیلی گرمی نداشتید، می‌توانید آن را در باغچه خانه کاشته و در زمستان دوباره آن را به گلدان بازگردانید و به داخل آپارتمان انتقال دهید. برای آبیاری گیاه آن را در آب قرار داده سپس گلدان را خارج کنید و اجازه دهید آب به طور کامل از گلدان بچکد. فضای خانه باید کاملاً روشن و نورگیر باشد اما گیاه نباید در معرض نور مستقیم قرار گیرد. اگر برگ‌ها خشک شده و می‌افتند، علامت آن است که حرارت محیط خیلی بالاست.

● مواد شوینده

از آنجا که گل داوودی دشمن آلودگی‌های متعددی است و قدرت تصفیه‌کنندگی بالایی دارد، آن را در کنار پنجره در هر قسمتی از آپارتمان قرار دهید. این گیاه آلودگی‌های ناشی از مواد شوینده و پاک کننده‌ها، رنگ‌های ساختمانی، تینر، دود سیگار، چسب‌ها، گازهای آشپزخانه‌ای و پلاستیک‌ها را از بین می‌برد.در صورتی که هوای بیرون خیلی خنک نباشد، گل را در شب به خارج آپارتمان منتقل کنید. این گل تنها در مدت زمان یک فصل گل می‌دهد. البته باید هوای خنک مورد نیاز گل فراهم شود تا گلدهی به خوبی انجام شده و گیاه شاداب بماند. فضای خنک در شب ۵ تا ۱۰ درجه سانتیگراد و حداکثر ۱۶ درجه سانتیگراد در روز، درجه حرارت مناسبی برای گل داوودی است. این گل نیاز به نور کافی و روشنایی دارد. گل را به خوبی آبیاری کنید. حتی می‌توانید آن را در ظرفی از آب قرار داده و سپس خارج کنید.

● گل حمام

آنتوریوم به طور بسیار جالبی در از بین بردن آمونیاک مؤثر است. (آمونیاک در مواد شوینده، پاک کننده‌ها، دود سیگار و سموم، حلال‌ها، پاک‌کننده‌ها و... یافت می‌شود. گل خاص و مومی شکل رنگی و زیبایش به فضای خانه جذابیت می‌دهد. این گل نیاز به نور فراوان دارد و همین نور باعث گل‌دهی گیاه می‌شود. برعکس با تغییر دمای خانه سازگاری ندارد. دمای فضا باید ملایم و مرطوب باشد بنابراین حمام و آشپزخانه مکان مناسبی برای رشد آنتوریوم است. بهتر است با آب‌پاش گیاه را مرطوب کنید. در زمستان مقدار آبیاری باید کمتر باشد. به این ترتیب امکان گل‌دهی گیاه بالاتر می‌رود. در اوایل تابستان خاک گل را عوض کنید. ریشه‌هایی که از گلدان بیرون زده را قطع کنید و خاک را با خاک و خاک برگ عوض کنید.

● فرش های ماشینی

پوآنزتیا گیاهی است بسیار مؤثر در جذب دود سیگار، چسب‌ها، فرش ماشینی، ملامین، گازهای آشپزخانه‌ای و... که معمولاً در مکانی که جریان هوا کمتر است، مقدار این آلاینده بسیار بالا می‌رود. از این رو در زمستان این گیاه زیبا می‌تواند علاوه بر این که با گل‌های برگی شکل خود به رنگ قرمز، صورتی و سفید زینت‌بخش خانه باشد، به مبارزه با آلودگی‌ها نیز بپردازد.

این گیاه در درجه حرارت ۱۶ تا ۱۸ درجه سانتیگراد شاداب می‌ماند. رشد گیاه خیلی زیاد نیست و به نور فراوان نیاز دارد. بنابراین کنار پنجره جای مناسبی برای این گیاه خواهد بود. گیاه را مدام آبیاری کنید به طوری که خاک گلدان همواره مرطوب بماند.آفت این گل معمولاً مگس سفید است. اگر ضدآفت‌های بیولوژیکی اثربخش نبودند بهتر است گیاه بیمار را از سایر گیاهان جدا کنید تا گیاهان دیگر را آلوده نکند.

فائزه فلاح