چهارشنبه, ۲۷ تیر, ۱۴۰۳ / 17 July, 2024
مجله ویستا

راکت توپخانه ای هیمارس (HIMARS ) با تحرک بال


راکت توپخانه ای هیمارس (HIMARS ) با تحرک بال

این سامانه از جدید ترین انواع خانواده راکت انداز چند منظوره است که بر یک شاسی چرخ دار قرار میگیرد و توسط شرکت موشک سازی لاکهید مارتین تحت نظارت برنامه فناوری ویژه در سال ۱۹۹۶ …

این سامانه از جدید ترین انواع خانواده راکت انداز چند منظوره است که بر یک شاسی چرخ دار قرار میگیرد و توسط شرکت موشک سازی لاکهید مارتین تحت نظارت برنامه فناوری ویژه در سال ۱۹۹۶ نصب گردیده است . شرکت مذکور در ژانویه ۲۰۰۰ قرارداد توسعه مهندسی و تولید ارائه این محصول را به عنوان پاداش دریافت کرد ودو سامانه پرتاب موشک (HEMARS ) دیگر تحت یک برنامه ارزشیابی ویژه کاربر برای تفنگداران دریایی ایالات متحده ساخته شد . در مارس ۲۰۰۳ ارتش آمریکا و تفنگداران نیروی دریایی آمریکا قراردادی را برای تولید ۸۹ موشک انداز امضا کردند . آن طور که برنامه ریزی شده این سامانه در سال ۲۰۰۵ رسما وارد ارتش گردید . ماموریت این موشک انداز مقابله و سرکوب توپخانه و تمرکز توپهای هوایی و کامیون های نظامی و زرهی سبک و نفربرها می باشد . همچنین نیروهای پیاده را پوشش می دهد . این موشک انداز قادر به پرتاب موشک ها و جابجایی سریع از محل پرتاب بوده وبه این ترتیب نیروهای دشمن قادر به ردیابی محل پرتاب موشک نخواهند بود.

کنترل آتش:

این سامانه موشک انداز به روش خودکار مسلح می شود سودارای ویژگی های منحصر به فرد سامانه های موشک انداز توپخانه ای با قابلیت حرکت بالا ست . سامانه الکترونیکی و مکانیکی کنترل آتش بهینه سازی شده در موشک انداز ام-۲۷۰ با تحریک بالا استفاده میشود و جزو تجهیزات استاندارد سامانه راکت انداز توپخانه ای با تحرک بالا محسوب میشود . این سامانه با یک خدمه سه

نفره شامل:

راننده خدمه موشک انداز و فرمانده دسته کنترل می باشد . اما سامانه آتش با مبنای رایانه ای با به کار گیری دو خدمه حتی یک خدمه قادر است این سامانه را مسلح کند . کنترل آتش شامل : ویدئو و صفحه کلید کنترل و یک گیگابایت برنامه ذخیره شده و تعین موقعیت ماهواره ای جی پی اس می باشد . سامانه کنترل آتش رایانه ای این امکان را ایجاد می کند که هم به صورت مکانیکی وهم به صورت خودکار ماموریت آتش را انجام دهد .

مهمات:

علاوه بر موشک های استاندارد این سامانه این موشک انداز قادر به پرتاب تمام انواع مهمات خانواده موشک اندازهای چند منظوره می باشند و قادر به حمل شش موشک و یا یک سامانه موشک تاکتیکی ارتش می باشد . راکت ها با برد توسعه یافته برد مبنای ۳۲ کیلومتر را تا ۴۵ کیلومتر و نیز شعلع عمل را تا ۱۰۷ درصد افزایش می دهد . این سامانه که دارای جی پی اس و سامانه هدایت کننده اولیه برای افزایش دقت موشک می باشد در آوریل ۲۰۰۳ به تولیدات برد کوتاه اولیه پیوست و به کارگیری آن در ئر میادین نبرد برای سال ۲۰۰۵ برنامه ریزی شد . این سامانه یک برنامه بین المللی است که کشورهایی چون بریتانیای کبیر و ایتالیا و فرانسه و آلمان و نیز ایالات متحده را در بر میگیرد .

سامانه موشک تاکتیکی ارتش:

این سامانه موشک انداز قادر به پرتاب موشک تاکتیکی ارتش که دارای برد زیاد است می باشد . شش فروند ساز این موشک ها برروی خودروهای تاکتیکی متوسط و جدید ارتش حمل میشود . سامانه راکت انداز هیمارس تقریبا ۲۴ هزار پوند وزن دارد . این موشک انداز توسط هواپیمای C – ۱۳۰ قابل حمل است .

مشخصات هیمارس:

خدمه:

سه نفر . راننده . فشنگ گذار . ارشد دسته طول: ۷ متر

وزن:

۲۴۰۰۰ پوند پهنا: ۴/۲ متر ارتفاع: ۲/۳ متر برد خودرو: ۴۸۰کیلومتر سرعت در جاده: ۸۵ کیلومتر در ساعت