دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

لوگوی گوگل برای گرامیداشت پنجاهمین سال «لگو»


لوگوی گوگل برای گرامیداشت پنجاهمین سال «لگو»

چه کسی آن مکعب‌های پلاستیکی رنگین در هم فرورونده را فراموش کرده است؟!
امسال پنجاه سال از زمانی که نخستین بار کودکان دنیا با این بازی آشنا شدند، می‌گذرد و گوگل به همین مناسبت …

چه کسی آن مکعب‌های پلاستیکی رنگین در هم فرورونده را فراموش کرده است؟!

امسال پنجاه سال از زمانی که نخستین بار کودکان دنیا با این بازی آشنا شدند، می‌گذرد و گوگل به همین مناسبت لوگوی اختصاصی برای آجرهای «لگو»، درست کرده است.

لگو، شرکتی که این آجرهای دوست‌داشتنی را نخستین بار به صورت مدرن و امروزی درست کرد، در سال ‌١٩٣٢ به وسیله یک نجار دانمارکی به نام «اوله کیرک کریستیانسن» بنا نهاده شد. Lego برگرفته از واژه دانمارکی leg godt است که «خوب بازی کردن» معنی می‌دهد. این کلمه به معنای گردهم آوری و جفت کردن هم است.

ایده ساختن قطعات و مکعب مستطیل‌هایی که با در هم فرو رفتن آن‌ها بتوان چیز جدیدی درست کرد، تازه نبود. از قرن نوزدهم قطعات چوبی تولید می شدند که همین کار را انجام می‌دادند. اما تنها پسر کریستیانسن بزرگ بود که توانست پتانسیل لگو را در بازار پیشبینی کند. او توانست مشکلات فنی تولید لگو را حل کند و ماده مناسب برای تولید آن‌ها بیابد و سرانجام در ‌٢٨ ژانویه سال ‌١٩٥٨ حق انحصاری تولید آن‌ها را ثبت کند.

قطعات لگو با دقت زیادی و با خطایی در حد کمتر از ‌٢ میکرومتر تولید می‌شوند، طوری که لگوهایی که تولید شده در سال ‌١٩٦٣ می توانند با لگویی که امسال تولید شده، جفت شوند و از هر یک میلیون لگو، تنها ‌١٨ عدد استاندارد لازم را ندارند.

از سال ‌١٩٦٣ به بعد، لگوها از ماده‌ای به نام ABS یا acrylonitrile butadiene styrene تولید می‌شوند.

هر سال ‌٢٠ میلیارد آجر لگو ساخته می‌شود، به عبارت دیگر به هر یک ساکنان ‌٦ میلیاردی کره زمین، می‌تواند ‌٦٢ عدد آجر لگو برسد.

http://www.۱pezeshk.com