جمعه, ۲۹ تیر, ۱۴۰۳ / 19 July, 2024
مجله ویستا

اسپری‌های استرویید‌ی بینی


اسپری‌های استرویید‌ی بینی

این اسپری‌ها در بهبود علایم بیماری واقعا مفیدند و باعث می‌شوند میزان احتقان، تورم و آبریزش بینی، عطسه‌های مکرر، کمتر و کمتر شود. این استروییدها در واقع به هورمون‌های کورتیکوستروییدی …

این اسپری‌ها در بهبود علایم بیماری واقعا مفیدند و باعث می‌شوند میزان احتقان، تورم و آبریزش بینی، عطسه‌های مکرر، کمتر و کمتر شود. این استروییدها در واقع به هورمون‌های کورتیکوستروییدی موجود در بدن که توسط غده آدرنال ساخته می‌شوند، بسیار شباهت دارند و کارشان این است که جلوی علایم و نشانه‌های التهابی ناشی از آلرژی را بگیرند.این اسپری ها معمولا به صورت روزانه تجویز می‌شوند و حتی در روزهایی که هیچ علامت آزاردهنده‌ای هم وجود ندارد، باید مورد استفاده قرار گیرند.

تقریبا تمام داروها عوارض جانبی دارند؛ این اسپری‌ها هم استثنا نیستند. اما عوارض جانبی آن‌ها واقعا کم و ناچیز است،بخصوص در مقایسه با عوارض قرص‌های استروییدی. طبیعی است که هرچه بیشتر و طولانی‌تر مورد استفاده قرار گیرند، عوارضشان بیشتر می‌شود. چه عوارضی؟ سوزش مخاط داخلی بینی، خارش و خشکی بینی و‌ عطسه‌های تحریکی از جمله این عوارض هستند. این عوارض البته چندان خطرناک نیستند، اما خانم‌هایی که به دنبال استفاده از این اسپری‌ها با یکی از علایم زیر مواجه می‌شوند، باید مصرف دارو را قطع کنند و بلافاصله به پزشکشان مراجعه کنند:

اختلالات قاعدگی، افزایش رشد مو در نواحی خاصی از بدن که معمولا محل رویش موی مردان است (صورت، گردن و . . .)