پنجشنبه, ۷ مهر, ۱۴۰۱ / 29 September, 2022
مجله ویستا

میخچه و راههای درمان آن


میخچه ها از مشكلات رایجی هستند كه در نقاط مختلف پا و به ویژه در انگشتان پا ایجاد می شوند و علت به وجود آمدن آنها، ضخیم شدن لایه های پوست به دلیل وجود فشارها و سایشهای متوالی است. …

میخچه ها از مشكلات رایجی هستند كه در نقاط مختلف پا و به ویژه در انگشتان پا ایجاد می شوند و علت به وجود آمدن آنها، ضخیم شدن لایه های پوست به دلیل وجود فشارها و سایشهای متوالی است. می توان گفت كه میخچه ها و همچنین پینه ها راههای طبیعی هستند كه بدن برای محافظت از خود استفاده می كند.

بافت شناسی(پاتولوژی) پینه و میخچه مشابه است. در هر دو مورد پوست در پاسخ به فشارهای زیاد ضخیم می شود و معمولاً پینه به ضخیم شدن های گسترده اطلاق می شود (بیشتر بر روی مفاصل انگشتان پا ایجاد می شود.) از علائم این بیماری می توان به پوست غیرطبیعی، سخت شدن پوست در منطقه فشار، پوست پوست شدن و خشكی پوست در آن منطقه و درد در مواردی كه تحت درمان قرار نگیرد، اشاره كرد.

اگرچه میخچه ها و پینه ها شرایط خطرناكی را برای سلامت فرد ایجاد نمی كنند اما آنهایی كه درمان نشوند می توانند دردناك باشند. با ادامه پیدا كردن فشار در منطقه و كلفت شدن پوست كم كم بدن آن منطقه را بیگانه تلقی می كند و زخم هایی در آنجا ایجاد می شود در نتیجه احتمال بروز عفونت در منطقه زیاد می شود.سخت ترین میخچه ها آنهایی هستند كه بر روی قسمت خارجی انگشت كوچك پا ایجاد می شود و خوشخیم ترین آنها بین انگشتان پا ایجاد می شوند. درمان های دارویی تنها علائم بیماری را از بین می برند و در واقع هیچ اقدامی در جهت از بین بردن علت ایجادكننده میخچه انجام نمی دهند. داروهای شیمیایی مثل اسیدها كه به منظور درمان استفاده می شوند، میخچه ها و هر آنچه بر روی آن باشد را از بین می برند و این عمل برای افراد سالم با ریسك همراه است و برای افرادی كه دیابت دارند و یا گردش خون ضعیف دارند بسیار خطرناك است. یكی از روش های سنتی كه افراد استفاده می كنند بریدن میخچه است. این عمل اگر به وسیله خود فرد و یا یك فرد ناوارد و بدون رعایت نكات بهداشتی انجام شود بسیار خطرناك است و احتمال ایجاد عفونت در آن منطقه بسیار زیاد خواهد بود.

اقداماتی كه می توانیم به منظور بهبود انجام دهیم:

• دنباله روی كردن از هشدارهایی كه مراكز بهداشتی در مورد میخچه می دهند

• استفاده كردن از كفش مناسب و در كل حذف كردن فشارها و سایش ها از منطقه مورد نظر

• رعایت بهداشت پا و استفاده از مواد كمك كننده به سلامت پوست

• اگر در ناحیه میخچه زخم یا عفونت ایجاد شد باید حتماًَ به پزشك مراجعه شود و بافت صدمه دیده با جراحی خارج گردد. درمان با آنتی بیوتیك در این موارد لازم است.

سعیده مؤیدی نیاهمچنین مشاهده کنید

سایت نورنیوزخبرگزاری ایسناروزنامه شرقخبرگزاری برناروزنامه ایرانسایت رویداد 24خبرگزاری مهرسایت بیتوتهخبرگزاری باشگاه خبرنگارانروزنامه آرمان ملی