سه شنبه, ۱۱ بهمن, ۱۴۰۱ / 31 January, 2023
مجله ویستا

ستاره درخشان گلاسکو


ستاره درخشان گلاسکو

آلن هوتون با نمایش خیره کننده خود در این فصل, بدون شک یکی از مهره های کلیدی در موفقیت رنجرز و تیم ملی اسکاتلند به شمار می رود

آلن هوتون با نمایش خیره کننده خود در این فصل، بدون شک یکی از مهره های کلیدی در موفقیت رنجرز و تیم ملی اسکاتلند به شمار می رود. وی در انتهای ماه جاری به سن ۲۳ سالگی خواهد رسید. عملکرد فوق العاده او طی چند وقت اخیر باعث جلب توجه همگان به این ستاره اسکاتلندی باشگاه رنجرز شده است.

این مدافع راست جلو زن در حال حاضر در دوران اوج خود بسر می برد گرچه او یک ماشین گلزنی محسوب نمی شود اما وی با قدرت بدنی بالا فرصت طلبی فوق العاده و شرکت مستمر در وظایف تدافعی، خود را به یکی از بازیکنان طراز اول برای رنجرز و تیم ملی اسکاتلند مبدل ساخته است. اعتماد به نفس بالا و قابلیت تغییر نتایج در هر لحظه از دیدار، فرارهای به موقع و کنترل ماهرانه توپ، از سوی هوتون باعث شده مطبوعات او را با کافو اسطوره برزیلی میلان قابل مقایسه بدانند.

باید تصدیق کرد توانایی های هوتون در تیم ملی اسکاتلند، با توجه به حضور کوتاه مدت او در این تیم بیش از حد تصور بوده اما او با عملکرد شایسته خود نشان داده که توانسته است توجه تمامی مطبوعات را به خود جلب نماید اما اکثر هواداران فوتبال در جهان از وجود چنین بازیکن با اعتماد به نفس و جسوری در دنیای فوتبال بی خبر بوده اند. این فوتبالیست حرفه ای از سال ۲۰۰۲ در این فصل یکی از بزرگترین انتقالات تاریخ بازیگری خود را پشت سر گذاشته است. او برای رسیدن به این مرحله با مشکلات زیادی از جمله مصدومیت های کوچک و بزرگ مواجه بوده است.

● آغاز

هوتون سال ۱۹۸۴ در گلاسکو متولد شد و در شهر «پنیلی» واقع در جنوب غربی گلاسکو رشد یافت. هوتون مانند بسیاری از جوانان اسکاتلندی دیگر، فوتبال بازی کردن را به عنوان یکی از اصلی ترین تفریحات دوران جوانی برگزید. او دوران بازیگری خود را به عنوان یک کارآموز در رنجرز آغاز کرد و نخستین بازی رسمی خود را در فصل ۲۰۰۳-۲۰۰۲ در دیدار تیم های رنجرز و پاتریک تسیتل در ورزشگاه «فرهیل» که منجر به پیروزی ۲ بر یک آبی پوشان گلاسکو شد، انجام داد اما با وجود بازیکنی مانند فرناندو ریکسن که یکی از بهترین بازیکنان رنجرز محسوب می شد هوتون نتوانست به طور ثابت در ترکیب آبی پوشان قرار بگیرد. تا انتهای فصل ۲۰۰۵-۲۰۰۴ وی تنها در ۲۴ دیدار توانست برای غول های گلاسکو به میدان برود و تنها موفق شد یک گل در این مدت به ثمر برساند.

● شجاعت

در یکی از دیدارهای رنجرز در ورزشگاه ایبراکس در فوریه ۲۰۰۵ دنیا به ناگاه به دور سر هوتون چرخید. در نیمه اول این دیدار که به پیروزی ۲ بر یک رنجرز مقابل «کیلمارنوک» منتهی شد، هوتون طی یک درگیری غیر ضروری با «گری هی» بازیکن حریف برای تصاحب توپ دچار مصدومیت شد و در حالی که روی برانکار در حال خارج شدن از میدان بود با کارت زرد داور مواجه گردید.

هواداران رنجرز پس از این درگیری، هوتون را بخاطر ارائه بازی غیر منطقی با فریادهایی حاکی از سرزنش مواجه ساختند. البته هیچ بازیکنی نباید به خاطر مرتکب شدن یک اشتباه فاحش تا انتهای فصل نیمکت نشین شود. مصدومیت حاصل از این درگیری و پیامدهای بعدی آن باعث ایجاد تغییر و تحولی شگرف در سبک بازی کردن هوتون شد. گرچه این حادثه به شکسته شدن پای هوتون منجر گردید اما وی توانست با بازگشت از مصدومیت، خود را به اوج آمادگی برساند. مصدومیت بازیکنان جوان در ایبراکس به منزله فرو رفتن آنها در سیاه چال مشکلات بود. «استیون اسمیت» و «کریس بورک» بازیکنانی بودند که به نظر دارای آینده ای درخشان تر از هوتون بودند اما این هوتون بود که با عملکرد شایسته خود باعث شد تا همگان به تعریف و تمجید از وی بپردازند.

● عدم پیشرفت

فصل ۲۰۰۶-۲۰۰۵ یکی از فصل های پرافتخار رنجرز محسوب می شد. آبی پوشان گلاسکو تصور می کردند که با آوردن «پل لوگوآین» سرمربی سابق لیون به ایبراکس و انتصاب او به عنوان سرمربی خود، خواهند توانست تغییری بزرگ در لیگ اسکاتلند ایجاد کنند اما بسیار زودتر از آنچه که تصور می شد، مشخص گردید که لوگوآین توانایی تطبیق یافتن با لیگ اسکاتلند و ذهنیت بازیکنان آن را ندارد. با خروج لوگوآین از رنجرز و ورود والتراسمیت به این باشگاه، هوتون توانست جایگاه خود را در ترکیب تیم بیابد.

از زمان انتصاب اسمیت به عنوان سرمربی رنجرز، هوتون روز به روز به دوران اوج خود نزدیک می شود. طی فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ او توانسته است در ۴۴ دیدار برای آبی پوشان گلاسکو به میدان رفته و ۲ گل نیز به ثمر برساند. او در این فصل نیز توانست نخستین بازی ملی خود را در دیدار دوستانه تیم ملی اسکاتلند و اتریش تجربه کند. هوتون در تابستان گذشته با تمدید قرارداد خود به مدت ۵ سال، بار دیگر تعهدش را به آبی پوشان لندنی ثابت کرد.

● مهره کلیدی

هوتون با وجود عملکردهای فوق العاده اش تاکنون، فصل بدشگونی را پشت سر گذاشته است. اخراج وی در جریان دیدار تیم های رنجرز و «زتا»ی مونته نگرو در چهارچوب رقابت های مقدماتی لیگ قهرمانان اروپا به دلیل ارتکاب ۲ خطای غیر ضروری در عرض یک دقیقه، از جمله موارد ناکامی های هوتون در این فصل محسوب می شود. هر چند بعدها ثابت شد اخراج هوتون تصمیمی نادرست از جانب داور بوده است. در واقع هوتون به استثنای اشتباهی که در دیدار مقابل زتا مرتکب شد، با عملکرد فوق العاده خود تأثیر بسزایی در صعود رنجرز به مرحله نهایی لیگ قهرمانان اروپا داشت.

پیشروی او در سمت راست رنجرز باعث برهم خوردن نظم تیمی حریفان بزرگ این تیم در لیگ قهرمانان اروپا شده است. در دیدار مقابل اشتوتگارت، او با حرکت رو به جلوی خود یک پنالتی را برای آبی پوشان گلاسکو به ارمغان آورد که «چارلی آدام» آن را به ثمر رساند. وی همچنین در پیروزی ۳ بر صفر حیرت آور مقابل لیون در ورزشگاه «ژرلان»، باعث بوجود آمدن ضربه کرنری شد که ارسال آن به گل مک کلوچ انجامید. استقامت هوتون نقش مهمی در پیشرفت عملکرد این بازیکن داشته است. او زیر نظر والتر اسمیت و آلکس مک لیش، سرمربی تیم ملی اسکاتلند، توانست تجربیات فراوانی را از ۲ تن از بهترین های مربیگری این کشور کسب نماید. حضور هوتون در رنجرز و تیم ملی اسکاتلند، باعث به بار نشستن سیستم ۱-۵-۴ این ۲ تیم شد.

● آینده

به دور از انصاف است که شکست اسکاتلند مقابل ایتالیا که منجر به حذف این تیم از رقابت های یورو ۲۰۰۸ گردید را به هوتون و خطای او که منتهی به گل ایتالیا شد، نسبت دهیم. در چنین شرایط سختی نمی توان حتی از قهرمانان بزرگ توقع داشت که بودن هیچ گونه اشتباهی ظاهر شوند. هر چند مردم و مطبوعات اسکاتلند تصمیم اشتباه تیم داوری را دلیل اصلی شکست اسکاتلند تلقی می کنند. طی چند وقت اخیر شایعاتی پیرامون پیوستن هوتون به یکی از باشگاه های لیگ برتر انگلستان، مخصوصاً نیوکاسل، تاتنهام ومنچستریونایتد به گوش رسیده است اما هنوز به طور قطعی مشخص نیست که این مدافع ۲۲ ساله قصد ترک اسکاتلند را دارد یا خیر.

نکته واضح اینکه آلن هوتون در صورت ادامه روند کنونی بازی خود توانایی تبدیل شدن به یک اسطوره را دارد. اسکاتلند به سبب حضور بازیکنانی از قبیل هوتون بود که توانست با پیشرفتی چشمگیر در رنکینگ فیفا، نام خود را در سید دوم قرعه کشی جام جهانی ۲۰۱۰ آفریقای جنوبی ببیند. هوتون چه در رنجرز و چه در تیم ملی اسکاتلند، خواهد توانست روز به روز بر شایستگی های خود بیفزاید.همچنین مشاهده کنید

سایت فرادیدروزنامه تعادلسایت نامه نیوزسایت جهان صنعت نیوزخبرگزاری ایسناسایت سلام نوسایت انصاف نیوزروزنامه ایرانسایت دیدارنیوزسایت دیپلماسی ایرانی