پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

ده فاجعه ناگوار تاریخ فناوری


ده فاجعه ناگوار تاریخ فناوری

در سال ۱۹۹۰ شبکه مخابراتی AtT آمریکا از هم فروپاشید یک مشکل مکانیکی کوچک در یک ایستگاه این شرکت تلفن منجر به نابودی ۷۵ میلیون خط تلفن شد به طوری که با وقوع این حادثه برقراری هیچ تماسی امکانپذیر نبود و این مشکل باعث شد که مراکز دیگر مخابراتی این شرکت به شدت آسیب ببینند

مجله استرالیایی ZbNet طبقه بندی ویژه ای در خصوص بدترین حوادث تاریخ فناوری ارائه کرده و در این طبقه بندی به بررسی و معرفی ۱۰ فاجعه ناگوار تاریخی در عرصه فناوری پرداخته است. که در ادامه می خوانید:

۱) در سال ۱۹۸۳ سیستم هشدار اتحاد جماهیر شوروی سابق اطلاعات اشتباهی را ارسال کرد که می توانست منجر به آغاز جنگ جهانی سوم شود.این اشتباه در اثر حمله یک گیر امنیتی در نرم افزار سیستم اعلام خطر شوروی سابق بود که نشان می داد پنج موشک بالستیک از طرف آمریکا به سوی شوروی در حرکت هستند.

۲) در سال ۱۹۹۰ شبکه مخابراتی AtT آمریکا از هم فروپاشید. یک مشکل مکانیکی کوچک در یک ایستگاه این شرکت تلفن منجر به نابودی ۷۵ میلیون خط تلفن شد. به طوری که با وقوع این حادثه برقراری هیچ تماسی امکانپذیر نبود و این مشکل باعث شد که مراکز دیگر مخابراتی این شرکت به شدت آسیب ببینند.

۳) در سال ۱۹۹۶، موشک جدید آریان ۵ که قرار بود یک ماهواره اروپایی را در مدار قرار دهد، چند ثانیه پس از پرتاب در هوا منفجر شد. علت این انفجار اشتباهی بود که نرم افزار این موشک مرتکب شده بود. هزینه این فاجعه ۸ میلیارد دلار بود.

۴) در سال ۲۰۰۶، نصب یک نرم افزار نامناسب روی هواپیمای "ایر باس A۳۸۰" منجر به بروز یک فاجعه فناوری دیگر شد. در این مورد، یک خطای ارتباطاتی میان دو سازمان کنسرسیوم برای تولید یکی از بزرگترین هواپیماهای مسافربری بوجود آمد. یک کارخانه در هامبورگ آلمان از یک نسخه قدیمی نرم افزار CATIA استفاده کرد و شرکت فرانسوی Aviation Dassault آخرین نسخه این نرم افزار را مورد استفاده قرار داد.به این ترتیب وقتی این دو شرکت دو نیمه هواپیما را کنار هم قرار دادند، نرم افزارها با هم عمل نکردند و برقراری اتصالات داخلی غیرممکن شد.

۵) در سال ۱۹۹۸، رصد یک قله روی سیاره مریخ و مشکلاتی که در اندازه گیری آن بوجود آمد، پنجمین فاجعه فناوری از دیدگاه ZbNet است. در این فاجعه، دو فضاپیمای کاوشی " Orditer Climate Mars" و " Lanber Polar Mars" هریک بخشی از برنامه مطالعه وضعیت اقلیمی و شرایط جوی سیاره سرخ را به عهده گرفتند. به دلیل مشکل کاوشگری فضاپیمای Lanber که در ارتفاع پایین پرواز می کرد، دو سیستم مختلف اندازه گیری این کاوشگر در اثر برخورد با قله این کوه مریخی به شدت آسیب دیدند.

۶) در سال ۲۰۰۴، EDS و CSA دچار فاجعه فناوری شدند. در این سال به سیستم جدید انفورماتیکی CSA(آژانس حمایت از کودکان) انگلیس در مدت ساختاربندی دوباره این آژانس آسیب وارد آمد و موجب شد که در حدود دو میلیون نفر که حقوق خود را از غول سرویس های تجاری EDS دریافت می کردند، آسیب برسد و ۷۰۰ هزار نفر هم حقوقی کمتر از میزان همیشگی دریافت کنند. نتیجه اینکه به این سازمان حمایت از کودکان در حدود یک میلیارد یورو خسارت وارد شد.

۷) در سال های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ کرم هزاره حمله کرد. در نیمه شب ۳۱ دسامبر ۱۹۹۹ کرم انفورماتیکی هزاره خبر وقوع فاجعه ای را اعلام کرد که درحقیقت وجود نداشت اما "گیر هزاره" توانست در حدود ۵۰۰ میلیارد یورو خسارت وارد کند.

۸) در سال ۲۰۰۶، لپ تاپهای انفجاری به عنوان یک فاجعه فناوری اعلام شدند. در این سال یک رایانه قابل حمل شرکت "دل" در یک نمایشگاه و در مقابل دوربین های تلویزیونی، عکاسی و جلوی چشم بازدیدکنندگان دچار حریق شد، اما مشکل لپ تاپهایی که آتش می گرفتند به سرعت گسترش یافت و همین مسئله موجب شد که در حدود چهار میلیون دستگاه رایانه قابل حمل دل از بازار جمع آوری شوند.

۹) در سال ۱۹۹۹ شرکت زیمنس با گذرنامه های انگلیسی دچار مشکل شد. در تابستان این سال نیم میلیون شهروند انگلیسی به دلیل مشکلی که در سیستم محاسباتی زیمنس ایجاد شده بود، گذرنامه های خود را به موقع دریافت نکردند. این مسئله موجب شد که صدها نفر نتوانند به تعطیلات بروند و دولت انگلیس مجبور به پرداخت میلیون ها پوند غرامت شد.

۱۰) در سال ۲۰۰۷ فرودگاه لس آنجلس دچار مشکل شد. این مشکل نیز به دلیل آسیبی بود که به یک نرم افزار وارد شده بود. اختلال در عملکرد این نرم افزار موجب شد که ۱۷ هزار پرواز به مدت ۸ ساعت روی زمین بمانند.