چهارشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 19 June, 2024
مجله ویستا

موهای بدجنس


موهای بدجنس

موها بخش مهمی از ظاهر ما هستند به عقیده ۴۰ درصد اراد, موی سر نقش مهمی در زیبایی انسان ایفا می کند با این حال همیشه همه چیز بر وفق مراد نیست بعضی افراد موهایی چرب دارند بعضی ها خشک و بعضی ها خیلی لخت

موها بخش مهمی از ظاهر ما هستند. به عقیده ۴۰ درصد اراد، موی سر نقش مهمی در زیبایی انسان ایفا می کند. با این حال همیشه همه چیز بر وفق مراد نیست. بعضی افراد موهایی چرب دارند. بعضی ها خشک و بعضی ها خیلی لخت. تقریبا هر انسانی بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تار مو دارد که هر ماه ۵/۱ تا ۲ سانتی متر رشد می کنند.

وقتی مو از ریشه خارج شد، دیگر تغذیه نمی شود یعنی در واقع ساقه مو از سلولهای مرده تشکیل شده است.

همین امر سبب می شود تا مو در برابر عوامل خارجی از جمله صدمات فیزیکی (براشینگ) یا شیمیایی (رنگ و حرارت) آسیب پذیر شود. یک نکته بسیار با اهمیت است: راز داشتن موهای سالم داشتن پوست سر سالم است.

● موهای چرب: سبوم ماده ای چرب است که از غدد چربی خارج میشود و برای حفاظت از مو ضروری است. گاهی مکانیسم ترشح چربی از این غدد سریع تر از حد معمول می شود و سبوم، پوست سر و موهای را کاملا چرب می کند.

تسریع ترشح دلایل متعددی دارد که از مهم ترین آنها می توان به اختلالات هورمونی در دوران بارداری، بلوغ، بیماری، کوفتگی و خستگی بیش از حد و اضطراب و... اشاره کرد. برای معالجه چربی مو باید درمان را از روی پوست سر با استفاده از شامپوی مناسب به آرامی و بدون آنکه غدد چربی تحریک شوند، آغاز کرد.

● موهای خشک: سبوم ماده ای است که از ساقه مو محافظت می کند. ساقه مو حالتی فلسی شکل دارد و سبوم پوشش محافظتی این فلس هاست.

وقتی ترشح سبوم کافی نباشد، فلس ها باز می شوند و مو خشک به نظر می رسد. بسیاری از عوامل مانند عملیات شیمیایی (رنگ، مش، فر، صافی و...) اختلالات هورمونی (بارداری)، آلودگی و حرارت موجب خشک شدن مو می شوند.

استفاده هماهنگ از شامپوهای هیدراتی (با آب ترکیب شده) و تقویت کننده ها، محافظی برای موهای خشک هستند. شامپو زدن موهای خشک باید دو تا سه دقیقه طول بکشد وتقویت کننده ها ۱۰ دقیقه روی سر بمانند. استفاده از ژل های ویتامینی نیز به تقویت مو و بازگشتن به حالت اعتدال کمک می کند.

درنهایت، شانه کردن مرتب مو به کمک برسی نرم غدد چربی را به ترشح تحریک می کند موهای کدر فلس های سطح مو درخشش خاصی به مو می بخشند. گاهی گرد و غبار و آلودگی سطح این فلس ها را می پوشاند و فلس ها نمی توانند نور را بازبتابانند.

شستن سر با آب های آهکی نیز همین مشکل را ایجاد می کند. برای درخشان کردن موهای کدر باید به آب آبکشی توجه کرد.

افزودن آبلیمو یا یک قاشق سوپ خوری سرکه سفید به آخرین آب آبکشی سر سبب درخشش موها می شود. موهای ضعیف داشتنیک رژیم غذایی مناسب می تواند به ما کمک کند سالم و زیبا بمانیم. ویتامین ها در زیبایی پوست و مو بسیار موثرند. آیا می دانید کدام ویتامین ها برای زیبایی مو مفید هستند؟

ـ ویتامین A: این ویتامین در کره، جگر، اسفناج و هویج موجود است و به چرب شدن موهای خشک کمک می کند. ویتامین B۵: این ویتامین در تخم مرغع ماهی، گوشت و حبوبات غنی و... موجود است و مهم ترین و موثرترین ویتامین در زیبایی و سالامت مو است.

ـ ویتامین B۶: این ویتامین در جگر گاو، ماهی آزاد و.. موجود است و از آنجا که ترشح غدد چربی را کم می کند برای درمان موهای چرب مناسب است. پروتئین ها هم به طور کلی در ساخت کراتئین که بن و اساس مو است، موثر هستند. بنابراین مصرف گوشت، لبنیات، میوه ها و حبوبات در زیبایی مو بسیار مهم است.

● مراقبت از مو: اشتباه نکنید، مراقبت بیش از حد مو گاهی به آن صدمه می زند. شامپو، تقویت کننده و.. باید با طبیعت مو سازگاری داشته باشند. تقویت کننده ها باید هفته ای یک بار استفاده شوند.

موهای خشک یک بار و موهای چرب دوبار در هفته شسته شوند. در صورتی که نیاز به شست وشوی بیشتر باشد باید موها طی زمانی کوتاه با شامپوی خنثی بدون افزودن ماده ای دیگر شست و شو شوند.