یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

دیافراگم ضدبارداری، جلوگیری ایمن؟


دیافراگم یکی از روش های پیشگیری از بارداری است که اگر درست استفاده شود می توانید برای مدت طولانی از آن استفاده کنید.
دیافراگم یک کاسه گنبدی شکل ساخته شده از لاستیکی نازک و انعطاف پذیر است که روی دهانه رحم می‌نشیند. 

دیافراگم چگونه کار می‌کند؟ 
دیافراگم با مسدود کردن دهانه رحم از ورود اسپرم‌ ها به رحم جلوگیری می‌کند. برای محافظت اضافی، اسپرم‌کش به داخل کاسه دیافراگم و در امتداد لبه‌های آن زده می‌شود. سپس دیافراگم را از طریق واژن به سمت بالا هل می‌دهند تا گردنه رحم را کامل بپوشاند. 
دیافراگم را می‌توان تا 6 ساعت قبل از داشتن رابطه جنسی در محل خود قرار داد. هنگام هر بار استفاده اسپرم‌کش باید دوباره به دیافراگم زده شود. همچنین اگر 3 ساعت از قرار دادن دیافراگم گذشته است، نیاز است که مقدار دیگری اسپرم کش به آن اضافه شود. بعد از رابطه جنسی، دیافراگم باید حداقل 6 ساعت در جای خود باقی بماند (اما نباید بیش از 24 ساعت طول بکشد). برای بیرون آوردن دیافراگم می‌توانید یک انگشت را در مهبل فرو برده و آن را بیرون بکشید. 
دیافراگم پس از هر بار استفاده باید با محلول رقیقی از آب و صابون شسته شده، آب کشیده شود و در معرض هوا خشک شود؛ سپس می‌توانید آن را در بسته مخصوصش نگهداری کنید. نباید به آن پودر بچه بزنید و هرگز نباید آن را با مواد چربی مانند روغن معدنی، وازلین یا روغن بچه استفاده کنید. این مواد می‌تواند لاستیک دیافراگم را شکننده کنند و به آن آسیب بزنند. سایر کرم‌های واژینال، از قبیل داروهای مخمر نیز می‌توانند به لاستیک دیافراگم آسیب بزنند. 
دیافراگم باید هر 2 سال یک بار تعویض شود. البته باید آن را به طور منظم برای یافتن سوراخ‌ها یا حفره‌ها بررسی کنید و در صورت نیاز آن را با دیافراگم جدید جایگزین کنید. 

اثربخشی دیافراگم تا چه میزان است؟ 
در طول دوره یک ساله، 16 مورد از 100 زوج معمولی که از دیافراگم به همراه اسپرم‌کش برای جلوگیری از بارداری استفاده کرده بودند به صورت ناخواسته باردار شدند. به طور کلی، اینکه هر نوع از روش‌ های ضد بارداری تا چه میزان اثربخش است، به بسیاری از مسائل بستگی دارد. در مورد دیافراگم، برخی از مهم‌ترین چیزهایی که باید از آن‌ها مطمئن شوید، این است که به درستی و در هر بار مقاربت استفاده شده و به همراه آن اسپرم‌کُش مناسب نیز استفاده شود. 

همه چیز در مورد سلامت جنسی
محافظت در برابر عفونت‌های مقاربتی (STDs) 
دیافراگم برابر بیماری های مقاربتی (STDs) از شما محافظت نمی‌کند. زوج‌هایی که رابطه جنسی دارند، همیشه باید برای محافظت در برابر بیماری‌های مقاربتی از کاندوم نیز به همراه دیافراگم استفاده کنند. 

عوارض جانبی احتمالی
بیشتر زنانی که از دیافراگم استفاده می‌کنند هیچ مشکلی با آن ندارند. عوارض جانبی که در برخی از زنان وجود دارد، عبارتند از: 
اسپرم کُش ممکن است واژن و پوست اطراف آن را تحریک کرده و موجب واکنش‌های آلرژیک شود. 
اگر دیافراگم را بیش از حد داخل بدن بماند، ممکن است بویی قوی از واژن به مشام برسد یا ترشحاتی از آن بیرون بیاید. 
لاستیک یا لاتکس موجود در دیافراگم ممکن است باعث واکنش‌های آلرژیک شود (نادر است). 
دیافراگم و اسپرم‌کُش ممکن است احتمال عفونت‌ های دستگاه ادراری را افزایش دهد. 
سندرم شوک سمی (TSS) یک عارضه نادر است که اگر دیافراگم به مدت طولانی در بدن بماند ممکن است رُخ دهد. 
 
چه کسی از آن استفاده می‌کند؟ 
خانم‌هایی که می‌خواهند مسئولیت جلوگیری را خودشان بر عهده بگیرند، می‌توانند از دیافراگم استفاده کنند. فقط باید به یاد داشته باشند که باید همواره از یک اسپرم‌کُش نیز به همراه دیافراگم استفاده کنند. 
دیافراگم برای افرادی که با اندیشه دست کردن به مهبل (واژن) خود، احساس ناراحتی می‌کنند خوب نیست و ممکن است به هیچ وجه انتخاب خوبی برای خانم‌هایی نباشد که شرایط خاص پزشکی، از جمله عفونت‌های دستگاه ادراری مکرر (عفونت ادراری) دارند. هنگامی که قاعدگی‌تان شروع شد، نباید از دیافراگم استفاده کنید. 

چگونه باید دیافراگم را تهیه کنید؟ 
پزشک باید دیافراگم مناسب یا اندازه شما را تجویز کند. در طی یک معاینه لگنی، پزشک، مهبل (واژن) شما را اندازه‌گیری می‌کند و سپس تعیین می‌کندکه چه اندازه‌ای از دیافراگم برای شما مناسب است. پس از آن پزشک یا پرستار به شما می‌آموزد که چگونه دیافراگم را در محل مناسب قرار داده و چطور آن را خارج کنید. دیافراگمی که اشتباه وارد شود یا به درستی اندازه‌تان نیست، می‌تواند منجر به بارداری ناخواسته شود. 
در طول امتحان سالانه، پزشک بررسی می‌کند که آیا اندازه دیافراگم هنوز هم مناسب‌تان است یا خیر. دیافراگم در صورتی که بیش از 5 کیلوگرم وزن اضافه کنید، بچه دار شوید یا سقط جنین کنید ممکن است دیگر مناسب‌تان نباشد. همچنین اگر زمانی که باکره بودید آن را قرار داده‌اید و اکنون رابطه جنسی دارید شاید اندازه دیافراگم دیگر مناسب‎تان نباشد. اگر هر یک از این موارد در شما اتفاق افتاد، برای معاینه سالانه صبر نکنید و نزد پزشک‌تان بروید تا دیافراگم اندازه شما را تجویز کند. 
هر 2 سال یک بار باید دیافراگم قدیمی را دور انداخته و دیافراگم جدید استفاده کنید.