سه شنبه, ۲ مرداد, ۱۴۰۳ / 23 July, 2024
مجله ویستا

مراقبت از پوست نوزاد، حساسیت به پوشک


کودک من ضایعه پوستی ناشی از پوشک دارد که از بین نمی‌رود. این می‌تواند یک عفونت قارچی باشد؟
دلایل زیادی برای ضایعات پوستی ناشی از پوشک در فرزندتان وجود دارد که شامل سایش پا‌ها، حساسیت و رطوبت می‌شود. اما این ضایعات پوستی که علی‌رغم تلاش‌های شما برای درمان آن (برای مثال خشک نگه داشتن باسن فرزندتان یا استفاده از کرم مخصوص پایعات پوستی) از بین نمی‌روند، ممکن است توسط یک عفونت قارچی ایجاد شده باشند.
هرکس مقدار بی‌ضرری از قارچ (کاندیدا آلبیکانز) را درون و روی بدن خود دارد. درواقع این قارچی است که در جا‌های گرم و مرطوب مانند دهان، روده، پوست و واژن رشد می‌کند. حتی اگر کودک‌تان پسر باشد، فضای مرطوب پوشک خیس او، به راحتی می‌تواند باعث ایجاد عفونت قارچی شود مخصوصا اگر تا آن زمان ضایعه پوستی او درمان نشده باشد.
نوزادانی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند و شیر‌خوارانی که مادران‌شان آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنند، بیشتر مستعد ابتلا به عفونت‌های قارچی هستند. دلیل آن هم این است که آنتی‌بیوتیک‌ها باکتری‌های مفید بدن را که با قارچ‌ها مقابله می‌کنند، از بین می‌برند. بدون وجود این باکتری‌ها در آن اطراف، قارچ‌ها به مقدار زیادی رشد می‌کنند.
اگر کودک‌تان اخیرا برفک دهان گرفته است (یک نوع عفونت قارچی دهان)، ممکن است این عارضه به یک عفونت قارچی در ناحیه پوشکش ختم شود. قارچ‌ها از دستگاه گوارش کودکتان عبور می‌کنند و زمانی که او غذا می‌خورد تا تمام شدن آن و زمانی که به مدفوع تبدیل می‌شود، در نهایت درست در جوار پوست گرم و مرطوب او فرود می‌آیند.
چطور می‌توانم مطمن شوم که ضایعه پوستی واقعا یک عفونت قارچی است؟
شما ممکن است نتوانید قارچ را از میان ضایعه پوستی خفیف تشخیص دهید، اما عفونت قارچی در همان‌بار اول خیلی برآمده و گسترده است. شما معمولا با خودتان می‌گویید آن چیست؟ چون تعریف ضایعه پوستی مشخص است و کمی قرمزی با مرز‌های برجسته و زخم‌های گرد است (ضایعات قرمز در فاصله کمی از ضایعه پوستی اصلی). همچنین پوست کودک‌تان ممکن است پوسته پوسته شود.
یکی دیگر از نشانه‌ای بزرگ: یک ضایعه قارچی میل دارد بیشتر از دو روز به محیط اطرافش بچسبد و هیچ واکنشی به درمان‌های ضایعات پوستی ناشی از پوشک نشان نمی‌دهد. همچنین این ضایعه معمولا در تای چین‌های پوست ران دیده می‌شود.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «زندگی با کودک» و «سلامت زنان» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.