یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 19 May, 2024
مجله ویستا

راهنمای خرید فلش مموری


راهنمای خرید فلش مموری

به عنوان یک دستگاه ذخیره ای با حالت جامد دیسک سخت و دوربین های دیجیتالی در نظر گرفته می شود

flash memory به عنوان یک دستگاه ذخیره‌ای با حالت جامد دیسک سخت و دوربین‌های دیجیتالی در نظر گرفته می‌شود."فلش مموری" یک نوع از تراشه‌های حافظه فقط خواندنی قابل برنامه‌ریزی پاک کردنی می‌باشد ولی خیلی سریعتر از آن کل تراشه را پاک و دوباره می‌نویسد. از یک شبکه شطرنجی که از دو دسته خط موازی و عمود بر یکدیگر و یک باتری‌ که دو ترانزیستور در هر تقاطع دارد درست شده است که این دو ترانزیستور به وسیله یک لایه نازک اکسید از هم جدا می‌باشند.

حافظه های فلش در تلفن های همراه ، دوربین دیجیتال ، دیسک های سیار ، mp۳ player و غیره بکار می رود . تجارت حافظه های فلش در دو جهت صورت می پذیرد . حافظه های فلش NAND و NOR .

NOR اولین نوع حافظه های فلش بوده و از فناوری ساخت تراشه های EPROM و EEPROM پیروی می کند . سیستم عاملهای تلفن های همراه و دوربین های دیجیتال بر روی حافظه های NOR ذخیره شده اند .

حافظه های NANAD در اویل کار موفق نبودند اما پس مدتی رشد خوبی داشتند . این نوع حافظه نسب به حافظه های NOR از سرعت ذخیره سازی و پاک کردن بالاتری بهره میبرند . به همین جهت برای تغییرات عمده و نوشتن و پاک کردن حجم بیشتر اطلاعات مناسبترند . از این نوع حافظه ها در ساخت دیسکهای سیار فلش و پخش کنند های MP۳ استفاده می کنند و در آینده نزدیک در تلفن های همراه نیز از آنها بیشتر بهره خواهند گرفت .

● ویژگی های فلش

فلش دیسک و یا فلش درایو یکی از جدیدترین دستگاه های ذخیره سازی اطلاعات است که با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود توانسته است در کانون توجه علاقه مندان قرار گیرد. حافظه استفاده شده در این نوع دستگاه ها از نوع Solid State بوده و می توان هزاران مرتبه اطلاعاتی را بر روی آنان نوشت و یا حذف کرد.

● ویژگی فلش دیسک ها

▪ حافظه های فلش یکی از متداول ترین نوع حافظه های Removable هستند که از آنان در دستگاه های کوچکی نظیر دوربین های دیجیتال، PDA و یا فلش دیسک استفاده می شود.

▪ فلش دیسک های USB روشی سریع و آسان به منظور افزایش فضای ذخیره سازی را در اختیار کاربران قرار می دهند. این نوع دستگاه ها با استفاده از ویژگی های Plug & Play به سادگی و از طریق یک پورت USB به کامپیوتر متصل می شوند. در زمانی که کامپیوتر روشن است می توان یک فلش دیسک را به پورت USB متصل و یا از آن جدا کرد.

▪ پس از اتصال یک فلش دیسک به پورت USB کامپیوتر و شناسایی آن توسط سیستم عامل و نصب نرم افزارهای ضروری می توان به سادگی فایل های مورد نظر را بر روی آن ذخیره کرد. قدرت درایوهای فوق متاثر از پورت های USB است. از درایوهای فلش USB به منظور اشتراک اطلاعات بین کامپیوترها و استفاده از فایل ها و اسناد مورد نظر در منزل و یا محل کار استفاده می شود. حافظه های فوق دارای ظرفیت های متفاوتی بوده و می تواند تا چندین گیگابایت را شامل شود.

▪ نحوه استفاده از فلش دیسک ها، همانند یک هارددیسک قابل حمل بوده و پس از اتصال آنان به پورت USB کامپیوتر امکان استفاده از آنان فراهم می شود. در این رابطه به کابل های اضافه و یا آداپتور خاصی نیاز نیست.

▪ فلش دیسک ها امکان افزودن و حذف فایل ها را تا یکصد هزار مرتبه فراهم کرده و به منظور ذخیره محتویات دیجیتال تا ده سال مناسب هستند (از لحاظ تئوری).

▪ پس از نصب فلش دیسک نحوه عملکرد آن مشابه یک هارددیسک بوده و می توان هر نوع داده ای را بر روی آن ذخیره، حذف و یا کپی کرد. فایل های موزیک، اسناد، نامه های الکترونیکی و فیلم نمونه هایی در این رابطه است.

▪ فلش دیسک های USB دارای یک واسط از قبل تعبیه شده USB هستند که با پورت های۱.۱ USB و USB۲.۰ کار می کند. امکان استفاده از فلش دیسک های USB در سیستم های عامل متفاوتی وجود دارد.

▪ با استفاده از یک پورت USB۲.۰ و یک فلش درایو USB۲.۰ ، می توان فایل ها را با سرعتی بالغ بر هشت مگابایت در ثانیه بازیابی و با سرعتی معادل هفت مگابایت در ثانیه ذخیره کرد.

▪ در صورتی که BIOS برد اصلی کامپیوتر اجازه دهد، می توان فلش دیسک را به گونه ای پیکربندی کرد که با استفاده از آن سیستم را راه اندازی کرد (booting).

▪ امکان به اشتراک گذاشتن فلش دیسک ها در یک شبکه وجود داشته و تمامی عملیات آنان مشابه یک هارد درایو است.

▪ در زمان انتقال داده بر روی یک فلش درایو، چراغ LED آن روشن می شود (فلش دیسک در حال استفاده برای عملیات خواندن و یا نوشتن است). با توجه به این که برخی از سیستم های عامل از cache در زمان نوشتن استفاده می کنند، می بایست قبل از جدا کردن فلش دیسک از پورت USB از غیرفعال بودن چراغ LED آنان اطمینان حاصل شود. خارج کردن فلش دیسک از کامپیوتر در حین عملیات نوشتن و خواندن علاوه بر این که داده ها را در معرض آسیب قرار می دهد می تواند به کامپیوتر و فلش دیسک نیز آسیب برساند.

● استفاده از فلش دیسک

▪ نصب: پس از نصب فلش دیسک به پورت USB و تشخیص آن توسط سیستم عامل با مراجعه به بخش My Computer می توان آن را در لیست درایوها مشاهده کرد.(یک آیکون Removable Disk)

▪ خواندن و نوشتن: نحوه خواندن، نوشتن، کپی و حذف فایل ها بر روی درایوهای فلش، مشابه هارددیسک است.

▪ جداکردن دستگاه: پس از اتمام کار می توان فلش دیسک را از پورت USB جدا کرد. بدین منظور می بایست فرآیند Safe Removal را از طریق آیکون موجود در بخش Toolbar دنبال کرد.