یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 19 May, 2024
مجله ویستا

خداحافظی با اوراکل


خداحافظی با اوراکل

آیا MariaDB جانشین MySQL می شود

طی سال‌های گذشته، دیتابیس MySQL در بسیاری از سرورها یک الزام بود. این دیتابیس گرچه هنوز هم بخشی از استک LAMP به‌شمار می‌رود، اما این احتمال وجود دارد این روزها در حال پایان باشد، زیرا فدورا (لینوکس جامعه رد هت) و اوپن‌سوسه می‌خواهد از MySQL به MariaDB برود و در نسخه‌های بعدی، از آن به‌عنوان دیتابیس پیش‌فرض استفاده کند.

توسعه‌دهندگان و مدیران سیستم خیلی با این تغییر مشکلی نخواهند داشت. ماریادی‌بی را توسعه‌دهندگان اصلی MySQL توسعه‌داده‌اند و طوری طراحی شده است که بتواند مستقیم به‌عنوان جایگزین MySQL‌ انتخاب شود. این دیتابیس از تمام موتورهای ذخیره‌سازی منبع‌باز پشتیبانی می‌کند (که در MySQL هم پشتیبانی می‌شود)، موتورهایی چون MyISAM، Blackhole، CSV، Memory و Archive.

میکل هروسچکی، توسعه‌دهنده اوپن‌سوسه و مسئول نگهداری MySQL در اوپن‌سوسه معتقد است ماریا‌دی‌بی از همان APIها، پروتکل‌ها و ابزارهای MySQL استفاده خواهد کرد و فایل‌های داده‌ای آن نیز مشابه خواهد بود، بنابراین اگر کسی بهینه‌سازی فوق‌العاده خاصی انجام نداده باشد، احتمالا تغییر خاصی مشاهده نمی‌کند.

او می‌گوید تنها تغییر رخ داده استفاده از ماریادی‌بی از سرویس‌ها و کتابخانه‌های خودش است که از سمت کاربر چیزی دیده نخواهد شد. همچنین اگر بخواهیم از سیستمی که قبلا یک بسته با نام mysql داشت، این تغییر را بدهیم، کافی است نام آن را به MariaDB تغییر بدهیم. حتی استک LAMP نیز تغییر نام نخواهد داشت. طرفداران اوراکل می‌توانند کماکان از MySQL استفاده کنند.

هروسچکی معتقد است دلیل این تغییر، پایداری فوق‌العاده دیتابیس ماریاست که حتی در آخرین نسخه‌های آلفا نیز مشکل​دار نبوده و مزیت‌هایی در استفاده نسبت به MySQL دارد.

از میان این مــــــزیت‌ها می‌توان به بهبود سرعت، قابلیت‌های جدید و پشتیبانی از موتورهای ذخیره‌سازی بیشتر از جمله Aria، OQGRAPH و SphinxSE اشاره کرد. همچنین این دیتابیس کاملا منبع‌باز است و تمام کدهای آن تحت مجوز GPL، LGPL یا BSD منتشر شده است.

یاروسلاو رزنیک، مدیر پروژه فدورا معتقد است تغییراتی که بتازگی اوراکل در پروژه MySQL‌ داده است، از خاتمه قریب‌الوقوع توسعه آن نشان دارد. اطلاعات منتشر شده از سوی اوراکل در مورد مشکلات امنیتی معتبر نیست و بخش عمده‌ای از باگ‌های دیتابیس MySQL دیگر در اختیار همه قرار گرفته و راه‌حلی برای آن درنظر گرفته نشده است.

رزنیک همچنین دلیل انتخاب دیتابیس ماریا را این طور بیان می‌کند: ‌این دیتابیس را یکی از توسعه‌دهندگان MySQL پایه‌گذاری کرده است که رفتار منبع‌باز فعال‌تری دارد. این دیتابیس کارکرد ساده‌ای دارد و در مقابل با مشکلات امنیتی بسیار فعال عمل می‌کند.

اوراکل تلاش کرد فدورا را متقاعد کند این تغییر را انجام ندهد. در یادداشتی که در فهرست ایمیل توسعه فدورا ارسال شد، اندرو ریست، یکی از معماران نرم‌افزار اوراکل نوشته است که فدورا باید از MySQL ۵.۶‌ استفاده کند و گذار به MariaDB یک حرکت رو به‌عقب خواهد بود؛ زیرا توسعه‌ آنها بیشتر از شش ماه طول خواهد کشید. تفاوت میان MariaDB ۵.۵ و MySQL ۵.۶ بسیار زیاد است و از نظر امنیتی، قابلیت، سرعت و پایداری قابل مقایسه نیست.

ریست همچنین در تعریف از MySQL آورده است که بیش از صدها توسعه‌دهنده مشغول کار روی این دیتابیس هستند و بهترین نسخه MySQL را از ابتدای حیاتش عرضه کرده‌اند. اوراکل آماده است پکیج‌ و یکپارچه سازی این دیتابیس را در فدورا انجام دهد.

ریست در خاتمه نوشته است:‌ ۱۵ سال همکاری در توسعه هسته لینوکس، هشت سال توسعه موتور InnoDB و سه سال پیشروی با MySQL خودش نشان می‌دهد اوراکل چقدر به جامعه منبع‌باز احترام می‌گذارد. این درست است که اسپانسر مالی فدورا و اوراکل در صنعت لینوکس به رقابت مشغولند، اما انتخاب دیتابیس فدورا باید با اعتماد به کیفیت کد به‌کار رفته در MySQL انجام شود.

یوهان گوماندسون،‌ یکی از توسعه‌دهندگان فدورا در پاسخ به این نامه گفت: سابقه اوراکل و حرف‌هایی که توسعه‌دهندگان سولاریس (منقرض شده) دارند، با صحبت‌های شما همخوانی دارد. در سرزمین فدورا به آزادی و باز بودن همه چیز تاکید داریم.

کمیته انتخاب MariaDB با هفت رای موافق و بدون رای مخالف، تغییر به MariaDB را تصویب کردند.

بنابراین، همزمان با عرضه اوپن‌سوسه ۳/۱۲ که بتازگی نسخه بتای آن عرضه شده و قرار است تا ماه آینده نسخه نهایی‌اش را عرضه کند، MariaDB در آن به‌صورت پیش‌فرض قرار خواهد گرفت.

در فدورا نیز‌ دیتابیس ماریا را می‌توان در نسخه ۱۹ آن به‌صورت پیش‌فرض مشاهده کرد. قرار است فدورای ۱۹ اواخر ماه می‌عرضه و بعد از تست، وارد چرخه توزیع RHEL نیز شود.

محمد​رضا قربانی