چهارشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 19 June, 2024
مجله ویستا

ویتامین C ضد افسردگی


ویتامین C ضد افسردگی

مصرف ویتامین C در کاهش افسردگی مؤثر است اما ۴۵درصد از ویتامین C موجود در مواد غذایی بعد از ۲۴ساعت نگهداری در یخچال کاهش می یابد.
رعایت رژیم غذایی صحیح بروز افسردگی را در میان افراد …

مصرف ویتامین C در کاهش افسردگی مؤثر است اما ۴۵درصد از ویتامین C موجود در مواد غذایی بعد از ۲۴ساعت نگهداری در یخچال کاهش می یابد.

رعایت رژیم غذایی صحیح بروز افسردگی را در میان افراد کاهش می دهد.

غلظت ویتامینC در مغز زیاد است و به نظر می رسد که در تنظیم فعالیت های عصبی نقش مؤثری داشته باشد. این ویتامین دارای خواص آنتی اکسیدانی است. سبزی ها و میوه ها به ویژه مرکبات بهترین منبع این ویتامین هستند.

ویتامینC بسیار حساس است و مقداری از آن در زمان پخت از دست می رود. حتی در یخچال نیز بعد از ۲۴ساعت ۴۵درصد این ویتامین کاهش می یابد که این ویتامین در کاهش افسردگی مؤثر است.

سطح منیزیم در بدن افراد مبتلا به افسردگی کمتر از افراد سالم است و به نظر می رسد که دریافت منیزیم در کاهش افسردگی مؤثر است.

دانه ها، مغزها، حبوبات، سبزی های برگ سبز تیره منابع خوب منیزیم هستند. شیر نیز در صورتی که به مقدار کافی مصرف شود، یکی از منابع منیزیم محسوب می شود.

کمبود سلنیم می تواند با افسردگی مرتبط باشد. میزان سلنیم غذا بستگی به محتوای آب و خاک هر منطقه دارد همچنین غذاهای دریایی، کلیه، جگر، گوشت قرمز و ماکیان منابع عمده این ماده هستند.

مصرف بیشتر سبزی، میوه، مغزها، حبوبات و غلات کامل (سبوس دار)، روغن زیتون، دانه های خوراکی، ماهی و لبنیات کم چرب در مقایسه با مصرف گوشت قرمز پرچرب، لبنیات پرچرب، کره و روغن های حیوانی، الگوی غذایی مناسب تری برای پیشگیری و درمان افسردگی هستند.