یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

نوزاد و دلیل زیاد شدن آب دهانش


سوال مخاطب نی‌نی‌بان: من نوزاد ۵۰ روزهٔ پسری دارم که شب ها خیلی بی قراره و نمی خوابه. شیر خودمو میدم. همیشه انگار مو توی گلوش گیر کرده و حتی تو خواب هم شیر برمی گرده تو دهنش و اخم می کنه. چند روز هم هست که آب دهانش خیلی زیاد شده. چرا؟
پاسخ دکتر فاطمه هدی فلاح، متخصص کودکان:
بی قراری نوزادان دلایل زیادی دارد و ممکن است از یک دلیل ساده شروع شود و به دلایل جدی برسد به همین دلیل بهتر است که شما با آرامش و دقت بدن نوزاد خود را وارسی کنید شاید این بی قراری ها و بدخوابی های او به دلیل جنس لباسش، مارک لباسش، گزش پشه و حشره باشد یا به خاطر بیماری های مختلف و شایع در کودکان باشد که باعث بی قراری او می شود. همچنین این بی قراری می تواند ناشی از نفخ و دردهای معمول در شیرخواران باشد که به مرور زمان رفع خواهد شد باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین برگشت شیر در گلوی نوزاد می تواند به دلیل زیاد شیر دادن به نوزاد،‌ سینه را به درستی در دهانش نگذارید،‌ خوب آروغ نگرفتن نوزاد، کولیک و نفخ باشد. بیرون ریختن آب دهان نوزاد هم می تواند عادی باشد هم اینکه به دلیل زخم دهانی یا آبسه باشد که برای مشخص شدن علت دقیق آن بهتر است به متخصص اطفال مراجعه کنید.
نی‌نی‌بان جدیدترین و بهترین مطالب خود را در تلگرام و از طریق سه کانال «راهنمای بارداری»، «کودک‌یاری» و «سلامت جنسی» در اختیار شما قرار می‌دهد.

براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.