دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

۱۶ فروردین ـ ۵ آوریل ـ نیاز به انقلاب در روزنامه نگاری


۱۶ فروردین ـ ۵ آوریل ـ نیاز به انقلاب در روزنامه نگاری

پنجم آوریل ۲۰۰۴ اعلام شد كه « مورای گارت » آخرین سردبیر « واشنگتن استار » در ۷۹ سالگی از بیماری قلبی درگذشته است. وی از ۱۹۵۵ ( ۴۹ سال ) به كار روزنامه نگاری و عمدتا در مجله تایم اشتغال …

پنجم آوریل ۲۰۰۴ اعلام شد كه « مورای گارت » آخرین سردبیر « واشنگتن استار » در ۷۹ سالگی از بیماری قلبی درگذشته است. وی از ۱۹۵۵ ( ۴۹ سال ) به كار روزنامه نگاری و عمدتا در مجله تایم اشتغال داشت. واشنگتن استار كه در ۱۸۵۲ آغاز بكار كرده و روزگاری مهمترین روزنامه پایتخت آمریكا بود در سال ۱۹۷۸ به مبلغ ۲۰ میلیون دلار توسط كمپانی تایم خریداری شده و تا ۱۹۸۱ كه تعطیل شد به سردبیری « گارت » انتشار می یافت. كمپانی تایم دهها میلیون دلار هزینه كرد تا از مرگ « واشنگتن استار » كه عصرها منتشر می شد جلوگیری كند كه موفق نشد.

بیماری قلبی « گارت » نتیجه استرس هایی بود كه در آن روزنامه به او وارد شده بود ، زیرا برای یك روزنامه نگار حرفه ای مشاهده مرگ تدریجی یك رسانه بسیار دردناك است. « گارت » سرانجام به این نتیجه رسید كه دوران روزنامه های عصر با توجه به گسترش اخبار تلویزیونی و پوشش وسیع آنها مخصوصا در ساعات عصر به پایان رسیده و نظر خود را اعلام داشت. وی گفت كه مردم خسته از كار روزانه، عصرها لمیدن در مبل و گوش كردن به اخبار سمعی بصری تلویزیون را ترجیح می دهند و حوصله به دست گرفتن روزنامه و خواندن آن را در آن ساعات ندارند. وی در زمینه روزنامه نگاری معتقد به تجربه ، تسلط روزنامه نگار بر علوم پایه و معلومات عمومی و علاقه اش به مردم بود. گارت نوشته است: شكست «واشنگتن استار» تنها به دلیل كاهش خوانندگان نبود، بلكه روزنامه نگاران با تجربه هم به موازات كاهش تیراژ آنجا را ترك می كردند و نام آشنایشان از بالای ستونها ناپدید می شد و كیفیت مطالب پایین می آمد. گارت از جمله روزنامه نگارانی بود كه می گفت رسانه ها یكنواخت شده اند و جهان به یك انقلاب مطبوعاتی نیاز دارد زیرا كه یكنواختی به حدی طولانی شده كه با « تحول » مسئله حل نمی شود.