دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

توصیه هایی برای ماه دوم پاییز


توصیه هایی برای ماه دوم پاییز

ماه دوم پاییز در تقویم رومی «تشرین اول» نام دارد؛ امام رضا(ع) درباره این ماه توصیه هایی فرموده اند از جمله اینکه باید تا حد امکان از انجام فصد اجتناب شود.

ماه دوم پاییز در تقویم رومی «تشرین اول» نام دارد؛ امام رضا(ع) درباره این ماه توصیه هایی فرموده اند از جمله اینکه باید تا حد امکان از انجام فصد اجتناب شود. دکتر سیدسعید اسماعیلی پزشک و محقق طب اسلامی بابیان این مطلب می افزاید: گوشت باید همراه با کمی چربی مصرف شود زیرا چربی انرژی و کالری زیادی ایجاد می کند و چون به فصل سرما نزدیک می شویم برای گرم نگه داشتن بدن لازم است.

از طرفی چربی رطوبت بدن را افزایش می دهد و بدن را گرم می کند. در این ماه به دلیل تقویت مزاج سرد و خشک پاییز، استفاده از خوراکی های گرم و تر که گرمی و نرمی پوست را افزایش دهد، مفید است. توصیه دیگر این است که از هر میوه ای در فصل خود استفاده شود در این ماه میوه فصل یعنی انار ملس (ترش و شیرین) میل شود. خوراکی های سهل الهضم باید قبل از غذا مصرف شود اما درباره انار این استثنا وجود دارد، چون به هضم غذا کمک می کند از این رو می توان این میوه را بعد از غذا مصرف کرد. توصیه بعدی این است که مصرف گوشت همراه ادویه باشد زیرا روند هضم را بهبود می بخشد و از طرفی مصرف ادویه حرارت بدن را بالا می برد و با سرمای محیطی مقابله می کند. حضرت امام رضا(ع) در مورد این ماه توصیه می کنند که آب کمتر مصرف شود زیرا مزاج فرد سرد می شود وبا سرد شدن فصل مشکل پیدا می کند. انجام ورزش در این ماه مناسب است و خوب است که میزان ورزش را افزایش داد.