پنجشنبه, ۲۴ خرداد, ۱۴۰۳ / 13 June, 2024
مجله ویستا

امان از درآمدهای پایین وهزینه های بالا


امان از درآمدهای پایین وهزینه های بالا

دیگر مانند روزگار جوانی، توانایی انجام کارها به سرعت و دقیق وجود ندارد و چشمها بدون عینک نمی‌توانند خوب ببینند و بخوانند .
پاها توان راه رفتن و پله‌های زیاد را ندارد. برای انجام …

دیگر مانند روزگار جوانی، توانایی انجام کارها به سرعت و دقیق وجود ندارد و چشمها بدون عینک نمی‌توانند خوب ببینند و بخوانند .

پاها توان راه رفتن و پله‌های زیاد را ندارد. برای انجام کارها به یک کمک و همراه نیازمند می‌شوی.

دیگر باید جا را به جوان‌ترها داد و فکر استراحت و درکردن تمام خستگی‌های گذشته بود.

حالا باید در کنار جوانان بود و تجربیات را در اختیار آنها قرار داد، اما امان از درآمدهای پایین و خرجهای بالا که در این سن، گریبانگیر سالمندان و بازنشستگان می‌شود.‏

در بیشتر کشورها زمانی که افراد بازنشسته می‌شوند، برنامه‌های تفریحی و گردشگری را فراموش نمی‌کنند.‏ حتماً تورهای تفریحی خارجی‌ها را بارها دیده‌اید. خیلی از آنها پیر هستند.

متأسفانه این موضوع در کشورهای در حال توسعه مورد اهمیت نیست.

مثلاً در کشور خودمان که جزو کشورهای در حال توسعه‌ است، بیشتر بازنشستگان و کهنسالان آن به علت نداشتن توان مالی مناسب نمی‌توانند از دوران پیری خود به خوبی و راحتی استفاده کنند و زمانی که به مرحله بازنشستگی می‌رسند شاهد درآمدی به مراتب پایین‌تر از گذشته هستند، در حالی که هزینه‌های زندگی بسیار بالا رفته است.

این در حالی است که آنان به دلیل داشتن چندین فرزند که تشکیل خانواده داده و برای دیدار پدر و مادر خود هر چند وقتی به آنها سر می‌زنند، یا فرزندانی که در مرحله ازدواج قرار دارند، هزینه‌های زیادی متحمل می‌شوند که از توان یک فرد بازنشسته و حقوق‌بگیر خارج است.‏

مشکلات مبتلا به این قشر از جامعه که زحمات زیادی کشیده‌اند، زیاد است. زمانی که توان جسمانی تحلیل می‌رود، بیماری‌ها آرام‌آرام به سراغ آنها می‌آید، اما هزینه‌های درمانی سر به فلک می‌گذارد. هزینه‌های دندانپزشکی بسیار بالا است، در حالی که در این سن نیاز اساسی به ترمیم دندان‌ها وجود دارد. این موارد در کشورهای توسعه یافته با بیمه‌های پوششی کاملاً حل شده و خدمات اجتماعی که به این گنجینه‌های جامعه داده می‌شود، بسیار خوب و مناسب است.

درست است که فرد بازنشسته دارای تجربه بالایی است، ولی به علت کهولت سن، دقت و حواس خوبی ندارد و خود این موضوع باعث پایین آمدن راندمان کار می‌شود.

نکته مهم‌تر برای کشورهایی همچون کشور ما که جمعیت جوان و جویای کار دارد، این است که کارفرمایان به علت این‌که فرد بازنشسته حاضر به دریافت حقوق پایین‌تر است و بیمه هم نمی‌شود و ضمناً تجربه کاریشان هم بر جوانان ترجیح داده می‌شود، از جوانان برای کار استفاده نمی‌کنند. در نتیجه این موضوع باعث افزایش جمعیت جوان بیکار در جامعه می‌شود و آسیب‌های اجتماعی زیادی نمایان می‌شود.

به هر حال وقتی انسان بیش از حد توان از بدن خود کار بکشد به همان نسبت بیماری‌ها و امراض بیشتری به سراغش می‌آید. خود این موضوع هم برای فرد و هم جامعه باعث مشکلات و هزینه‌های بیشتری می‌شود.

مطمئناً تا زمانی که حقوق افراد بازنشسته با افراد شاغل بسیار تفاوت دارد، این معضلات از جامعه ما رخت برنخواهد بست و سالمندان ما در زمانی که باید استراحت کنند و به فکر تفریح و گردش باشند، به فکر کسب درآمدهای تازه برای پرداخت هزینه‌های سنگین زندگی خواهند بود.‏

نوشته: سیدجلال افتخاریان