پنجشنبه, ۴ مرداد, ۱۴۰۳ / 25 July, 2024
مجله ویستا

پوتین و مهره جدید تحولات سیاسی روسیه


پوتین و مهره جدید تحولات سیاسی روسیه
حمایت رئیس جمهوری روسیه از نامزدی «دمیتری مدودف» معاون فعلی نخست وزیر این کشور برای انتخابات ریاست جمهوری روسیه، در محافل سیاسی، اجتماعی و رسانه های خبری این کشور با واکنشهای عمدتا مثبت مواجه شد. «ولادیمیر پوتین» روز دوشنبه پس از پیشنهاد رهبران چهار حزب «روسیه واحد» ، «روسیه عادل»، «کشاورزان» و «نیروی شهروندی» در مورد نامزدی «دمیتری مدودف» در انتخابات آتی ریاست جمهوری، گفت: از نامزدی این شخصیت حمایت می کند. پوتین با اشاره به سابقه ۱۷ساله آشنایی خود با «مدودف» که به دوره معاونت وی در شهرداری سنت پترزبورگ در اوایل دهه ۹۰برمی گردد مدودف را فردی شایسته و صادق خواند.مدودف در حال حاضر معاون نخست وزیر و رئیس هیأت مدیره شرکت گازپروم است. به گزارش ایرنا انتخابات ریاست جمهوری روسیه روز دوم ماه مارس سال آینده (۱۲اسفند ماه امسال) برگزار خواهد شد. «ولادیمیر پوتین» که دوره دوم ریاست جمهوری وی در ماه مارس به پایان می رسد اجازه شرکت در دور بعدی انتخابات را ندارد. حزب حاکم «روسیه واحد» که در انتخابات اخیر دومای روسیه ۶۴‎/۳درصد آرا را کسب کرد قرار است در نشست سراسری خود در ۱۷ماه دسامبر (۲۶آذر ماه) نامزدی «دمیتری مدودف» برای انتخابات ریاست جمهوری را رسما اعلام کند. به نظر اکثر کارشناسان باتوجه به محبوبیت بالای حزب روسیه واحد و شخص ولادیمیر پوتین، حمایت آنها از مدودف باعث پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد. طبق قانون، نامزد ریاست جمهوری باید از سوی گروهی با تعداد اعضای حداقل ۵۰۰نفر معرفی شود و دو میلیون امضا گردآورد که شرط اخیر شامل نامزدهای احزاب راه یافته به دوما نمی شود. مدودف باتوجه به معرفی وی از سوی حزب روسیه واحد نیازی به انجام این شرایط ندارد.
عامل دیگر برای بالابردن شانس پیروزی مدودف، اقدامات وی در مقام معاون نخست وزیر روسیه در دو سال اخیر است. مدودف پس از انتقال از دفتر ریاست جمهوری به دولت روسیه، از طرف پوتین مأمور اجرای چهار طرح ملی در زمینه های مسکن، پزشکی، آموزش و پرورش و کشاورزی شد. وی در اجرای این طرحها موفقیت هایی بدست آورد که بدون شک تأثیر مثبتی بر مردم گذاشته است و در صورت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به نفع او خواهد بود. علاوه بر آن پشتیبانی مقامهای عالیرتبه روسیه از مدودف که بدنبال حمایت پوتین از وی بطور علنی انجام می گیرد عامل مهمی به نفع اوست. «سرگئی میرونف» رئیس شورای فدراسیون روسیه، مدودف را سیاستمداری درستکار و آشنا به مسایل کشوری توصیف کرد که به مسایل اجتماعی توجه خاصی دارد. «سرگئی ایوانف» معاون اول نخست وزیر روسیه نیز با اشاره به حمایت پوتین از نامزدی مدودیف برای پست ریاست جمهوری گفت: ازنامزدی مدودف حمایت کرده و در آینده نیز از او حمایت خواهد کرد.
«سرگئی مارکوف» رئیس انستیتو تحقیقات سیاسی روسیه معتقد است که مدودف در دور نخست انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی دست خواهد یافت. به نظر این کارشناس روس، مدودف عضو تیم پوتین است و پس از تصدی کرسی رئیس جمهوری روسیه به سیاست های پوتین ادامه خواهد داد. «والری فدییف» یک کارشناس سیاسی دیگر معتقد است که با نامزدی مدودف برای ریاست جمهوری روسیه شانس مخالفان دولت روسیه برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری بشدت کاهش می یابد. به عقیده وی مدودف نامزد رئیس جمهوری مورد قبول چند حزب و جناح سیاسی است. «آلکساندر باباکف» دبیر شورای مرکزی حزب «روسیه عادل» معتقد است که حمایت چهار حزب از نامزدی ریاست جمهوری «دمیتری مدودف» باعث حفظ ثبات در جامعه روسیه و تقویت حکومت خواهد شد. کلیسای ارتدوکس روس نیز از نامزدی ریاست جمهوری مدودف حمایت کرد.
«ولادیمیر ویگیلیانسکی» سخنگوی کلیسای ارتدوکس روس امروز به نووستی گفت: بین مدودف و کلیسای ارتدوکس روس روابط بسیار خوب و همکاری صمیمانه برقرار شده است. در همین حال برخی مخالفان دولت روسیه از اعلام نامزدی مدودف و حمایت پوتین از وی ابراز نگرانی کردند. به گزارش اینترفکس «گاری کاسپاروف» قهرمان سابق شطرنج جهان و رئیس جبهه مدنی روسیه گفت: رئیس جمهوری روسیه نباید به شیوه تعیین جانشین مشخص شود. به گفته وی این مسأله با قانون اساسی روسیه مغایرت دارد. «گنادی زوگانف» رهبر حزب کمونیست روسیه هم که اخیرا آمادگی خود را برای نامزد ریاست جمهوری روسیه اعلام کرده و خود را فرد شایسته و باتجربه برای تصدی این مقام دانسته بود گفت: پوتین از دو سال پیش با انتقال مدودف از دفتر ریاست جمهوری به دولت، مقدمات تعیین مدودف به عنوان جانشین خود را فراهم کرد. وی اعلام نامزدی مدودف را یک امر قابل پیش بینی عنوان کرد. گفتنی است تا پیش از انتصاب «ویکتور زوبکوف» به مقام نخست وزیری روسیه، بسیاری از کارشناسان عقیده داشتند که پوتین بین «دمیتری مدودف» و «سرگئی ایوانف» دو معاون نخست وزیر، «ایوانف» را به عنوان نامزد ریاست جمهوری مورد حمایت قرار خواهد داد.
موضع گیریهای ایوانف در موضوعات مهم بین المللی ازجمله مسأله امنیت موشکی، گمانه زنیها به نفع وی را در محافل سیاسی تقویت کرد. بر اساس نتایج نظرسنجی انجام گرفته توسط مرکز نظرسنجی «لوادا سنتر» روسیه که در ماه اوت اخیر انجام گرفت ۳۶درصد مردم از «سرگئی ایوانف» و ۳۴درصد از «دمیتری مدودف» برای پست ریاست جمهوری حمایت کردند. اما پس از انتصاب زوبکوف به پست نخست وزیری، بسیاری از شخصیتها و محافل سیاسی از حمایت پوتین از زوبکوف در انتخابات ریاست جمهوری روسیه سخن گفتند. قاطعیت زوبکوف در برخورد با مسایل و انتقاد وی از مقامات خاطی که با حمایت و تحسین پوتین همراه بود این حدسیات را تقویت می کرد. اکثر کارشناسان سیاسی روسیه نیز با توجه به جوانی مدودف (۴۲ساله) ، احتمال نامزدی ریاست جمهوری وی را نمی دادند. «دمیتری مدودف» در سال ۱۹۶۵در شهر «سنت پترزبورگ» بدنیا آمد و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی و متوسطه در این شهر در سال ۱۹۸۷در رشته حقوق از دانشگاه دولتی لنینگراد فارغ التحصیل شد. مدودف در اوایل دهه ۹۰در کمیته روابط خارجی شهرداری سنت پترزبورگ که پوتین ریاست آن را برعهده داشت به عنوان کارشناس اشتغال بکار داشت.
وی از ۹نوامبر سال ۱۹۹۹تا ۳۱دسامبر همان سال (در دوره نخست وزیری پوتین) معاون دفتر نخست وزیر روسیه و از این تاریخ تا ۳۰ماه اکتبر سال ۲۰۰۳معاون دفتر ریاست جمهوری روسیه بود. مدودف از تاریخ مذکور تا ۲۱اکتبر سال ۲۰۰۵عهده دار پست رئیس دفتر ریاست جمهوری روسیه بود و از ۱۴نوامبر سال ۲۰۰۵تا حال حاضر معاون نخست وزیر روسیه است. وی در دو سال اخیر مسئولیت اجرای چهار طرح ملی روسیه شامل آموزش، مسکن، کشاورزی و پزشکی را که برای پیشبرد آنها دهها میلیارد دلار از بودجه تخصیص یافته برعهده داشته است. مدودف ریاست ستاد انتخاباتی «ولادیمیر پوتین» در انتخابات ریاست جمهوری روسیه در سالهای ۲۰۰۰و ۲۰۰۴را برعهده داشت. وی از افراد مورد اعتماد پوتین و نزدیک به وی بشمار می رود و رئیس جمهوری روسیه چند بار از وی به عنوان فرد صادق یاد کرده است.
منبع : روزنامه ابرار