جمعه, ۷ آذر, ۱۳۹۹ / 27 November, 2020
رصدخانه
چشمان رصدخانه "آرسیبو" بسته می‌شود
۴ روز قبل / تلسکوپ رادیویی آرسیبو / رصدخانه آرسیبو
چشمان رصدخانه "آرسیبو" بسته می‌شود
پس از آسیب دیدگی شدید کابل‌های تلسکوپ رادیویی "آرسیبو" که به شکل یک گنبد معلق روی یک بشقاب است و مشخص شدن اینکه این خرابی به راحتی قابل ترمیم نیست، اکنون تصمیم گرفته شده که این رصدخانه غیرفعال شود.
Space Engine؛ نرم‌افزاری برای کهکشان‌گردی
۱۳۹۹/۰۸/۳۰ / استانی-علمی و آموزشی / رصدخانه
Space Engine؛ نرم‌افزاری برای کهکشان‌گردی
یک منجم آماتور و مدرس نجوم گفت: یکی از مشکلاتی که همواره در آموزش رصد و توضیح مباحث فضایی برای مخاطب عام با آن مواجه هستیم درک توضیحات ما درباره فواصل مختلف مانند سال نوری است که نرم‌افزار Space Engine در این زمینه به کمک ما می‌آید.
تلسکوپ رادیویی مشهور پورتوریکو در خطر فروپاشی
۱۳۹۹/۰۸/۲۸ / تکنولوژی / تکنولوژی های نو / صنعت هوا نوردی / اکتشافات فضایی
تلسکوپ رادیویی مشهور پورتوریکو در خطر فروپاشی
خرابی کابل‌های بزرگ و قدیمی تلسکوپ رادیویی مشهور "آرسیبو"(Arecibo) در پورتوریکو آن را در خطر ریزش و فروپاشی کامل انداخته است.رصدخانه "آرسیبو" که بالای یک گودال در یک منطقه کوهستانی و سرسبز در پورتوریکو قرار دارد، دارای بشقابی به عرض ۳۰۵ متر است که در دو فیلم سینمایی "تماس" و "GoldenEye" از مجموعه فیلم های "جیمز باند" نیز به تصویر کشیده شده است.از این بشقاب(دیش) و گنبد معلق بالای آن برای ردیابی سیارک‌هایی که به سمت زمین حرکت می‌کنند، استفاده شده و منجر به تحقیقاتی شده که موفق به دریافت جایزه نوبل شده‌اند و به دانشمندان کمک می‌کند تا بتوانند یک سیاره قابل سکونت را شناسایی کنند.هفته گذشته یکی از اصلی‌ترین کابل‌های فولادی این تلسکوپ که قادر به تحمل ۵۴۴ تن وزن بود، در زیر تنها ۲۸۳ تن وزن پاره شد. …
۱۳۹۹/۰۸/۲۸
افتتاح رصدخانه‌ملی ایران در تابستان آینده
رصدخانه ملی پروژه عظیمی است که قرار است تابستان سال آینده افتتاح شود. حبیب خسروشاهی، مجری رصدخانه ملی ایران در برنامه «راهنمای مسافران کهکشان» درباره جزئیات این پروژه بزرگ می‌گوید: گنبد تلسکوپ 4/3متری در قله گرکش شهرستان کاشان نصب شده است، هر چند که هنوز به اتمام نرسیده اما قرار است تا پایان فصل کاری امسال کار این گنبد هم به پایان برسد. مجری رصدخانه ملی ایران با اشاره به اینکه بین 6تا 7‌ماه به پایان این پروژه باقی مانده است، گفت: اینکه چقدر از پروژه باقی مانده بستگی به این دارد که‌ چه تعریفی از …
اسراری که از سیاهچاله‌ها نمی‌دانید
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / سیاهچاله / سبک زندگی / پارسی خبر / اخترشناسی / پرتوی گاما
اسراری که از سیاهچاله‌ها نمی‌دانید
کرمچاله‌ها تونل‌هایی در فضا-زمان هستند که بر پایه‌ی نظریه، سفر به هر جایی در فضا و زمان، یا حتی به جهان دیگر را امکان‌پذیر می‌کنند. نظریه‌ی نسبیت عام اینشتین وجود کرمچاله‌ها را شدنی می‌داند، ولی اینکه واقعا وجود دارند یا نه موضوع دیگری است. یک کرمچاله از بسیاری جهات مانند یک سیاهچاله است. هر دوی این اجرام بی‌اندازه چگالند و کشش گرانشی‌ای بسیار نیرومندتر از اجرام هم‌اندازۀ خود دارند. تفاوت بزرگشان این است که از دید نظری، هیچ جرمی پس از گذشتن از افق رویداد یک سیاهچاله دیگر توان بازگشت نخواهد داشت (افق رویداد حدی است که در آن، سرعت گریز از کشش گرانشی سیاهچاله به اندازۀ سرعت نور می‌رسد)، اما اگر جرمی وارد یک کرمچاله شود از دید نظری می‌تواند از آن بیرون برود. پژوهشگران با فرضِ وجود داشتنِ کرمچاله‌ها …
ایران در اتحادیه بین المللی ستاره شناسی کرسی رسمی گرفت
۱۳۹۹/۰۸/۲۴ / بوشهر / اختصاصی ایرنا / علمی / وزارت آموزش و پرورش / انجمن نجوم ایران
ایران در اتحادیه بین المللی ستاره شناسی کرسی رسمی گرفت
بوشهر- ایرنا- رئیس انجمن ستاره شناسی معلمان ایران گفت: این انجمن همراه با رصدخانه و پژوهش‌سرای مهر بوشهر در اتحادیه بین‌المللی ستاره شناسی دارای جایگاه رسمی شدند.
توضیحاتی در مورد بارش شهابی فردا صبح
۱۳۹۹/۰۸/۲۱ / استانی-علمی و آموزشی / بارش شهابی / رصدخانه
توضیحاتی در مورد بارش شهابی فردا صبح
یک مدرس و پژوهشگر نجوم با بیان اینکه فردا شاهد اوج بارش شهابی ثوری هستیم، گفت: ساعت ۸:۳۰ دقیقه صبح پنجشنبه- ۲۲ آبان ماه، بارش شهابی ثوری به اوج می‌رسد که علاقمندان برای مشاهده شهاب‌های این بارش باید در بامداد این تاریخ به آسمان نگاه کنند.
شناسایی دورترین اختروش‌ها توسط تلسکوپ
۱۳۹۹/۰۸/۱۳
شناسایی دورترین اختروش‌ها توسط تلسکوپ "چاندرا"
رصدخانه پرتو ایکس چاندرا(Chandra X-ray Observatory) یا تلسکوپ پرتو ایکس چاندرا ناسا سیاهچاله‌های مستقر در اطراف اختروش‌های دور را شناسایی کرده است.
پرسش و پاسخ در مورد جایزه نوبل فیزیک 2020
۱۳۹۹/۰۸/۱۲ / باشگاه دانشجویان ایسنا / انجمن علمی نجوم دانشگاه شیراز / نوبل فیزیک / وبینار / نجوم
پرسش و پاسخ در مورد جایزه نوبل فیزیک 2020
انجمن علمی دانشجویی نجوم دانشگاه شیراز و رصدخانه ابوریحان بیرونی وبینار پرسش و پاسخ را در مورد جایزه نوبل فیزیک 2020 برگزار می‌کنند.
کشف سیاره‌ای سرگردان در کهکشان راه شیری
۱۳۹۹/۰۸/۱۱ / کهکشان / سیاره / راه شیری / زمین / مریخ / رصدخانه
کشف سیاره‌ای سرگردان در کهکشان راه شیری
محققان می‌گویند سیاره‌ای که اخیرا شناسایی شده، کوچک‌ترین سیاره سرگردانی است که تاکنون کشف شده است. مدلسازی‌ها نشان می‌دهند که جرم این سیاره می‌تواند چیزی بین جرم زمین یا مریخ باشد.
سرخط فارس| در آستانه تکمیل رصدخانه ملی ایران
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
سرخط فارس| در آستانه تکمیل رصدخانه ملی ایران
پایان فعالیتهای عمرانی رصدخانه ملی ایران در کاشان/ زمان نورگیری در تابستان ۱۴۰۰
۱۳۹۹/۰۸/۰۷ / حبیب خسروشاهی / رصدخانه / نجوم
پایان فعالیتهای عمرانی رصدخانه ملی ایران در کاشان/ زمان نورگیری در تابستان ۱۴۰۰
مدیر پروژه رصدخانه ملی ایران از پایان فعالیتهای عمرانی رصد خانه ملی ایران در کاشان خبر داد.
۱۳۹۹/۰۸/۰۷
کشف آب در قسمت آفتابگیر ماه
ساسان شادمان منفرد- خبر‌نگار ممکن است آب بیش از حد تصور شده ما در‌ ماه وجود داشته باشد؛ خصوصا در قسمت آفتابگیر آن. به‌گزارش سی‌ان‌ان، از این آب می‌توان به‌عنوان منابعی در طول ماموریت‌های آینده استفاده کرد؛ مانند برنامه آرتمیس ناسا برای بازگشت انسان به سطح ماه. محققان به تازگی در نشست خبری یافته‌های خود را در این رابطه اعلام کرده‌اند.  براساس گزارش سایت ناسا، این تحقیق براساس جمع‌آوری داده‌های مدارگرد شناسایی‌ماه ناسا از ژوئن2009 و همچنین تلسکوپ هوابرد رصدخانه استراتوسفر آژانس به‌نام SOFIA (سوفیا) …
ناسا خبر شگفت انگیزی که قولش را داده بود، اعلام کرد
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / ناسا / کره ماه / فضا / خبر فوری
ناسا خبر شگفت انگیزی که قولش را داده بود، اعلام کرد
ناسا با کمک تلسکوپ «سوفیا» (SOFIA) که کوتاه‌شده‌ی «رصدخانه‌ی استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ» است برای نخستین بار وجود آب در کره ماه را تأیید کرد. این کشف نشان می‌دهد مولکول‌های آب ممکن است در سطح ماه وجود داشته باشد و فقط محدود به نقاط سرد و سایه‌دار نباشد.
به دنبال نهادینه‌سازی ارتباط دانشگاه و صنعت هستیم/ بیش از 100 نیاز پژوهشی به دانشگاه شریف ارائه داده‌ایم
۱۳۹۹/۰۸/۰۶ / اینترنت / رصدخانه / صنعت / کاهش گازهای گلخانه ای / عضو کمیسیون صنایع و معادن
به دنبال نهادینه‌سازی ارتباط دانشگاه و صنعت هستیم/ بیش از 100 نیاز پژوهشی به دانشگاه شریف ارائه داده‌ایم
ایلنا: رئیس هیات عامل ایمیدرو گفت: این سازمان به دنبال نهادینه سازی و سیستمی شدن ارتباط دانشگاه و صنعت است تا به عنوان یک جریان درون زا، افق تازه ای پیش روی این دو بخش ایجاد شود.
رصدخانه ملی ایران تا اواخر خردادماه سال آینده نورگیری می شود
۱۳۹۹/۰۸/۰۶
رصدخانه ملی ایران تا اواخر خردادماه سال آینده نورگیری می شود
کاشان - معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری گفت: رصدخانه ملی ایران تا اواخر خردادماه سال آینده نورگیری می شود.
ناسا اطلاعات جدیدی درباره «ماه» خواهد داد
۱۳۹۹/۰۸/۰۳
ناسا اطلاعات جدیدی درباره «ماه» خواهد داد
ناسا روز دوشنبه ۲۶ اکتبر ساعت ۱۲ ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۹:۳۰به وقت تهران) طی یک تله کنفرانس رسانه‌ای که از سایتش به صورت زنده پخش خواهد شد، کشف هیجان انگیز جدیدی درباره ماه که توسط رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ انجام شده را اعلام خواهد کرد.
سندی دیگر از واقعیت‌های آمار مهاجرتی ایرانیان
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / مهاجرت / مهاجرت غیرقانونی / مهاجرت تحصیلی
سندی دیگر از واقعیت‌های آمار مهاجرتی ایرانیان
این نسخه از سالنامه مهاجرتی ایران با همکاری جمعی از محققان، پژوهشگران و فعالان حوزه مهاجرت های بین المللی به همت رصدخانه مهاجرت ایران وابسته به پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری توسط انتشارات دانش‌بنیان فناور منتشر شده است.
خبری هیجان‌انگیز درباره ماه
۱۳۹۹/۰۸/۰۱ / ماه / امواج / مادون قرمز / تلسکوپ / ناسا
خبری هیجان‌انگیز درباره ماه
بر اساس خبر اعلام شده ناسا، تجهیزات این تلسکوپ در رصدخانه هوایی، به جمع آوری امواج مادون قرمز می‌پردازند. این به معنای آن است که این رصدخانه فضایی می‌تواند پدیده‌هایی را رصد کند که مشاهده آن‌ها با نور مرئی ممکن نیست.
«هیچ کهکشان تاریک و بزرگی وجود ندارد»
۱۳۹۹/۰۷/۳۰ / باشگاه دانشجویان ایسنا / انجمن علمی نجوم دانشگاه شیراز / کهکشان dragonfly44 / نجوم
«هیچ کهکشان تاریک و بزرگی وجود ندارد»
انجمن علمی دانشجویی نجوم دانشگاه شیراز و رصدخانه ابوریحان بیرونی وبینار «هیچ کهکشان تاریک و بزرگی وجود ندارد» را برگزار می‌کنند.
پایان‌نامه و پژوهش‌ در حوزه مهاجرت‌ بین‌المللی حمایت می‌شوند
۱۳۹۹/۰۷/۲۹ / فراخوان / مهاجرت / دانشگاه صنعتی شریف / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
پایان‌نامه و پژوهش‌ در حوزه مهاجرت‌ بین‌المللی حمایت می‌شوند
تهران- ایرنا- رصدخانه مهاجرت ایران وابسته به پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف از پایان نامه‌ و رساله‌های تحصیلات تکمیلی مرتبط با حوزه مهاجرت‌های بین‌المللی حمایت می‌کند.
ستاره شناسان فاصله ما تا ۱۸ کهکشان کوتوله را تعیین کردند
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / کهکشان / کهکشان کوتوله
ستاره شناسان فاصله ما تا ۱۸ کهکشان کوتوله را تعیین کردند
ستاره شناسان رصدخانه ویژه اخترفیزیک(SAO) روسیه فاصله زمین تا ۱۸ کهکشان کوتوله را تعیین کردند.
ناسا:  تسخیرماه  به یافتن تمدن های فرا زمینی کمک می کند
۱۳۹۹/۰۷/۰۵
ناسا: تسخیرماه به یافتن تمدن های فرا زمینی کمک می کند
تسخیر ماه و ایجاد رصدخانه ها در این قمر طبیعی کره زمین امکان یافتن سیاره هایی را فراهم می کند که به دور ستاره های دیگر می چرخند و ممکن است تمدن های فرازمینی روی آنها وجود داشته باشد .
تصویر بزرگ گل کلم چه ربطی به راز
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / کیهان شناس / کیهان / گل کلم / راز / تصویر / حسگر / تلسکوپ
تصویر بزرگ گل کلم چه ربطی به راز "کیهان" دارد؟
محققان می‌گویند که انجام این کار «یک نقطه عطف بزرگ» است، زیرا این حسگر یک «چشم حساس و توانمند» برای رصدخانه به شمار می‌آید.
فضاپیمایی برای گوش سپردن به
۱۳۹۹/۰۷/۰۳
فضاپیمایی برای گوش سپردن به "عصر تاریکی" جهان
بنابر اعلام رصدخانه رادیویی ملی نجوم آمریکا افزونه جدیدی به پروژه بازگشت به کره ماه موسوم به "آرتمیس" اضافه می‌شود که فضاپیمایی خواهد بود که به سیگنال‌هایی از دوران آغاز جهان گوش خواهد سپرد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
کشف سیاره نپتون
سال 1846 در چنین روزی ستاره‌شناس آلمانی، یوهان گاتفری گاله در رصدخانه برلین، هشتمین سیاره منظومه شمسی را نه کشف، که مشاهده کرد. از آنجا که به قول پی‌پر روسو «هیچ‌وقت اکتشافات بزرگ علمی اثر فرد واحدی نیست، بلکه فکر این اکتشافات به تدریج در مغزها رسوخ می‌یابد و هرکس که قابل‌تر و دانشمندتر باشد این فکر را می‌گیرد و آن را تقویت می‌کند» در ماجرای کشف نپتون هم چند دانشمند نقش داشتند. گویا ژان باتیست دالامبر فرانسوی اولین کسی بود که اواخر قرن هجدهم احتمال وجود چنین سیاره‌ای را مطرح کرد و بعد از او هم هم‌وطنش آلکسی بووار در مطالعه روی حرکت اورانوس ناسازگاری‌هایی را تشخیص داد. بووار این مساله را با ریاضیدان جوانی به نام اوربان لو وریه در میان …
تغییرات اقلیمی مانع اکتشافات فضایی هستند
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / تغییرات اقلیمی / فضا / تلسکوپ / رصدخانه
تغییرات اقلیمی مانع اکتشافات فضایی هستند
تغییرات اقلیمی علاوه بر آسیب رساندن به زمین می‌توانند مانعی برای اکتشافات فضایی باشند و مشکلاتی برای این بررسی‌ها ایجاد کنند.
پرتاب یک رصدخانه فضایی به شکل یک کلبه!
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / ماهواره / ماهواره سنتینل-6 / مایکل فریلیچ / ناسا / آژانس فضایی اروپا / اسپیس‌ایکس
پرتاب یک رصدخانه فضایی به شکل یک کلبه!
شرکت فضایی خصوصی "اسپیس ایکس"(SpaceX) قرار است یک ماهواره نظارت بر اقیانوس‌های زمین را که به شکل یک کلبه است، برای ناسا پرتاب کند.
تلسکوپ غول‌آسایی که از کلم بروکلی جاسوسی می‌کند
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / تلسکوپ / کلم بروکلی / جاسوسی / رصدخانه / تصویربرداری / ماهواره
تلسکوپ غول‌آسایی که از کلم بروکلی جاسوسی می‌کند
نام رصدخانه ورا روبین به تازگی زیاد در خبر‌ها به چشم می‌خورد و دلیلش آسیب‌پذیری احتمالی آن در برابر مجموعه‌های بسیار بزرگ از ماهواره هاست که در حال پرتاب شدن به فضا هستند.
برترین تصویر نجومی سال انتخاب شد
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / عکاسی نجومی / رصدخانه سلطنتی گرینویچ
برترین تصویر نجومی سال انتخاب شد
تصاویر خیره‌کننده کهکشان "آندرومدا" رتبه نخست رقابت سالیانه عکاسی نجومی "رصدخانه سلطنتی گرینویچ" را کسب کرد.
هویدا بودن آتش سوزی غرب آمریکا از فضا
۱۳۹۹/۰۶/۲۱ / ناسا / آتش سوزی / آتش‌سوزی در جنگل‌ها
هویدا بودن آتش سوزی غرب آمریکا از فضا
ناسا عکسی را که توسط دوربین ماهواره "رصدخانه آب و هوای فضای ژرف" در تاریخ ۹ سپتامبر از زمین گرفته شده، منتشر کرده است که دودهای ناشی از آتش سوزی های وسیع در غرب ایالات متحده در آن پیداست.
تلاش برای راه‌اندازی اولین «پارک آسمان تاریک خاورمیانه» در قزوین
۱۳۹۹/۰۶/۲۰ / استانی-علمی و آموزشی / رصدخانه / اخترفیزیک
تلاش برای راه‌اندازی اولین «پارک آسمان تاریک خاورمیانه» در قزوین
یک دانش‌آموخته اختر فیزیک گفت: سازمان فضایی کشور طرح اولین «پارک آسمان تاریک خاورمیانه» را پذیرفته و اگر مسئولین حمایت‌های لازم را انجام دهند این پروژه در قزوین راه‌اندازی خواهد شد.
تصویرهای خیره‌کننده جدید از خورشید| ساختارهای پاپ‌کورن‌مانند در میدان مغناطیسی ستاره ما
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
تصویرهای خیره‌کننده جدید از خورشید| ساختارهای پاپ‌کورن‌مانند در میدان مغناطیسی ستاره ما
دانشمندان آلمانی به تازگی ارتقای یک تلسکوپ خورشیدی به نام «گرگور» را در رصدخانه «تید» در جزایر قناری اسپانیا کامل کرده‌اند و نتیجه این کار مجموعه‌ای از عکس‌های فوق‌العاده از ستاره ماست.
۱۳۹۹/۰۶/۱۷
با مردم
  بازگشایی مدارس اشتباهی جبران‌ناپذیر است بازگشایی مدارس بدون آمادگی کافی و به صرف توصیه به رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی توسط مردم و معلمان و کادر مدرسه اشتباهی است که همه ایرانیان با هم تاوان آن را خواهیم داد. به شخصه فرزندم را به مدرسه نمی‌فرستم و به این وضعیت یک بام و دو هوای مدرسه رفتن و نرفتن دانش‌آموزان به‌شدت معترضم زیرا دود این کار در چشم همه خواهد رفت. پورمنصور از تهران    رصدخانه هزار ساله مراغه را دریابید رصدخانه مراغه با قدمت قرن چهارم هجری به حال خود رها شده است؛ با درهای شکسته، …
ساماندهی اضطراری بنای رصدخانه تاریخی مراغه
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / استانی-فرهنگی و هنری / آذربایجان شرقی / میراث فرهنگی / بنای تاریخی / رصدخانه / مراغه
ساماندهی اضطراری بنای رصدخانه تاریخی مراغه
رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ویژه مراغه از ساماندهی اضطراری بنای رصدخانه تاریخی این شهرستان خبر داد.
۱۳۹۹/۰۵/۲۷
مصائب مهاجران نامرئی
  [رقیه صمدی ‏- پژوهشگر رصدخانه مهاجرت ایران؛ پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف]شهروند| درحالی ‌که دولت‌ها در سراسر جهان برای مقابله با ویروس کرونا از مردم می‌خواهند در ‏خانه‌هایشان بمانند و سفرهای ‏خود را محدود کنند، درگیری و خشونت مسلحانه صدها‌هزار نفر را ‏مجبور به فرار از خانه‌هایشان می‌کند. آوارگی داخلی یکی از ‏بدترین انواع جابه‌جایی‌های انسانی در ‏سطح جهان است که همواره در سیاست‌های ملی و دستورالعمل‌های بین‌المللی مورد غفلت ‏واقع ‏شده و مشکلات آنها کمتر مورد بازتاب رسانه‌ای قرار گرفته است. براساس آخرین آمار مرکز پایش و ‏نظارت بر آوارگی‌های ‏داخلی ‏‎(IDMC)‎‏ …
بزرگترین رصدخانه خورشیدی تهران در دارآباد افتتاح شد
۱۳۹۹/۰۵/۲۲ / رصدخانه / شهرداری منطقه 1 تهران / موزه
بزرگترین رصدخانه خورشیدی تهران در دارآباد افتتاح شد
بزرگترین رصدخانه خورشیدی تهران در هیومن پارک موزه طبیعت و حیات وحش ایران (دارآباد)، یکی از مرتفع ترین نقاط پایتخت افتتاح شد.
برآورد خسارات انفجار بیروت توسط ناسا
۱۳۹۹/۰۵/۱۹ / انفجار بندر بیروت / انفجار در بیروت / ناسا
برآورد خسارات انفجار بیروت توسط ناسا
به گزارش ایسنا به نقل از ساینس‌دیلی، تیم تحقیقاتی "تصویربرداری سریع و پیشرفته و تجزیه و تحلیل"(ARIA) ناسا، در همکاری با رصدخانه زمینی سنگاپور، از داده‌های ترکیبی راداری ماهواره‌ای استفاده کردند تا میزان احتمالی خسارت ناشی از انفجار گسترده بیروت در تاریخ چهار اوت را برآورد کنند.
شناسایی زباله‌های فضایی در روز با فناوری لیزری
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / زباله فضایی / تلسکوپ / لیزر / رصدخانه
شناسایی زباله‌های فضایی در روز با فناوری لیزری
گروهی از محققان آژانس فضایی اروپا با استفاده از لیزر موفق به ردگیری دقیق زباله‌های فضایی حتی در روشنایی روز شده‌اند.
خبرنگاران؛ سربازان خط مقدم جبهه اطلاع‌رسانی و تنویر افکار عمومی هستند
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / ایران / رصدخانه / روابط عمومی / کشتی / افکار عمومی
خبرنگاران؛ سربازان خط مقدم جبهه اطلاع‌رسانی و تنویر افکار عمومی هستند
ایلنا: حسن خسروی، مدرس دانشگاه و عضو انجمن روابط عمومی ایران به مناسبت روز خبرنگار یادداشتی را منتشر کرده که در ادامه آمده است.
قالیباف: مرکز پژوهش ها مغز متفکر و رصدخانه مجلس است
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / پژوهش های مجلس / رییس مجلس / قالیباف / مجلس
قالیباف: مرکز پژوهش ها مغز متفکر و رصدخانه مجلس است
شفقنا- رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مرکز پژوهش های مجلس می تواند چالش های پیش رو را به فرصتی در جهت تحول و ارتقاء کشور تبدیل کند، از این مرکز به عنوان مغز متفکر و رصدخانه مجلس...
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
ایرانیان چرا و به کجا مهاجرت می‌کنند
[شهروند] جمعیت در جهان مدام در حال جابه‌جایی است، اما بعضی کشورها بیشتر و بعضی کمتر درگیر جابه‌جایی‌ می‌شوند. در ماه‌های اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا جابه‌جایی‌ در جهان کاهش پیدا کرده است، ولی همچنان ایده آن در ذهن خیلی از مردم وجود دارد؛ مردمی که به دلیل جنگ، گرسنگی، شرایط نابسامان اقتصادی، تحصیل، کار یا تفاوت سبک زندگی رفتن را به ماندن در کشور خود ترجیح می‌دهند. ایران هم یکی از کشورهایی است که به‌خصوص در سال‌های اخیر مهاجرانی داشته است. اما ایرانیان در این سال‌ها بیشتر به کدام کشورها مهاجرت کرده‌اند و مهم‌ترین دلایل مهاجرت آنان چیست؟ رصدخانه مهاجرتی ایران در پژوهشکده سیاست‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف به‌تازگی سالنامه مهاجرتی …
نجوم‌شناسی بستری مهیا برای توسعه گردشگری ابرکوه
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / ابرکوه / ستاره‌شناسی / صنعت گردشگری / شهاب‌سنگ / استانی-علمی و آموزشی / استانی-فرهنگی و هنری
نجوم‌شناسی بستری مهیا برای توسعه گردشگری ابرکوه
پیدا شدن شهاب‌سنگ در مناطق کوه باغک و کوه اعلا ابرکوه و همچنین فقدان آلودگی نوری در این شهرستان، بستر مناسبی برای ایجاد رصدخانه و اجرای برنامه‌های مختلف نجوم‌شناسی است که می‌تواند موجب جذب گردشگر و توسعه این صنعت شود.
رصد گروهی مرموز از ستارگان باستانی در یک صورت فلکی
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / کهکشان راه شیری / ستاره
رصد گروهی مرموز از ستارگان باستانی در یک صورت فلکی
یک تیم بین المللی از اخترشناسان از جمله اخترشناسان "رصدخانه لاول"(Lowell Observatory) اخیرا یک خوشه ستاره‌ای کروی را که در صورت فلکی سیمرغ قرار دارد، رصد کرده‌اند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
"پروانه فضایی" رصد شد
رصدخانه جنوبی اروپا تصویر یک "پروانه فضایی" شگفت‌انگیز را منتشر کرد که توسط حباب‌های غول‌پیکر گازی تشکیل شده است.
فراهم شدن امکان بازدید اهالی رسانه از رصدخانه شهری تهران
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / رصدخانه / شهرداری تهران / روز خبرنگار
فراهم شدن امکان بازدید اهالی رسانه از رصدخانه شهری تهران
سازمان فاوای شهرداری تهران به مناسبت روز خبرنگار، به مدت یک هفته امکان بازدید از رصدخانه شهری تهران را برای اصحاب رسانه فراهم کرده است.
تصویر مردی که 31 سال در جزیره ای تنها زندگی کرده! + توئیتر
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
تصویر مردی که 31 سال در جزیره ای تنها زندگی کرده! + توئیتر
مردی به مدت 31 سال به صورت تنها در جزیره‌ای در مدیترانه زندگی کرده و حالا مقامات قصد اخراج وی و تخریب خانه‌اش را دارند. مائورو موراندی 81 ساله اهل ایتالیا 31 سال است که در جزیره Isle of Budelli زندگی کرده و دولت قصد احداث رصدخانه محیط زیستی را در آنجا دارد.
رصد مریخ نورد چینی‌ها در حال دور شدن از خانه
۱۳۹۹/۰۵/۰۴ / ناسا / مریخ‌نورد / سیارک
رصد مریخ نورد چینی‌ها در حال دور شدن از خانه
یک رصدخانه وابسته به ناسا که سیارک‌های خطرناک را شناسایی می‌کند، موفق به رصد فضاپیمای مریخی "تیان ون-۱"(Tianwen-۱) چینی‌ها شد.
انتشار سالنامه مهاجرتی ایران؛ مرجع علمی تحلیل و سیاست‌گذاری
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / سازمان بین المللی مهاجرت / پرویز کرمی / مرکز ارتباطات / سازمان ملل متحد / مهاجرت / دانشگاه صنعتی شریف / دانشگاه صنعتی شریف / مقوله مهاجرتی
انتشار سالنامه مهاجرتی ایران؛ مرجع علمی تحلیل و سیاست‌گذاری
تهران-ایرنا- سالنامه مهاجرتی ایرانیان، با ارائه آماری چون جمعیت ایرانیان خارج از کشور، جابه‌جایی‌های دانشجویی، مهاجرت‌های کاری و پناه‌جویی، به همت رصدخانه مهاجرت ایران، منتشر شد.
رصد دومین انفجار پرتوی گاما کوتاه در فاصله بسیار دور
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
رصد دومین انفجار پرتوی گاما کوتاه در فاصله بسیار دور
اخترشناسان با استفاده از دو "رصدخانه مونوکی" یا "رصدخانه مونا کیا" (Mauna Kea Observatory) در هاوایی و تلسکوپ‌های کِک و تلسکوپ جمنای و اخترشناسان برنامه "NOIRLA NSF" دومین انفجار پرتوی گاما کوتاه مشاهد شده در فاصله بسیار دور (SGRB) را رصد کرده‌اند.
فیلم | ستاره دنباله‌دار نئووایز در آسمان ژاپن
۱۳۹۹/۰۴/۲۸
فیلم | ستاره دنباله‌دار نئووایز در آسمان ژاپن
رصدخانه نایورو در ژاپن حرکت ستاره دنباله‌دار «نئووایز» را در آسمان ضبط کرده است.
رصدخانه‌های کشور شبکه‌سازی می‎‌شوند/مشارکت ایران در طرح پایش پسماندهای فضایی سازمان اپسکو
۱۳۹۹/۰۴/۲۴ / سازمان فضایی ایران / پسماند فضایی / اپسکو / رصدخانه
رصدخانه‌های کشور شبکه‌سازی می‎‌شوند/مشارکت ایران در طرح پایش پسماندهای فضایی سازمان اپسکو
رییس گروه نجوم سازمان فضایی ایران از شبکه‌سازی برای رصدخانه‌های کشور و عضوگیری رصدخانه‌های فعال در این شبکه خبر داد و گفت: این شبکه‌سازی موجب می‌شود که داده‌های نجومی سهل‌الوصول‌تر در اختیار محققان این حوزه قرار گیرد، ضمن آنکه بستری برای مشارکت ایران در پروژه‌های Fallow Up جهانی فراهم خواهد شد.
آغاز فاز چهارم پروژه فیبر نوری در شیراز
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / استانی-اجتماعی / پارکینگ هوشمند / سازمان فناوری اطلاعات / شورای اسلامی شهر شیراز / رصدخانه / فیبر نوری
آغاز فاز چهارم پروژه فیبر نوری در شیراز
رئیس کمیسیون هوشمندسازی و فناوری اطلاعات شورای شهر شیراز با تاکید بر ضرورت مرمت‌ مسیرهای حفاری‌شده اجرای پروژه فیبر نوری در شهر، گفت: ‌فاز چهارم پروژه فیبر نوری شیراز با همکاری و نظارت سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری از هفته جاری آغاز شده است.
موج مهاجرت پس از کرونا  در راه است
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / مهاجرت / کرونا ویروس / کرونا در جهان
موج مهاجرت پس از کرونا در راه است
مدیر رصدخانه مهاجرت ایران می‌گوید: کرونا باعث می‌شود انگیزه‌های مهاجرت اجباری یا پناهجویی بیشتر شود و موج چنین مهاجرت‌هایی به‌زودی خود را نشان خواهد داد، مثل فنری که فشرده شده و منتظر رها شدن باشد.
آفریقای جنوبی میزبان عظیم‌ترین رصدخانه جهان
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / هلند / ایتالیا / استرالیا / آفریقای جنوبی / چین / کانادا
آفریقای جنوبی میزبان عظیم‌ترین رصدخانه جهان
تهران- ایرنا- موقعیت جغرافیایی آفریقای جنوبی و چشم انداز خاص آن نسبت به آسمان، موجب شده است این کشور میزبان بزرگترین رادیو تلسکوپ جهان باشد که براساس پیش بینی های بعمل آمده در سال ۲۰۳۰ به بهره برداری خواهد رسید.
ستاره‌شناسان برای اولین بار نور برخورد دو سیاهچاله را کشف کردند
۱۳۹۹/۰۴/۱۳
ستاره‌شناسان برای اولین بار نور برخورد دو سیاهچاله را کشف کردند
برای اولین بار ستاره‌شناس‌ها بر اساس داده‌های رصدخانه‌ی LIGO، موفق به رصد نور حاصل از برخورد دو سیاهچاله‌ی دوردست شدند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
طلوع دوباره نجوم در ایران از افق کوه «گرگش»
حبیب خسروشاهی. مجری رصدخانه ملی ایران و استاد پژوهشگاه دانش‌های بنیادی (IPM)
روایت رصدگران ایرانی دریای عمان از کسوف ۹۹
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / استانی-علمی و آموزشی / رصدخانه / افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی / افلاک نما / کسوف
روایت رصدگران ایرانی دریای عمان از کسوف ۹۹
رئیس مرکز افلاک‌نمای دانشگاه فردوسی مشهد گفت: با وجود تمام سختی‌ها تصمیم گرفتیم برای دیدن بهتر کسوف حلقوی از مرزهای ایران عبور کنیم.
یکّه‌سوارِ سمرقند
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / ازبکستان / ایران‌ شناسی / کاشان
یکّه‌سوارِ سمرقند
تهران- ایرنا- دیروز، ۵۹۱ سال از وفاتِ «غیاث‌الدین جمشید کاشانی» گذشت. او که دهم تیر ۸۰۸ (۱۹رمضان ۸۳۲)، وقتی تنها چهل‌ودو سال داشت به تیغ عنودان و حسودان، در سمرقند به قتل رسید. به این انگیزه، رصدخانه سمرقند که باشکوه‌ترین رصدخانه جهان اسلام و بل، مشرق‌زمین بود و هست.
حرکت ۱۰ساله خورشید در ۱۲ ثانیه + فیلم
۱۳۹۹/۰۴/۰۷
حرکت ۱۰ساله خورشید در ۱۲ ثانیه + فیلم
ناسا تصویر تند از ۱۰ سال حرکت خورشید از ۴۲۵ میلیون تصویر با وضوح بالا را در یک ساعت تصویر منتشر کرد. هر ثانیه از تصویر تند گویای یک روز از حیات خورشید است.رصدخانه سولار داینامیک(پویایی خورشید) ناسا از سال ۲۰۱۰ از حیات خورشید بی وقفه تصویر برداری کرده است.
(ویدئو) ۱۰ سال حرکت خورشید
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / ناسا / خورشید / فضا
(ویدئو) ۱۰ سال حرکت خورشید
ناسا تصویر تند از ده سال حرکت خورشید از ۴۲۵ میلیون تصویر با وضوح بالا را در یک ساعت تصویر منتشر کرد. هر ثانیه از تصویر تند گویای یک روز از حیات خورشید است. رصدخانه سولار داینامیک (پویایی خورشید) ناسا از سال ۲۰۱۰ از حیات خورشید بی وقفه تصویر برداری کرده است.
یک دهه فعالیت خورشید در ۶۱ دقیقه
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / ناسا / خورشید / رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید
یک دهه فعالیت خورشید در ۶۱ دقیقه
ناسا اخیرا فیلمی ۶۱ دقیقه‌ای از فعالیت خورشید طی ۱۰ سال اخیر که توسط رصدخانه پویایی‌شناسی خورشید ثبت شده، منتشر کرده است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
پیشنهادات ایران برای یونسکو در ایام شیوع کرونا
گروه اجتماعی | دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو  با اشاره به تاثیر جامعه بشری از شیوع کرونا در نشست مشورتی آنلاین کمیسیون‌های ملی منطقه آسیا-اقیانوسیه، پیشنهاداتی را به منظور تقویت روابط منطقه‌ای در مواجهه با چالش‌های  پیش آمده به یونسکو ارایه کرد. به گزارش روابط ‌عمومی یونسکو، حجت‌الله ایوبی، در نشست مشورتی آنلاین کمیسیون‌های ملی منطقه آسیا- اقیانوسیه با اشاره به تاثیرات همه‌گیری ویروس کرونا در ابعاد مختلف زیست انسان‌ها، تاکید کرد که این تاثیرات از قدرت دگرگون کننده‌ای برخوردارند و می‌توانند بیش از هر چیزی، سبک زندگی جامعه انسانی را تغییر دهند. دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو باتوجه به گستردگی این تغییرات از لزوم اطلاع‌رسانی مناسب و به‌جا …
تماشای گیونگجو از فراز آسمان
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
تماشای گیونگجو از فراز آسمان
«گیونگجو / Gyeongju» کی از شهرهای کره جنوبی در جنوب شرق استان گیونگسانگ شمالی است. گیانگجو یکی از شهرهای تاریخی کره جنوبی و پایتخت باستانی پادشاهی شیلا است. مقبره‌های تپه‌ای‌شکل چندین تن از پادشاهان و اشراف شیلا در اطراف این شهر پراکنده‌اند. قدیمی‌ترین رصدخانه شبه‌جزیره کره در این شهر قرار دارد. گیونگجو را از فراز آسمان در قاب 4K تماشا می‌کنید.
یونسکو هشداردهنده بحران و رصدخانه بررسی صدمات فرهنگی باشد
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
یونسکو هشداردهنده بحران و رصدخانه بررسی صدمات فرهنگی باشد
تهران- ایرنا- دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو- ایران در بیانیه مواجهه با چالش‌های ویروس کرونا گفت: با توجه به اینکه کووید ۱۹ صدمات بسیاری را در عرصه‌های مختلف آموزشی، علمی و فرهنگی و هنری داشته، پیشنهاد می‌کنم رصدخانه یونسکو برای بررسی این صدمات و سیستم هشداردهنده ای در این بخش فعال و به کشورهای صدمه دیده در این بخش‌ها کمک شود.
بزرگ‌ترین دوربین رصدخانه خورشیدی
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
بزرگ‌ترین دوربین رصدخانه خورشیدی
خورشیدگرفتگی با بزرگ‌ترین دوربین رصدخانه خورشیدی غرب آسیا در منطقه سیاه‌سنگ بلده دیده شد و نخستین پژوهشگاه رصدی خورشیدی نیز در این منطقه ساخته می‌شود.
رصد خورشید گرفتگی در رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه تبریز
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / استانی-علمی و آموزشی / رصد خورشید / کسوف / خورشیدگرفتگی / دانشگاه تبریز
رصد خورشید گرفتگی در رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه تبریز
رصد خورشید گرفتگی صبح امروز اول تیرماه در بزرگترین رصدخانه فعال کشور یعنی رصدخانه خواجه نصیرالدین طوسی دانشگاه تبریز، واقع در رشته کوه‌های سهند تبریز با حضور 50 نفر از اساتید، فعالان و علاقمندان برگزار شد.
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / استانی-اجتماعی / شهرداری شیراز / سازمان ملل / رصدخانه / استانبول
رصدخانه شهری در شیراز راه‌اندازی می‌شود
مدیرکل امور شهرسازی شهرداری شیراز گفت: پس از یک سال و نیم تلاش بی وقفه و شبانه روزی کارشناسان این اداره کل در آستانه راه‌اندازی و تاسیس رصدخانه شهری شهرداری شیراز قرار گرفته‌ایم.
رصد آخرین خورشید گرفتگی قرن در تهران
۱۳۹۹/۰۴/۰۱ / خورشید گرفتگی / رصدخانه / نجوم
رصد آخرین خورشید گرفتگی قرن در تهران
رییس مرکز طرح‌های کلان معاونت علمی ریاست‌جمهوری خبر داد: 
یک طرح ملی که به پله آخر نزدیک شد/اولین نورگیری رصدخانه ملی در اواخر شهریور
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
رییس مرکز طرح‌های کلان معاونت علمی ریاست‌جمهوری خبر داد: یک طرح ملی که به پله آخر نزدیک شد/اولین نورگیری رصدخانه ملی در اواخر شهریور
رصدخانه ملی به عنوان یکی از طرح‌های کلان ملی پس از سال‌ها تلاش و سرمایه‌گذاری به پله آخر نزدیک می‌شود و رئیس مرکز طرح‌های کلان ملی فناوری از آغاز اولین نورگیری این رصدخانه خبر داد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •