سه شنبه, ۱ بهمن, ۱۳۹۸ / 21 January, 2020
ریاضی
چه کسی موتسارت را کشت؟
روزنامه همشهری / ۴۵ ساعت قبل / ...
چه کسی موتسارت را کشت؟
آنچه در این کتاب می‌آید، ساخته و پرداخته یک نویسنده کتاب‌های جنایی نیست. بحث بر سر حقایق جهان موسیقی است. خواننده، هم بازرس است هم بازپرس.  در بخشی از این کتاب می‌خوانیم:  هیچ چیز نمی‌تواند قوانین منطبق را محدود کند، نه زمان و نه مکان. از ترکیب مادی ستارگانی که سالیان نوری با ما فاصله دارند، به دقت آگاهیم. از راز بقای موجوداتی که صدها هزار سال پیش منقرض شده‌اند با خبریم. نه، قوانین منطق حد و مرزی نمی‌شناسند. بگذارید تمام واقعیات را همچون یک مسأله ریاضی بیطرفانه بررسی کنیم. هر چه دقیق‌تر موضوعی را …
عملکرد پایین دانش‌آموزان در ریاضی و علوم به دلیل ناتوانی در فهم متون است
تسنیم / ۵ روز قبل / اجتماعی
عملکرد پایین دانش‌آموزان در ریاضی و علوم به دلیل ناتوانی در فهم متون است
معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش با اشاره به فقر یادگیری دانش‌آموزان گفت: عملکرد پایین دانش‌آموزان در ریاضی و علوم به دلیل ناتوانی در فهم متون است.
عکس روز| معلم و رئیس‌جمهور
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / بین‌المللی
عکس روز| معلم و رئیس‌جمهور
پیر کاست، معلم ریاضی با امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در هتل بامون پالاس در شهر پو در فرانسه درباره طرح دولت برای اصلاح سیستم بازنشستگی صحبت می‌کند.
پیش‌بینی تقاضای سالانه داروی مصرفی در ایران
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۲۴ / بهداشت و سلامت
پیش‌بینی تقاضای سالانه داروی مصرفی در ایران
پیش‌بینی میزان داروی مورد نیاز و مصرفی کشور در هر سال، امری است که بایستی به‌طور جدی توسط مسئولین مورد توجه قرار گرفته و به‌خوبی اجرا شود. محققان دانشگاهی نشان داده‌اند که در این راستا، می‌توان از مدل‌های ریاضی و روش‌های آماری خاص بهره‌ برد.
  دارو  دانشگاه آزاد اسلامی  دانشگاه علوم پزشکی ایران
جادوگر کوانتومی
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۲۲ / ...
جادوگر کوانتومی
ساسان شادمان‌منفرد_خبرنگار گوگل می‌گوید که به برتری کوانتومی دست پیدا کرده است. در واقع می‌توانیم بگوییم که پردازنده سیکامور آن، می‌تواند کارهای خارق‌العاده‌ای به انجام برساند. این رایانه می‌تواند پیچیده‌ترین مسائل ریاضی را در 3دقیقه و 20ثانیه حل کند. این درحالی است که کارشناسان مسائل رایانه‌ای می‌گویند که یک ابررایانه این کار را ممکن است در کمتر از 10هزار سال انجام دهد. در واقع سیکامور نسخه به روزرسانی شده رایانه‌های کنونی نیست بلکه در اصل چیزی فرای آنهاست.  سیکامور یک رایانه کوانتومی است …
موافقت معاونت علمی با درخواست ایجاد ستاد علوم‌پایه/تضعیف علوم‌پایه آینده مهندسی را متاثر می‌کند
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / علمی و آموزشی
موافقت معاونت علمی با درخواست ایجاد ستاد علوم‌پایه/تضعیف علوم‌پایه آینده مهندسی را متاثر می‌کند
رئیس انجمن ریاضی از موافقت معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور با درخواست پیشنهاد تشکیل ستاد علوم پایه در این معاونت خبر داد.
  علوم پایه  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  انجمن ریاضی  مهندسی
کارگاه نرم افزار SQL Server (اس کیوال سرور) برگزار می‌شود.
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / ...
کارگاه نرم افزار SQL Server (اس کیوال سرور) برگزار می‌شود.
انجمن علمی دانشجویی ریاضی دانشگاه شهید بهشتی کارگاه مقدماتی "Microsoft SQL Server" را برگزار می کند.
  باشگاه دانشجویان ایسنا  دانشگاه شهید بهشتی  انجمن علمی ریاضی  کارگاهMicrosoft SQL Server  انجمن علمی دانشجویی ریاضی دانشگاه شهید بهشتی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اقتصادی
عصر طلایی داده‌ها
علم داده‌ها به هیچ عنوان پدیده جدیدی مانند آنچه مردم در اواخر قرن 19 توسط برادران لومیر تجربه کردند نیست. در آن زمان مردم با دیدن قطاری که به سمت آنها می‌آمد سراسیمه و فریادزنان سالن سینما را ترک کردند. اما داده‌ها و تحلیل آنها علمی است در حد تحصیلات متوسطه که در کتاب‌های آمار و ریاضی تدریس می‌شود. پس چه چیز به این علم اضافه شده که باعث شده است عصر حاضر تبدیل به عصر طلایی داده‌ها شود؟ پاسخ را می‌توان در «هوش مصنوعی» یافت.
"شهر علم" راه‌اندازی می‌شود
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / علمی و آموزشی
"شهر علم" راه‌اندازی می‌شود
رئیس انجمن ریاضی از تصمیم‌گیری برای راه‌اندازی "شهر علم" خبر داد.
  شهر علم  انجمن ریاضی  علوم پایه  دانشگاه امیرکبیر  ترویج علم  شهرداری
کاهش علاقه دانش‌آموزان به رشته ریاضی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / اجتماعی
کاهش علاقه دانش‌آموزان به رشته ریاضی
فارس نوشت: وزیر آموزش و پرورش گفت: در سال‌های اخیر شاهد کاهش علاقه و انتخاب دانش‌آموزان به رشته ریاضی هستیم که نگران کننده است بنابراین باید در این زمینه تدبیر کنیم تا در آینده دچار مشکل در حوزه مهندسی نشویم.
  آموزش  ریاضی
علی‌بابا، حامی مسابقه برنامه‌نویسی کدناک دانشگاه شریف
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / ...
علی‌بابا، حامی مسابقه برنامه‌نویسی کدناک دانشگاه شریف
سومین دوره مسابقه برنامه‌نویسی کد ناک، با حمایت گروه علی‌بابا، روز پنج‌شنبه، ۱۲ دی‌ماه در دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.
  علی بابا  مسابقه برنامه نویسی  کد ناک دانشگاه شریف
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / ...
روزانه باید دقیقا چقدر کافئین مصرف کرد؟
می‌توان گفت امروزه کافئین به یک خوراکی جدایی‏ناپذیر از زندگی روزمره افراد بدل شده است، اما چه میزان مصرف روزانه آن معقول است؟به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، صبح زود بیدار شدن از خواب می‌تواند بسیار دشوار باشد و تلاش برای تمرکز روی کارها بدون نوشیدن قهوه برای بسیاری از افراد دشوارتر هم هست.هنگامی که یک فرد، بالغ و مستقل می‌شود، نمی‌تواند به راحتی برای همه چیز در زندگی خود وقت بگذارد. مدیریت فرزندان، زندگی اجتماعی، کار و تمام کارهای دیگر یک آشفتگی بزرگ است. بنابراین به قهوه و در واقع کافئین نیاز پیدا می‌کند، زیرا با کمتر خوابیدن می‌تواند زمان بیشتری برای سر و سامان دادن به کارها داشته باشد. اما قهوه بهترین دوست شما نیست. با اینکه مصرف معقول و به اندازه آن می‌تواند هوشیاری به همراه داشته باشد …
ایجاد مقطع ارشد ریاضی «گرایش رمز و کد» در دانشگاه علم و صنعت
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / علمی و آموزشی
ایجاد مقطع ارشد ریاضی «گرایش رمز و کد» در دانشگاه علم و صنعت
در جلسه شورای آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه علم و صنعت «ایجاد رشته کارشناسی ارشد ریاضی- گرایش رمز و کد» مورد تصویب قرار گرفت.
  دانشگاه علم و صنعت  دانشگاه ها  کارشناسی ارشد
مشکلی که ۱۰ روز است خرمشهر را درگیر کرده...
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
مشکلی که ۱۰ روز است خرمشهر را درگیر کرده...
فرماندار خرمشهر گفت: مشکلات زیرساختی و شهرسازی خرمشهر از گذشته بوده و مهندسین و مشاورانی که شهرک‌ها را طراحی کردند، دقت لازم را برای ارتفاع منطقه از سطح زمین رعایت نکرده‌اند و شیب لازم را نیز برای هدایت آب‌های سطحی در نظر نگرفته‌اند. در شبکه فاضلاب کوی بهروز که ۱۰ روز است درگیر آن هستیم، ساده‌ترین مساله ریاضی یعنی تراز آب را مهندسین مشاور رعایت نکرده‌اند.
  استانی-اجتماعی  اخبار اجتماعی - خوزستان  سیلاب در خوزستان  خرمشهر
درگذشت یک ریاضیدان ایرانی
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / علمی و آموزشی
درگذشت یک ریاضیدان ایرانی
دکتر فریده فیروزبخت، ریاضیدان ایرانی و عضو بازنشسته هیئت‌علمی دانشگاه اصفهان درگذشت.
  ریاضیدان ایرانی
فـلـسـفه‌ عـلـم چـیـسـت؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۱ / ...
فـلـسـفه‌ عـلـم چـیـسـت؟
انجمن علمی ریاضی دانشگاه شهید بهشتی، دومین جلسه مجموعه نشست‌های بنیادهای ریاضیات و علوم تجربی را برگزار می‌کند.
  دانشگاه شهید بهشتی  انجمن علمی ریاضی  بنیادهای علم و ریاضیات
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / ...
ورنر فون براون‏،‏ پدر صنایع موشکی جهان
فریدون عسکری - امروزه بحث موشک و صنایع موشکی از موضوعات مهم فناوری در حوزه‌های مختلف به‏ویژه نظامی و دفاعی است‏. بدین مناسبت در این یادداشت برآن شدیم تا خوانندگان گرامی را به طور بسیار مجمل و اختصار با پدر صنایع موشکی جهان آشنا کنیم‏. ورنر فون براون‏ (‏‏به آلمانی wernher vo- braun‏) ‏دانشمند آمریکایی آلمانی‌تبار به عنوان پیشگام توسعه فناوری موشک در آلمان نازی و پدر علم موشکی و فضایی ایالات متحده آمریکا و جهان شناخته شده است‏.او در 23 مارس 1912 در شهر کوچک ویرزیتس در استان پوزن‏،‏ بخشی از امپراتوری آلمان دیده به جهان گشود‏. پدرش ‏(مگنوس فرایهر فون براون‏) به عنوان وزیر کشاورزی‏ دولت فدرال در زمان جمهوری وایمار فعالیت می‌کرد‏. ‏جمهوری وایمار‏،‏ نظام حکومتی آلمان بین سال‌های 1919 تا 1933‏ بود‏. …
ارزیابی آثار بزرگ هنری با نگاهی نو
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۷ / فرهنگی و هنری
ارزیابی آثار بزرگ هنری با نگاهی نو
تهران- ایرنا- بررسی جنبه‌های روان شناختی، فیزیولوژیک، اجتماعی و فرهنگی آثار هنری هنرمندان می‌تواند گویای این باشد که چگونه با مهارت از همه‌ علومی که در اختیار داشته‌اند از ریاضی گرفته تا درک پرسپکتیو و سپس در قرن نوزدهم با استفاده از عکاسی به خلق آثار خود پرداخته اند.
  تازه های نشر  هنرهای تجسمی  کتاب
دانش آموز شیرازی مقام چهارم مسابقات ریاضی جهان را کسب کرد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / ...
دانش آموز شیرازی مقام چهارم مسابقات ریاضی جهان را کسب کرد
پرنیا کرمی دانش آموز شیرازی مقام چهارم مسابقات جهانی ریاضیات آسان را کسب کرد.
  استانی-علمی و آموزشی  مسابقات ریاضی  دانش‌آموز  شیراز
ماشین حساب قشمی باز هم افتخار آفرید
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / ...
ماشین حساب قشمی باز هم افتخار آفرید
نامش محمد است و کریم زاده نام خانوادگی اوست. ۱۵ سال سن دارد و در کلاس دهم دبیرستان نمونه دولتی خِرد شهر قشم تحصیل علم می کند. دوستانش به خاطر توانایی ای که محمد در محاسبات دقیق ریاضی دارد، لقب ماشین حساب بر او گذاشته اند.
  استانی-علمی و آموزشی  اخبار علمی - هرمزگان  استانی-شهرستانها  اخبار شهرستان‌ها - هرمزگان
آیا اندازه کلاس در پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان مؤثر است؟
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / ...
آیا اندازه کلاس در پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان مؤثر است؟
بر اساس تجزیه‌وتحلیل آماری از نتایج تحقیقی طولانی‌مدت در آموزش ریاضی و علوم مشخص شد، کوچک بودن اندازه کلاس با عملکرد و دستاوردهای بهتر دانش‌آموزان مرتبط نیست.
  استانی-اجتماعی  پیشرفت تحصیلی  دانش آموزان
"مریم میرزاخانی" هم هنگام دریافت جایزه چند مقاله انگشت شمار داشت
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / علمی و آموزشی
"مریم میرزاخانی" هم هنگام دریافت جایزه چند مقاله انگشت شمار داشت
رئیس شاخه ریاضی فرهنگستان علوم در یادداشتی که به مناسبت هفته پژوهش نوشته، بر این نکته تاکید دارد که معیار ISI بودن مجلات ریاضی، اعتبار مناسب نیست و چاپ مقاله در مجله معتبر داخلی یا خارجی اگرچه لازم است اما کافی نیست.
  هفته پژوهش  هفته پژوهش 98  رئیس شاخه ریاضی فرهنگستان علوم
شجاعت یک قلندر اقتصاددان
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۱ / اقتصادی
شجاعت یک قلندر اقتصاددان
محسن رنانی، متولد ۲۶ دی‌ماه ۱۳۴۴ اقتصاددان ایرانی است. ما می‌توانیم با ایده‌هایش مخالف باشیم و اقتصاددانان بسیاری هستند که ایده‌هایش را به چالش می‌کشند، آنها که دلبستگی بیشتری به اقتصاد با مدل‌های ریاضی دارند و رویکردی فنی‌تر به اقتصاد دارند، نگاه محسن رنانی به اقتصاد را نمی‌پسندند؛ و حتی مواجهه فعالانه او با مسائل اجتماعی را نیز بسیاری دوست ندارند. رنانی اما در شمار قلندران سرکش دانشگاه است، آنها که کنج عافیت و آرامش را برنگزیده‌اند و از درافتادن در دامان مسائلی که حیات این تمدن را تهدید می‌کنند نهراسیده‌اند. قلندرانی که زبان خویش را نبریده‌اند و دست از قلم نکشیده‌اند.
در دیدار اولیایی و وزیر ورزش چه گذشت؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۲۰ / ورزشی
در دیدار اولیایی و وزیر ورزش چه گذشت؟
سومین دوره مسابقه برنامه‌نویسی کدناک، با حمایت گروه علی بابا، روز پنج‌شنبه، 12 دی ماه در دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف برگزار می‌شود.
  باشگاه استقلال
تشییع پیکر استاد دانشگاه شهید بهشتی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / علمی و آموزشی
تشییع پیکر استاد دانشگاه شهید بهشتی
دانشگاه شهید بهشتی ضمن تسلیت درگذشت دکتر محمدرضا مشکانی، استاد فقید دانشکده علوم ریاضی این دانشگاه از برگزاری مراسم تشییع او در روز چهارشنبه، ۲۰ آذر خبر داده است.
  درگذشت استاد دانشگاه  دانشگاه شهید بهشتی  دکتر محمدرضا مشکانی
۲ واحد نانوایی به دلیل گرانفروشی تعطیل شد
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / ...
۲ واحد نانوایی به دلیل گرانفروشی تعطیل شد
شفقنا- مدیر کل تعزیرات حکومتی قم گفت: تا کنون ۵ واحد صنفی تعطیل شده است که ۲ واحد از این تخلفات واحد نانوایی بودند که به دلیل افزایش و تغییر خودسرانه قیمت و وزن چانه تعطیل شدند. به گزارش خبرنگار شفقنا در قم، مهدی ریاضی عصر امروز در نوزدهمین  جلسه ستاد تنظیم بازار که در سالن جلسات امام جواد(ع) استانداری […]
اولین ورکشاپ بین المللی مشترک دانشگاه بناب با دانشگاه آتاترک کشور ترکیه برگزار شد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / ...
اولین ورکشاپ بین المللی مشترک دانشگاه بناب با دانشگاه آتاترک کشور ترکیه برگزار شد
اولین ورکشاپ بین المللی مشترک دانشگاه بناب با دانشگاه آتاترک کشور ترکیه به میزبانی دانشگاه آتاترک با حضور دانشمندان و صاحب‌نظران ریاضی از کشورهای مختلف جهان برگزار شد.
  استانی-علمی و آموزشی
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۹/۱۴ / ...
آرزوهای ما کجاست؟
آتش بی‌مهار آن روز هم تنها دغدغه‌شان امتحان ریاضی خانم معلم بود، اما آن‌قدر در آتشِ شعله‌ور ضجه زدند و جیغ ‏کشیدند که آتش خود شرم کرد و بعد ٤٠دقیقه خاموش شد. سه‌شنبه بود، چهاردهم آذر، ماه آخر پاییز. ‏زنگ اول امتحان ریاضی داشتند و زنگ بعد دیکته. هوای آذرماهِ درودزن سرد بود و ‏چراغ‌نفتی قدیمی پشت در آهنی کلاس، گرما می‌داد به دخترک‌ها. دری که دستگیره نداشت و ‏دخترک‌های به سن «کبری»، هر روز بسان «پترس» انگشت‌های ظریف‌شان را در سوراخ آن ‏می‌چرخاندند تا باز شود. ساعت از ٦و٥٧ دقیقه گذشته بود که «بابایی» پریسا را زیر تابلوی «شهید ‏رحیمی» مدرسه پیاده کرد و به خانه برگشت تا مهیای رفتن به مدرسه‌ای دیگر شود. پریسا وارد کلاس ‏دوم الف شد و نشست کنار دست نرگس، روی نیمکت چوبی. پشت سرشان سمانه، مریم و لیلا جمع …
سقوط بهمن کوکایین بر سر اروپا
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۰۹/۱۱ / ...
سقوط بهمن کوکایین بر سر اروپا
کوکایین، بیش از همیشه ‏«کوکایین»، «کُک» یا «چارلی»، ماده‌ای مخدر برای میهمانی‌ها و پارتی‌های افراد ثروتمند. ظاهرا یکی از ‏چیزهایی که با شنیدن نام شهر هرتس‌فلده به ذهن متبادر می‌شود، کوکایین است. شهری آرام و با جمعیت ١٧٥٠ ‏نفری در شرق آلمان. ‏ اگر عملیات دستگیری برخی از پخش‌کنندگان کوکایین در هرتس‌فلده چیزی را به ما نشان داده باشد، این است که ‏زنجیره تولید و پخش جهانی کوکایین تا چه اندازه رشد کرده و تقاضای سیر نشدنی مصرف‌کنندگان، تا چه اندازه ‏زیاد شده است.‏ بازرسان می‌گویند که تاکنون هیچ‌وقت تا این اندازه کوکایین در بازار آلمان، اروپا یا سراسر جهان وجود نداشته ‏است. همچنین هیچ زمانی به اندازه اکنون، خلوص این ماده بالا نبوده است. برخی تخمین می‌زنند که میانگین ‏خلوص کوکایین موجود، ٧٠‌درصد یا بالاتر …
صحبت‌های توپ جمع کنی که قهرمان این روزهای تاتنهام است
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۸ / ورزشی
صحبت‌های توپ جمع کنی که قهرمان این روزهای تاتنهام است
کالوم هینز پانزده ساله می‌گوید که به دلیل امتحان ریاضی روز بعد نتوانست به جشن بازیکنان تاتنهام پس از شکست المپیاکوس ملحق شود.
قرار بود درس در مدرسه انسان تربیت کند اما کنکور همه را رقیب کرده
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / اجتماعی
قرار بود درس در مدرسه انسان تربیت کند اما کنکور همه را رقیب کرده
معاون فعالیت های دانش آموزی سازمان دانش آموزی کشور گفت: همین علوم و ریاضی و فلسفه و منطق ابزاری باشند تا انسان تربیت کنیم اما امروز کنکور همه ما را به عنوان رقیب هم قرار داده است.
  اردشیر دهقانی  زلزله  مدرسه
دید منفی جامعه به رشته‌های علوم انسانی/ادامه تحصیل در خارج از کشور هویت فرد را از بین می‌برد
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۶ / علمی و آموزشی
دید منفی جامعه به رشته‌های علوم انسانی/ادامه تحصیل در خارج از کشور هویت فرد را از بین می‌برد
یک دانشجوی رتبه برتر مقطع کارشناسی ارشد گفت: دوران دبیرستانم را در شهرستان میناب و در رشته ریاضی و فیزیک گذرانده‌ام. کارشناسی را با رشته مهندسی کشتی‌سازی دانشگاه امیرکبیر به اتمام رسانده و سپس با رتبه ١٩١ کنکور سراسری در مقطع کارشناسی ارشد به دانشگاه علم و صنعت ایران قدم گذاشته و هم‌اکنون نیز دانشجوی ترم یک مدیریت ام بی اِی گرایش مدیریت استراتژیک هستم.
  استانی-علمی و آموزشی  اخبار علمی - هرمزگان  آموزش و پرورش  کنکور سراسری  کشتی‌سازی  علوم انسانی
پیش بینی میزان خطر نارسایی حاد کلیه بعد از جراحی قلب با مدل ریاضی
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / علمی و آموزشی
پیش بینی میزان خطر نارسایی حاد کلیه بعد از جراحی قلب با مدل ریاضی
محققان یک مدل ریاضی ابداع کرده اند که با استفاده از آن می توان میزان خطر نارسایی حاد کلیه بعد از عمل جراحی قلب را با دقت بالایی پیش بینی کرد.
احترام به سبک شخصی‌
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۰۴ / فرهنگی و هنری
احترام به سبک شخصی‌
ابراهیم معمارزاده را از سال 60 می‌شناسم؛ زمانی‌که به‌عنوان استاد مدعو به دانشگاه هنرهای زیبا دعوت شدند و در همان جا با هم آشنا شدیم. او پیش از آن در آموزش و پرورش ریاضی تدریس می‌کرد و بعد از آن به خاطر علاقه وافرش به مجسمه‌سازی وارد دانشگاه تهران شد و پس از آن هم برای تکمیل دوره تحصیلش به اروپا سفر کرد تا درآنجا هم تحصیلاتش را تکمیل کند.
کالدرون زیر تیغ
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / ورزشی
کالدرون زیر تیغ
«فوتبال همین است؛ بازی نتیجه. حکم آخر را اعداد روی تابلو می‌دهند؛ قاضیانی از تبار ریاضی که امروز سرمربی آرژانتینی پرسپولیس را در یک برزخ واقعی قرار داده‌اند.»
  گابریل کالدرون
فیلم | درشتی و تندی به روایت نابغه ۱۰۵ ساله ایرانی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فیلم
فیلم | درشتی و تندی به روایت نابغه ۱۰۵ ساله ایرانی
این بخش‌هایی کمتر دیده شده از یک سخنرانی شنیدنی از پروفسور فضل الله رضا است. نابغه ای که پنجشنبه گذشته در ۱۰۵ سالگی درگذشت. رئیس پیشین دانشگاه تهران که در علوم ریاضی و مهندسی در آمریکا تحول بزرگی در فلسفه علوم پایه ایجاد کرده بود اما بعد ادبی او به قدری بود که بزرگانی چون باستانی پاریزی و زرین کوب و سایرین برایش احترامی ویژه قائل باشند. او در بخش‌هایی از سخنرانی ۲۰۱۵ خود در اوتاوا که در این ویدئو می‌بینید در وصف ادب فارسی، شاهنامه و سرآغاز شاهنامه سخن می‌گوید.
  ریاضی  علم
عکس‌ها یاد مریم را گرامی می‌دارند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فرهنگی و هنری
عکس‌ها یاد مریم را گرامی می‌دارند
تهران-ایرنا- نمایشگاه عکس و گرافیک مریم میرزاخانی از سوی اتحادیه بین المللی ریاضی (IMU) به بهانه گرامیداشت این دانشمند فقید در تهران برگزار می‌شود.
نگاه نوبلیست‌های 2019 به توسعه و فقرزدایی
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۸/۳۰ / اقتصادی
نگاه نوبلیست‌های 2019 به توسعه و فقرزدایی
با وجود پیشرفت‌های اقتصادی عظیم در چند دهه گذشته، فقرجهانی همچنان مشکلی فراگیر و اساسی در پیش روی جوامع بشری است. امروزه بیش از 700 میلیون نفر در جهان با درآمدهای بسیار اندک به گذران زندگی مشغولند. هر ساله، پنج میلیون کودک زیر پنج سال در اثر بیماری‌هایی قابل درمان و قابل پیشگیری جان خود را از دست می‌دهند. امروزه، هرچند اکثر کودکان در کشورهای کم درآمد آموزش در مدارس ابتدایی را سپری می‌کنند، اما بسیاری از آنها بدون کسب مهارت‌های خواندن، نوشتن و ریاضی مدرسه را ترک می‌کنند. یکی از مهم‌ترین پرسش‌های پیش روی بشر آن است که چگونه می‌توان فقر جهانی را به‌طور موثری کاهش داد؟ این پرسش همواره یکی از بزرگ‌ترین سوالات پیش روی دانش اقتصاد از آغاز پیدایش آن بوده است.
فراخوان حمایت از پژوهشگران ریاضی و پزشکی منتشر شد
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۹ / فناوری
فراخوان حمایت از پژوهشگران ریاضی و پزشکی منتشر شد
محققان حوزه‌های علوم پزشکی، ریاضی و فیزیک، علوم دامی، دامپزشکی و شیلات تا ۱۵ دی ماه مهلت دارند طرح‌های پژوهشی خود را به صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ارسال کنند.
  صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری  فراخوان
دیپلم گرفتن در ۲ رشته ممکن شد
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / اجتماعی
دیپلم گرفتن در ۲ رشته ممکن شد
احتمالا افرادی را دیده باشید که دو مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد دارند، ولی شاید تا کنون به این موضوع برخورد نکرده باشید که یک نفر به عنوان مثال، هم دیپلم ریاضی داشته باشد و هم دیپلم تجربی. وزارت آموزش و پرورش اکنون این امکان را فراهم کرده است.
هزار نفر اول کنکور ریاضی کدام رشته ها را انتخاب کردند/ معرفی رشته ها و دانشگاههای محبوب
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۲۱ / اجتماعی
هزار نفر اول کنکور ریاضی کدام رشته ها را انتخاب کردند/ معرفی رشته ها و دانشگاههای محبوب
آمار پذیرفته شدگان کنکور سراسری در سال های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۸ نشان می دهد مهندسی برق همچنان محبوب کنکوری های گروه ریاضی است و مهندسی های نفت و هوافضا با افت توجه مواجه شده اند.
  کنکور سراسری  سازمان سنجش  دانشگاه های ایران  علم ریاضی  دانشکده مهندسی  انتخاب رشته  رتبه برتر کنکور
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۸/۲۰ / ...
فرزندی که با درس خواندنش مادرش را سکته داد!
مادر چینی بعد از کمک به فرزندش در انجام تکالیف مدرسه تا مرز مرگ رفت.هنگامی که والدین در انجام تکالیف به فرزندان خود کمک می‌کنند، اتفاقات زیادی رخ می‌دهد که در نهایت باعث شکایت و نارضایتی آن‌ها از بازیگوشی فرزندانشان می‌شود. خانم وانگ ۳۶ساله از چین، تجربه تلخی را بعد از سر و کله زدن با فرزند ۹ساله‌اش تجربه کرد. او سعی داشت تا یک مسئله ریاضی را به فرزندش تفهیم کند، اما در نتیجه این اقدام دچار حمله قلبی شد. او که از عدم درک پسرش برای حل مسئله ریاضی به شدت عصبانی شده بود در قفسه سینه خود احساس درد کرد و نفس کشیدن برایش دشوار شد. به دنبال این احساس درد، خوشبختانه پدر خانواده به سرعت همسرش را به بیمارستان می‌رساند. پزشکان تشخیص می‌دهند که مادر به دلیل عصبانیت زیاد دچار حمله قلبی و سکته شده است. در …
گرامیداشت دهه ریاضیات و پرسش و پاسخ‌های علمی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۹ / ...
گرامیداشت دهه ریاضیات و پرسش و پاسخ‌های علمی "بیرونی" و "ابن‌سینا"
انجمن علمی دانشجویی ریاضی محض دانشگاه تربیت مدرس با همکاری دانشکده علوم ریاضی این دانشگاه، نشستی با هدف گرامیداشت دهه ریاضیات برگزار می‌کند.
  دانشگاه تربیت مدرس
اسکن‌های مغزی دروغ نمی‌گویند | آیا واقعا ذهن ریاضی پسرها از دخترها بیشتر است؟
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / علمی و آموزشی
اسکن‌های مغزی دروغ نمی‌گویند | آیا واقعا ذهن ریاضی پسرها از دخترها بیشتر است؟
پژوهشگران می‌گوید تصویربرداری از مغز کودکان کم سن نشان می‌دهد که پسرها و دخترها از سازوکارها و شبکه‌های مشابهی در مغزشان برای حل مسائل ریاضی استفاده می‌کنند.
عملکرد دختران و پسران در ریاضی یکسان است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / علمی و آموزشی
عملکرد دختران و پسران در ریاضی یکسان است
محققان به تازگی این ادعا را که زنان به دلیل تفاوت‌های بیولوژیکی در مهارت‌های علوم،فناوری،مهندسی و ریاضی ضعیف‌تر هستند، رد کردند.
  ریاضی  زنان
برگزاری آزمون بین‌المللی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / علمی و آموزشی
برگزاری آزمون بین‌المللی "چالش هوش بیور"/اعلام زمان نتایج آزمون
آزمون بین‌المللی چالش هوش بیور روز گذشته در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد.
  چالش هوش بیور  ریاضی  _دانشگاه تهران
جایزه ریاضیات به نام مریم میرزاخانی نامگذاری شد
مهر / ۱۳۹۸/۰۸/۱۵ / علمی و آموزشی
جایزه ریاضیات به نام مریم میرزاخانی نامگذاری شد
بنیاد «جایزه پیشرفت شگرف» اعلام کرد جایزه‌ای به نام مریم میرزاخانی برای زنان جوان ریاضیدان در نظر گرفته است. این جایزه ۵۰ هزار دلار است.
  مریم میرزاخانی  علم ریاضی  دانشمند ایرانی
وام‌دارِ دبیرستان  فرهنگ‌ ایم
عصرایران / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / فرهنگی و هنری
وام‌دارِ دبیرستان فرهنگ‌ ایم
پیش از مدرسۀ فرهنگ دبیرستان علوم انسانی مناسب، در رده دبیرستان‌هایی که برای رشته‌های ریاضی و تجربی وجود داشت، مطلقاً یافت نمی شد
چوب جادو/ جایزه 3 میلیون دلاری به ریاضی‌دان آمریکایی برای پروژه مشترکش با مریم میرزاخانی
سازندگی / ۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / علمی و آموزشی
چوب جادو/ جایزه 3 میلیون دلاری به ریاضی‌دان آمریکایی برای پروژه مشترکش با مریم میرزاخانی
ماجرای «قضیه چوب جادو» چیست که ارزش اعطای نخستین مدال فیلدز به یک ریاضی‌دان زن و البته سه میلیون دلار را داشت؟ اسکین در توضیح آن می‌گوید عنوان این قضیه در واقع استعاره‌ای از سودمندی آن است و ماجرا ربطی به یک شیئ فیزیکی ندارد. به گفته او «چوب جادویی در کار نیست. این قضیه در چندین حوزه متفاوت در ریاضی کاربرد دارد.»
  ریاضی‌دان  مریم میرزاخانی  الکس اسکین  دانشگاه شیکاگو  magic wand theorem  قضیه چوب جادو  دانشگاه استنفورد  ریاضی  ریاضی دان  اتاق آینه
محاسبه ریاضی آخرالزمان زامبی
اسپوتنیک / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / بین‌المللی
محاسبه ریاضی آخرالزمان زامبی
بشر چطور می‌تواند آخرالزمان زامبی را پشت سر بگذارد؟
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / ...
زنگ نماز اجباری ولی شرکت دانش‌آموزان در آن اختیاری است
‌معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر این‌که زنگ نماز برای مدیران مدارس اجباری است و هر مدیری مکلف است ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در برنامه درسی برای زنگ نماز خالی کند، گفت: حضور دانش‌آموزان اختیاری است و الزام و اجباری برای شرکت در نماز وجود ندارد.به گزارش ایسنا، علیرضا کاظمی با اشاره به برنامه‌های ترویجی حوزه نماز در مدارس اظهار کرد: امسال پیش اجلاس سراسری نماز را در ۷۵۰ منطقه آموزشی کشور در دست طراحی داریم. اجلاس سراسری نماز یک اجلاس نمادین است اما برای استفاده از این ظرفیت و با هدف ایجاد انگیزه، توسعه و تبلیغ و ترویج فرهنگ اقامه نماز، پیش اجلاسی در همه مناطق برگزار و از ایده‌های خوب و موفق حوزه نماز از سطح مدرسه تا منطقه تقدیر می‌کنیم. وی با اشاره به زنگ نماز گفت: در مدارس زنگ نماز …
موفقیت ایران در چهارمین جشنواره ملی دانش‌آموزی ابن‌سینا
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۸/۰۴ / اجتماعی
موفقیت ایران در چهارمین جشنواره ملی دانش‌آموزی ابن‌سینا
دبیر علمی چهارمین جشنواره ملی دانش آموزی ابن سینا با اشاره به درخشش دانش آموزان ایرانی در مسابقات جهانی علوم و اختراعات کره جنوبی ۲۰۱۹ گفت: دانش‌آموزان ایرانی در حوزه‌های علوم اعصاب، فیزیک، شیمی، ریاضی و کامپیوتر مدال‌آور شدند.
درخواست تعدادی از ریاضیدانان برای ملاقات با وزیر علوم و بیان چالش‌های علوم ریاضی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / علمی و آموزشی
درخواست تعدادی از ریاضیدانان برای ملاقات با وزیر علوم و بیان چالش‌های علوم ریاضی
رئیس شاخه ریاضی فرهنگستان علوم گفت: ما چندین نامه به وزیر علوم نوشتیم و چالش‌های زیادی که علوم ریاضی امروزه در ایران با آن روبه‌رو است را در نامه مطرح کردیم. بارها به شورای عالی انقلاب فرهنگی هم درباره این مسائل نامه نوشتیم که متاسفانه پاسخی را دریافت نکردیم.
  وزیر علوم  ریاضی
متقاضیان کم رشته‌های ریاضی باعث ایجاد تعادل می‌شوند/کم بودن متقاضیان ریاضی در کل دنیا
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۳۰ / علمی و آموزشی
متقاضیان کم رشته‌های ریاضی باعث ایجاد تعادل می‌شوند/کم بودن متقاضیان ریاضی در کل دنیا
استاد ریاضی دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان این که رشته‌های ریاضی همیشه در کل دنیا متقاضیان کمتری نسبت به سایر رشته‌ها داشته‌اند، گفت: ما چون دانشجوی زیادی پذیرش می‌کردیم و برایشان جایگاه شغلی وجود نداشت، تعداد متقاضیان ریاضی کم شده‌ است و به سمت تعادل پیش می‌رود.
  ریاضی  دانشگاه باهنر کرمان
تأکید دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه بر فعالیت بین رشته‌ای ریاضی با سایر علوم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۷ / علمی و آموزشی
تأکید دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه بر فعالیت بین رشته‌ای ریاضی با سایر علوم
دارنده مدال نخل آکادمیک فرانسه با تأکید بر ضرورت فعالیت بین رشته‌ای ریاضی با سایر علوم از جمله زیست‌شناسی، فیزیک، شیمی، اقتصاد، علوم کامپیوتر، مدیریت و ... گفت: هم‌اکنون رشته‌های علمی در کشور به مثابه جزایر مجزا از هم عمل می‌کنند.
  نخل آکادمیک فرانسه  ریاضی
از گشودن راز قضیه تثلیثی
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / علمی و آموزشی
از گشودن راز قضیه تثلیثی "مورلی" درباره مثلث تا نقش فیزیک در اقتصاد
تعدادی از محققان در سمینار تحولات جدید ریاضی و فیزیک درباره موضوعات مختلفی چون کاربرد جبر خطی در بررسی داده‌های بزرگ، قضیه تثلیثی مورلی، فیزیک در اقتصاد و تحولات اخیر هندسه ریمان-فینسلر سخن گفتند.
  فیزیک
غلامعلی جعفرزاده: طرح حذف زبان انگلیسی از مدارس در مجلس رای نمی‌آورد
فرارو / ۱۳۹۸/۰۷/۲۵ / سیاسی
غلامعلی جعفرزاده: طرح حذف زبان انگلیسی از مدارس در مجلس رای نمی‌آورد
نماینده مردم رشت در مجلس خاطرنشان کرد: اینکه در مدارس ما زبان انگلیسی به درستی تدریس نمی‌شود و تصمیم گرفته شود که به همین دلیل باید برای فراگیری آن به آموزشگاه‌ها مراجعه کنند، یک فاجعه ملی است. یعنی ممکن است خیلی از دانش آموزان در برخی از دروس نتیجه نگیرند مانند ریاضی؛ پس باید برای فراگیری به آموزشگاه‌های ریاضی مراجعه کنند؟
  مجلس  حذف زبان انگلیسی  غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی
بهارشکنی| جستاری در باب ریاضیات تئاتر
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۷/۲۳ / فرهنگی و هنری
بهارشکنی| جستاری در باب ریاضیات تئاتر
نمایش «بهارشکنی» اثری مهندسی‌شده است که در آن می‌توان رابطه تئاتر و ریاضی را درک کرد، جایی که اصول ساده ریاضی، اثر را به یک نمایش تمیز بدل می‌کند.
مدرسانه انتخابی هوشمندانه برای تدریس خصوصی ریاضی
مهر / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / اقتصادی
مدرسانه انتخابی هوشمندانه برای تدریس خصوصی ریاضی
در کلاس های خصوصی مدرسانه دانش آموزان با کار کردن و مشارکت در حل مسئله، ریاضی را یاد می گیرند و روش های تدریس این مجموعه به دور از هر نوع حفظیات و راه های میانبری ناکار آمد است.
  علم ریاضی  کلاس های آموزشی  تدریس خصوصی
عکس / غول های سنگی موآی در جزیره ایستریه
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۷/۲۲ / عکس
عکس / غول های سنگی موآی در جزیره ایستریه
جزیره ایستر در قلب Heart اقیانوس آرام است و در آن صد‌ها مجسمه باستانی غول پیکر به شکل انسانی با چشمانی درشت وجود دارند که در اطراف جزیره و رو به دریا هستند. هدف اصلی از ساخت این مجسمه‌ها هنوز شناسایی نشده است، اما به تازگی دانشمندان در خصوص نحوه قرارگرفتن کلاه‌هایی از جنس سنگ‌های قرمز رنگ اسکوریای قرمز (red scoria) بر روی مجسمه‌ها به نتیجه‌های منحصربه فردی دست یافته اند. پژوهش‌های علمی باستان شناسان نشان می‌دهد که این بنا‌ها و آثارباستانی منحصربه فرد به وسیله انسان‌های پیشین و با استفاده از محاسبه‌های ریاضی و هندسی انجام شده است. مجسمه‌های جزیره ایستربه نام موآی (moai) به تعداد ۹۰۰ عدد در اطراف جزیره وجود دارند و کارشناسان قدمت ساخت آنها را بین ۳۰۰ تا ۹۰۰ سال پیش می‌دانند، این مجسمه‌ها حدود …
از برنامه‌های هفته جهانی فضا در دانشگاه شریف تا تدریس ریاضی در بهشت
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۱۶ / ...
از برنامه‌های هفته جهانی فضا در دانشگاه شریف تا تدریس ریاضی در بهشت
شماره ۸۲۵ روزنامه دانشگاه شریف منتشر شد.
  دانشگاه صنعتی شریف  روزنامه شریف
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / ...
تاریخ به روایت یک دهه هشتادی
سحر جعفریان_ خبرنگار شاگرد اول مدرسه است. مهربان و آرام که‌ گاه‌گاه شیطنت‌های دهه هشتادی سراغش می‌آید و قرار از او می‌گیرد. این را می‌شود در لحظاتی از مصاحبه با او و کلماتی که برای انتقال مفاهیم انتخاب می‌کند، به خوبی فهمید. 16 سال دارد و یک دهه هشتادی تمام‌عیار است با همه دلبستگی‌هایش به اینترنت، ریاضی و ادبیات پارسی، می‌خواهد معمار شود؛ معماری که ایده و طرح‌هایش را از شعر و ادبیات وام خواهد گرفت و به کمک فضای مجازی، آنها را با دنیا به اشتراک بگذارد. این جمله‌ها، مختصری از احوال «کیمیا یعقوبی» …
نام استاد ایرانی در فهرست یک درصد داوران برتر جهان
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / علمی و آموزشی
نام استاد ایرانی در فهرست یک درصد داوران برتر جهان
عضو هیات علمی گروه ریاضی و معاون پژوهش‌وفناوری دانشکده علوم پایه دانشگاه بین‌المللی امام خمینی(ره)، در بین یک درصد داوران برتر جهان قرار گرفت.
  دانشگاه امام خمینی
آیا ممکن است دانش ریاضی جدید ما کاملا غلط باشد؟
زومیت / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / فناوری
آیا ممکن است دانش ریاضی جدید ما کاملا غلط باشد؟
پیچیدگی ریاضیات نوین به‌‌اندازه‌‌ای بالا رفته که اعتبارسنجی گزاره‌‌ها از توان محاسباتی هر بشری خارج است، آیا ماشین‌‌های اثبات خودکار می‌‌توانند به‌‌کمک ریاضی‌‌دانان بشتابند؟
55 آنلاین / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / ...
پاسخ‌های متعصبانه در آمریکا: اکثریت آمریکایی‌ها مخالف تدریس اعداد ریاضی در مدارس!
2020 نفر (56 درصد) به این پرسش پاسخ " نه " داده‌اند و 29 درصد نیز گفته‌اند که این اعداد باید در مدارس تدریس شود.
شفقنا / ۱۳۹۸/۰۷/۰۸ / ...
ائتلاف یا اختلاف: نقطه صفر مرزی
شفقنا- محمد ایمانی در روزنامه کیهان نوشت، ۱-در عالم ریاضی ۲+۲ به نتیجه ۴ ختم می‌شود. اما مکرر اتفاق می‌افتد که جمع ۲ به علاوه ۲، به نتیجه ۵ یا بالاتر ختم شود. این، خاصیت تعاون و هم افزایی (Synergy) است. گفته شده «زمانی که دو یا چند عنصر، جریان یا عامل، همیاری و تعامل داشته باشند، اثری به وجود […]