سه شنبه, ۵ تیر, ۱۴۰۳ / 25 June, 2024
مجله ویستا

نگران زگیل هستید؟


نگران زگیل هستید؟

زگیل تکثیر غیر سرطانی سلول های پوست است که توسط عفونت‌های ناشی از ویروس‌های خانواده پاپیلوما ویروس(HPV) ایجاد می شود. زگیل در کودکان بیشتر از بزرگسالان شایع است، اما می تواند …

زگیل تکثیر غیر سرطانی سلول های پوست است که توسط عفونت‌های ناشی از ویروس‌های خانواده پاپیلوما ویروس(HPV) ایجاد می شود. زگیل در کودکان بیشتر از بزرگسالان شایع است، اما می تواند در هر سنی بروز کند.

زگیل‌ها (برآمدگی‌های کوچک پوستی ناشی از آلودگی به ویروس‌های پاپیلوما) ممکن است در هر جای بدن ظهور کنند؛ مثلا روی پوست نقاط مختلف بدن مثلا دست ‌پا یا صورت، روی اندام تناسلی و حتی درون دهان.

زگیل‌ها بسیار مسری هستند و با تماس پوستی به راحتی منتقل می‌شوند، یعنی می‌توانند از یک قسمت به سایر نقاط بدن و نیز سایر افراد سرایت کنند.

به دلیل تنوع انواع ویروس‌های پاپیلوما (بیش از ۶۰ نوع) انواع زگیل وجود دارد.

زگیل دردناک نیست، مگر اینکه بر روی پا ایجاد شود. در اکثر موارد، زگیل در مدت زمان طولانی به تدریج از بین می رود و نیازی به درمان ندارد.

انواع شایع زگیل

انواع شایع زگیل شامل موارد زیر است:

ـ زگیل معمولی: این زگیل در اطراف ناخن ها و در پشت دست ظاهر می شود. معمولاً دارای سطحی زبر بوده و رنگ آن زرد مایل به خاکستری یا قهوه ای است.

ـ زگیل پا: در کف پا ایجاد می‌شود و بر روی آن نقاط سیاه دیده می‌شود که همان رگ‌های خونی است که زمانی آن را تغذیه می‌نمودند. دسته‌های زگیل کف پایی، "موزائیک" نامیده می شوند. این زگیل‌ها می‌توانند دردناک باشند.

ـ زگیل مسطح: زگیل های کوچک صافی هستند که گاه در دسته های صد تایی دیده می‌شوند و اغلب در صورت کودکان به وجود می آیند.

ـ زگیل تناسلی: در ناحیه تناسلی به وجود می آید و گاه از طریق رابطه جنسی منتقل می‌شود. این نوع زگیل بر خلاف سایر انواع زگیل، سطح نرمی دارد.

ـ زگیل نخی: این نوع زگیل، کوچک، دراز و باریک است و معمولاً بر روی پلک‌ها، صورت و گردن دیده می‌شود.

محلول‌های موضعی ضد زگیل در داروخانه‌ها وجود دارد که بدون نسخه قابل تهیه هستند. توجه داشته باشید که این محلول‌ها را هرگز نباید برای زگیل‌های روی صورت یا اندام تناسلی به کار برد. برای درمان زگیل در این مناطق بدن با پزشکتان مشورت کنید.

درمان زگیل:

زگیل‌ها در بسیاری از موارد خود به خود ناپدید می‌شوند، ولی در برخی افراد نیاز به درمان دارند. زگیل در کودکان غالباً بدون درمان ناپدید می‌شود.

درمان زگیل بستگی به عوامل چندگانه زیر دارد:

ـ مدت زمانی که زگیل روی پوست ظاهر شده است

ـ محل زگیل

ـ نوع زگیل

ـ شدت زگیل

درمان می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

ـ کاربرد اسید سالیسیلیک و اسید لاکتیک (که محل زگیل را نرم می کنند)

ـ سرما درمانی با نیتروژن مایع

ـ استفاده از جریان الکتریکی برای از بین بردن زگیل

ـ ایمنی‌درمانی

ـ جراحی با لیزر

درمان زگیل‌های کف پایی

زگیل‌های کف پایی ناشی از عفونت ویروسی پوست کف پا هستند.

این زگیل‌ها در نتیجه راه رفتن با پای برهنه در مکان‌هایی مانند دوش‌های عمومی یا رختکن‌ها به افراد منتقل می‌شوند.

زگیل کف‌پایی ممکن است مانند پینه به نظر برسد، اما به طور معمول دانه‌های سیاهی – که مویرگ‌های خونی هستند- درون زگیل مشاهده می‌شود که پینه‌ها آنها را ندارند.

زگیل کف‌پایی ممکن است به خصوص هنگام راه رفتن باعث درد و ناراحتی شود. انجمن جراحان ارتوپدی آمریکا می‌گوید در صورتی که زگیل کف‌پایی باعث درد شدید شود باید به پزشک مراجعه کنید.

درمان معمول این نوع زگیل شامل برداشتن آن با جراحی به همراه مقداری از پوست حاشیه آن و کاربرد داروی موضعی و پانسمان است.

پزشک شما ممکن است استفاده از اسید سالیسیلیک را- به صورت مایع یا برچسب- برای کاستن و نهایتا حذف زگیل پیشنهاد کند