شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

مراقبت‌های اولیه در یائسگی


مراقبت‌های اولیه در یائسگی

در سنین یائسگی احتمال ابتلا به بیماری‌های بدخیم مثل سرطان پستان، رحم، تخمدان و سرطان دهانه رحم بیشتر است، پس انجام مراقبت سالانه در این سنین از ارزش بالاتری برخوردار است، …

در سنین یائسگی احتمال ابتلا به بیماری‌های بدخیم مثل سرطان پستان، رحم، تخمدان و سرطان دهانه رحم بیشتر است، پس انجام مراقبت سالانه در این سنین از ارزش بالاتری برخوردار است، بنابراین معاینه پستان و ماموگرافی سالانه باید انجام شود. در کسانی که سابقه سرطان پستان، تخمدان، رحم یا روده‌ها را دارند، این مراقبت‌ها زودتر و دقیق تر باید انجام شود. در کسانی که این سوابق وجود دارد بررسی وجود یا عدم وجود برخی از ژنها که خوشبختانه در کشور ما امکان انجام آزمایشات لازم وجود دارد، به پیدا کردن افراد در معرض خطر بیشتر کمک می‌کند.

همین‌طور انجام پاپ اسمیر و معاینه لگنی همزمان در تشخیص هر چه زودتر سرطان‌های دهانه رحم، تخمدان‌ها و رحم کمک کننده است.بیماری شایع‌تر این سن، پوکی استخوان است که در بسیاری از بانوان ایرانی دیده می‌شود که این مشکل هم به نژاد ما ربط دارد و هم به تغذیه نامناسب دوران رشد که متاسفانه در اکثر موارد زنان از نظر کلسیم دچار کمبود هستند، بنابراین در حوالی سنین یائسگی (۵۰ سالگی) باید بررسی سنجش تراکم استخوان‌ها به عمل آید تا در صورت پوکی استخوان زودرس، درمان‌های مناسب آن انجام شود.

سنین یائسگی همچنین با بروز بیماری‌های شایع دیگری مثل دیابت، بالا رفتن چربی خون، کم کاری تیروئید و... همزمان است که برای بررسی این بیماری‌ها، آزمایش های مربوطه از حدود ۴۵ سالگی شروع شده و هر ۳ تا ۵ سال یک‌بار این آزمایش های باید تکرار شود.همین‌طور امکان سرطان روده از ۵۰ سالگی وجود دارد که با انجام آزمایش مدفوع و بررسی‌های رادیولوژی روده‌ها یا کولونوسکوپی این مساله بررسی می‌شود.

در کنار این مراقبت‌های تخصصی، توصیه به ورزش، تغذیه مناسب و مصرف مکمل‌هایی مثل کلسیم و ویتامین‌های لازم و ترک عادات نامناسبی مثل مصرف سیگار توصیه می‌شود.در مراقبت‌های سالانه انجام واکسیناسیون لازم برای هر سنی نیز لازم است ، مثلا زنان بالای ۶۵ سال باید سالانه واکسناسیون علیه آنفلوآنزا را انجام دهند و هر ۵ سال یک بار واکسیناسیون علیه پنوموکوک(واکسنی برای مقابله با شایع‌ترین عامل ذات‌الریه) انجام شود.

دکتر ثریا عالمی

جراح و متخصص بیماری‌های زنان و زایمان